Fotografije od prošlog pazarnog dana koje pokazuju dobru ponudu većinom poljoprivrednih proizvoda, mogu da daju pogrešnu sliku o prometu na gradskoj pijaci. Naime, ostalim danima tezge su skoro prazne i pored nekoliko najupornijih prodavaca koji se doslovno smrzavaju na otvorenom, sve drugo djeluje prazno. Nema ni kupaca, posebno u jutarnjim časovima.
Jedan od najupornijih prodavača voća koji tezgu ima na gradskoj pijaci decenijama u nazad nam kaže, slobodno napišite ovo odavno više nije pljevaljska, već prepoljska pijaca jer pazarnim danima ima oko 15 prodavača poljoprivrednih proizvoda iz susjedne države.
I zaista pazarnim danima najviše prodavaca poljoprivrednih proizvoda je iz Prijepolja koji imaju dobru i kvalitetnu ponudu, a cijene su uskladili prema ostalim cijenama na pijaci.
Ipak ono što je činjenica je da je promet na gradskoj pijaci godinama unazad sve manji jer su cijene poljoprivrednih proizvoda u velikim marketima često znatno niže.
Opštinske vlasti bi kroz budžetske planove trebale iznaći sredstva da se gradska pijaca smjesti u zatvoreni prostor poput mlječne pijace, jer je u dugom zimskom periodu nehuman odnos prema ovim ljudima koji plaćaju poreske obaveze u dijelu pijace za prodaju poljoprivrednih proizvoda kao i djelu pijace za obuću i odjeću, a rade u veoma lošim uslovima, izloženi velikim vremenskim nepogodama i nelojalnom konkurencijom.
Da je broj zauzetih tezgi sve manji jasno pokazuje i primjer sa dijela pijace za obuću i odjeću jer je dobar dio tezgi uklonjen i uskoro će biti pretvoren u parking, a nekad su sve te tezg , do poslednje bile dobro popunjene i donosile dobre prihode komunalnom preduzeću koje njim gazduje. Na smanjenje broja tezgi kao jedan od najznačajnih faktora je i slabija kupovna moć stanovništva iako su cijene na ovom dijelu pijace bile dosta konkurentne.
Pročitajte još