Građani Pljevalja bez vode za piće -Lokalna uprava ne reaguje u vanrednim situacijama

    3 godine pre 1108 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

U Pljevljima građani već nedelju dana nemaju vodu za piće iz gradskog vodovodnog sistema, kojim upravlja preduzeće „Vodovod“, a po jučerašnjim podacima ni izvorska voda u gradskom parku „Vodice“ nije za piće, iako je to za obične građane koji nisu u mogućnosti da kupuju flaširanu vodu često bio jedini način da imaju vodu za piće.

Kad grad nema vodu za piće to bi trebalo da zabrine gradske moćnike kojima sigurno nije problem da kupe flaširanu vodu, pa je to vjerovatno najveći razlog što ne zakažu sjednicu opštinskog Kriznog štaba i donesu odluku da se makar na nekoliko lokacija u gradu obezbjede cisterne sa pitkom vodom iz gradova u okruženju, dok se problem oko neispravne vode u gradskom „Vodovodu“ ne riješi.

Pljevljacima nije prvi put da nemaju vodu za piće, jer se dešavalo da vodu za piće nemaju i po više mjeseci ali je problem ostajao bez neke reakcije nadležnih, jer su građani u velikoj većini u to vrijeme koristili izvorsku vodu.

Međutim u situaciji kad ni voda sa prirodnih izvorišta nije za piće, valjalo bi podsjetiti rukovodioce Opštine Pljevlja da su oni na tim položajima u službi građana i da počnu da rade svoj posao prema ovlašćenjima koje imaju u vanrednim situacijama.

U decembru 2014. godine građani takođe nisu imali vodu za piće, pa je zbog ovih ozbiljnih problema u vodosnabdijevanju, opština Pljevlja, od 16. decembra, svakodnevno građanima obezbjeđivala tri cisterne pitke vode, koja se dopremala iz Žabljačkog Vodovoda.

U to vrijeme kao i u sadašnje vrijeme, sekretar Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove saobraćaj i vode je bio Zoran Čolović, a voda se distribuirala na parkingu iza zgrade Pošte Crne Gore, u naselju Ševari kod zgrade starog saveza i po potrebi u naseljima Guke ili Kupusište. Vodu za građane Guka i Kupusišta su dopremali i pripadnici Službe zaštite i spašavanja opštine Pljevlja u vatrogasnim cisternama.

Građanima su tri cisterne sa pitkom vodom bile dostupne sve dok voda sa gradskog vodovoda nije bila ispravna za piće. Građani su vodu mogli da naspu u vremenu od 9 do 17 sati svakog dana. Građanima je dopremanje pitke vode u cisternama u to vrijeme mnogo olakšalo snabdjevanje vodom za piće.

Krajnje je vrijeme da se lokalna uprava u Pljevljima, koristeći cisterne lokalnih preduzeća „Vodovod“ i „Čistoća“, uključi u rešavanje krizne situacije oko obezbjeđivanja građanima elementarnih uslova za život, kao što su čist vazduh i voda za piće, radeći svoj posao za koji su plaćeni od strane građana.

Mnogobrojni građani Pljevalja su prethodnih dana kontaktirali Redakciju portala „PV Informer“ putem telefona i društvenih mreža i tražili informacije oko ispravnosti vode za piće. Iz tog razloga Redakcija portala je u subotu 4. decembra 2021. godine kontaktirala menadžment preduzeća „Vodovod“, Predsjednika opštine Pljevlja i opštinsku Sanitarnu inspekciju i zatražila da se zbog ekološkog incidenta i neispravnosti vode za piće u gradskom vodovodu od strane Instituta za javno zdravlje Crne Gore uzorkuje i voda kod motela Vodice, jer veliki broj građana tu vodu koristi za piće, posebno u vanrednim okolnostima.

Menadžment Vodovoda je obećao da će se dati nalog Institutu za javno zdravlje da se uzme uzorak vode sa izvora kod motela Vodice, što je i učinjeno. Iz razloga što veliki broj građana koristi vodu za piće tokom čitave godine sa izvora u parku Vodice, bilo bi neophodno prilikom svakog uzorkovanja vode iz gradskog vodovoda, vršiti uzorkovanje vode i iz prirodnog izvorišta u parku Vodice.

Redakcija portala je putem elektronske pošte kontaktirala i nadležne iz Instituta za Javno zdravlje Crne Gore u vezi ekološkog incidenta u Pljevljima i ispravnosti vode za piće, a po dobijanju odgovora o tome će obavjestiti pljevaljsku javnost. Redakcija portala se zahvaljuje svojim sugrađanima koji nas kontaktiraju u vezi rešavanja mnogobrojnih problema i što imaju povjerenje u naš rad, jer portal „PV Informer“ će uvijek biti u službi svih građana Pljevalja.