Građani Pljevalja ogorčeni zbog novih nameta za odvoz komunalnonog otpada

    6 godina pre 113 pregleda Izvor: pvportal.me

Nakon što su ekipe preduzeća „Čistoća” izvršile novo premjeravanje stambenog i poslovnog prostora, građanima Pljevalja stigli su duplo veći računi za odvoz komunalnog otpada nego prethodnih mjeseci. Naime, tokom avgusta „Čistoća” je realizovala novo premjeravanje stambenog, poslovnog i drugog prostora, kako bi se izvršili novi obračuni za odvoz otpada. Kako opštinska odluka predviđa da se naplata odvoza smeća obračunava po metru kvadratnom stambenog prostora, a ne po broju članova koji stanuju na nekoj lokaciji, uvećanje prostora znači i uvećanje računa. Od pojedinih građana, koji su nam dali na uvid račune i koji su poručili da ih neće plaćati, doznali smo da je premjeravanje vršeno na način što su mjerene garaže, šupe, pa čak i prostor ispod spoljašnjeg stepeništa. Sve je to tretirano kao stambeni prostor, pa su računi duplirani. U naseljima, kao što su Ševari, Komini i Radosavac, premjerene su i staje, koje su nakon zabrane držanja domaćih životinja ostale prazne. Građani nijesu htjeli javno da komentarišu nove račune, jer su nam rekli da zapisnike o mjerenju stambenog prostora nijesu ni potpisali.

Predstavnici nevladinih organizacija pozvali su izvršnog direktora „Čistoće” Sašu Ječmenicu da javno saopšti zbog čega sve što radi – radi na štetu građana. Iz Mreže nevladinih organizacija sjevera tvrde da Ječmenica tumači pravo na način kako bi što veći namet nametnuo građanima, što nikako nije dobra praksa

  • U članu 54. stav 3 Odluke o komunalnom uređenju propisano je:„Obračun usluge za odvoženje kućnog smeća vrši se po kvadratnom metru stambenog i drugog prostora koji se koristi u domaćinstvu i plaća se mjesečno”. Rukovodstvo „Čistoće” očigledno je prilikom odluke da proširi obračun uporište tražilo u dijelu propisa u kome je navedeno „i drugog prostora koji se koristi u domaćinstvu”. Međutim, takvo tumačenje je sporno ako se uzme u obzir smisao odredbe, ali i kompletnog poglavlja odluke koja uređuje odvoženje kućnog otpada. Naime, u članu 47 iste odluke propisano je: „Kućnim smećem smatraju se svi čvrsti otpaci koji nastaju u porodičnim stambenim zgradama, stanovima, poslovnim prostorijama, a koji se po svojoj veličini mogu odlagati u kontejnere i kante za otpatke, vreće i sl., kao i sagoreli ohlađeni materijal – pepeo“. Dakle, u ovoj odredbi koja definiše kućni otpad, nigdje se ne navode pomoćne prostorije kao što su šupe, ostave, garaže i slično, na šta menadžment ovog preduzeća pretenduje kada građanima fakturiše račune, navodi se u saopštenju Mreže nevladinih organizacija sjevera.

Tvrde da ovakvom odlukom rukovodstvo „Čistoće”, pored dodatnog udara na džepove, iritira građane, jer je obračun čistoće po metru kvadratnom svakako diskutabilan i nelogičan, jer logika upućuje da se čistarina obračunava po količini odvezenog otpada, a ne po metru kvadratnom koji je jedinica mjere za površinu.

  • Dakle, ako nigdje odlukom nije precizno navedeno da su građani dužni da plaćaju usluge čistoće za pomoćne objekte, onda „Čistoća” nije imala uporište da usluge čistarine građanima fakturiše za pomoćne ili druge objekte koji se nalaze pored porodičnih ili stambenih zgrada. U svakom slučaju, ako je odredba neprecizna, postavlja se pitanje kako je i zašto rukovodstvo „Čistoće”‘ ovu odluku tumačilo na štetu građana, navodi se u saopštenju NVO Mreža nevladinih organizacija sjevera.

Smatrao da podaci nijesu dobri

Sa direktorom „Čistoće“ Sašom Ječmenicom nijesmo mogli stupiti u kontakt ovih dana kako bismo čuli njegovo obrazloženje u vezi s većim računima za odvoz komunalnog otpada. Ječmenica nam je u avgustu, u vrijeme dok je vršeno novo premjeravanje prostora, kazao da u ovom preduzeću vjeruju da postojeći podaci nijesu dobri i da građani koriste mnogo veći prostor od onog koji se obračunava.