Prema izjavi Milorada Mitrovića,predsjednika ekološkog društva „Breznica“ iz Pljevalja, danas su gradjani Bara Kranjskih zajedno sa aktivistima Ekoloških nevladinih organizacija zaustavili radove na izgradnji mini hidroelektrane na rijeci Čestogaz, koja se nalazi na ulazu u Regionalni park prirode „Komovi“, na teritoriji Opštine Kolašin.
Po tvrdnji građana investitor je „Dekar“ d.o.o. iz Podgorice, a izvođač radova „Igma Grand“ d.o.o. iz Andrijevice koji su započeli gradnju mHE na ovoj rječici bez prethodno pribavljenih dozvola i saglasnosti za gradnju.
Građani su u prisustvu službenika Komunalne policije iz Kolašina obišli radove, nakon čega su upozorili radnike da obustave radove i napuste gradilište. Prema tvrdnji ekoloških aktivista koji su bili na licu mjesta, investitor nema ni jedan validan dokument na osnovu kojih bi mogao započeti ovakav posao, te da se radi o potpunoj devastaciji prirode i rječice Cestogaz.
Na samom gradilištu nema istaknute table, nema poslovođe ni nadzornog organa, a Komunalna policija je mogla samo da konstatuje zatečeno stanje i moraće naknadno da od investitora zatraže dostavljanje dokumentacije. Pored sječe šume i probijanja puta do mjesta na kome je planiran vodozahvat, izvođač radova je uradio i temelje za buduću branu. Na trasi same rječice vidljive su potpune devastacije korita rijeke, probijen je put i iskopani su kanali i postavljene cijevi prečnika 800 milimetra u duzini od preko sto metara.
Nakon protesta mještana radnici su prekinuli radove i napustili gradiliste, dok su gradjevinske mašine i dalje ostale na gradilistu. Mještani su najavili potpunu blokadu radova, a planirali su i danonoćna dežurstva kako bi u potpunosti onemogućili nastavak gradnje.
Naglašavaju da do skoro nisu ni znali da se ista planira, a kamoli gradi mHE na Čestogazu, da nije bilo javnih rasprava na kojim bi gradjani bili upoznati sa planom izgradnje i kako bi dali svoje eventualne primjedbe na plan projekta.
Jedan od mještana Novica Dragojević je kazao da su spremni i životima braniti svoje rijeke, Čestogaz i rijeke Ljubaštica i Crnu i dodao da je Podkomovlje do te mjere posječeno i iskrčeno da se slobodno može nazvati “ Park devastacije “ a ne Regionalni park prirode kao se sada zove.Jednu rijeku su nam uspjeli ukrotiti i uhvatiti u cijevi, ali namjera da se ukrote i ove tri pritoke Drčke i Tare biće osujećena.
Nakon skupa građana koji su zastavili radove, ekološki aktivista Milorad Mitrović je u ime gradjana podnio krivičnu prijavu protiv investitora i izvodjača radova. On očekuje da ce državni tužilac naložiti izviđajne i druge radnje i da će aktivnosti na devastaciji ove rječice, pored javnog dobiti i sudski epilog.
Pročitajte još