Građani u ilegalnom posjedu imaju najmanje 40.000 komada oružja, čeka se kvalitetnije zakonsko rješenje

    3 sedmice pre 312 pregleda Izvor: gradski.me

Foto: Pixabay –

Uprkos najavama da će u najhitnijem roku biti izmijenjen postojeći Zakon o oružju, četiri mjeseca kasnije I dalje važi onaj donijet 2015. godine. Prema riječima sagovornika Gradske očekivala se efikasnija reakcija, ali zbog uključenosti velikog broja subjekata i kompleksnosti problema, bolje je sačekati I donijeti kvalitetno zakonsko rešenje.

“Razmotrićemo sve modulacije čak i potpunu upotrebu oružja i to dolazi u obzir, ovo je tragedija gdje moramo da se zapitamo ko sve može da ima oružje, i sportsko i lovačko razumijemo, ali kriterijumi se moraju pooštriti“, poručio je predsjednik Vlade Milojko Spajić.

Predsjednik Vlade Milojko Spajić trećeg januara ove godine najavio je izmjene Zakona o oružju, kojim će pooštriti kriterijume za dobijanje, ali i kazne za nelegalno posjedovanje i nošenje oružja. Ipak, do danas važi isti Zakon, donijet prije deset godina. Prema riječima kriminolga Velimira Rakočevića, jasno je da je potrebno uključiti što više subjekata da bi taj tekst bio što kvalitetniji, međutim s obzirom na to da se radi o urgentnim problemima očekivala se efikasnija reakcija.

“Stoga apelujem na donosioce odluka da što prije stave zakon u Skupštinsku proceduru, jer je njegovo donošenje I usvajanje bitno za sigurnost građana a i društvo u cjelini“, kazao je kriminolog Velimir Rakočević.

Sa druge strane, stručnjak iz oblasti lakog i malog oružja Mladen Marković, smatra da se ne smije žuriti sa donošenjemo ovog zakona.

“Veliki broj je predloga stigao od nevladinog sektora, lovaca, streljačkih klubova koji su izmiksane potrebe i treba napraviti formu koja je zadovoljavajuća. Moje mišljenje je da ne treba žuriti već napraviti primjenjiv zakon kojim bi bili zadovoljni korisnici“, istakao je Marković.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Crnoj Gori legalno je naoružano oko 68.000 građana, a procjene su da građani u ilegalnom posjedu imaju najmanje 40.000 ili čak preko 100.000 komada oružja. Ovoliko naoružanje građana, sa akcentom na ilegalno oružje, iziskuje ozbiljnu analizu i reakciju nadležnih institucija , ocijenili su sagovornici.

“Zakon o oružju se bazira na ljude koji legalno imaju oružje a za razliku od njega Krivični definiše ilegalnu upotrebu ali jesu u korelaciji, jer pojmovno Zakon o oružju može definisati osnov krivičnog djela propisanog Krivičnim zakonikom“, naveo je Marković.

“Ključni problem, kriminološki gledano, je nelegalno oružje ako imamo u vidu da je skoro 99 odsto zločina izvršeno iz nelegalnog oružja. Sad je zadatak države da to stavi pod kontrolu“, poručio je Rakočević.

Veoma je važno, poručuje Rakočević, da se podigne svijest građana da rade na vlastitoj ali i bezbjednosti drugih, jer je oružje najlošiji saveznik koji prouzrokuje stradanja.

“Zakon će dati ključna rešenja, samo je pitanje kako će se to sprovesti kada govorimo o praksi, jer ukoliko implementacija nije adekvatna i ako oni koji primjenju zakon nijesu na potrebnom nivou onda zakon ostaje samo slovo na papiru“, naveo je Rakočević.

Podsjetimo, građani bez bilo kakvih pravnih posljedica mogu policiji dobrovoljno predaju vatreno oružje bez obzira na to da li ga posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji vatrenog oružja je riječ. Iz policije su više puta pozvali građane da, pozivom na broj 122, anonimno prijave ako znaju da neko drugi posjeduje nelegalno oružje i krši odredbe Zakona o oružju.