Nadam se da ćemo četiri poglavlja zatvoriti već naredne nedjelje na Međuvladinoj konferenciji tokom mađarskog predsjedavanja, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević. Istakla je da će nakon zatvaranja ovih poglavlja građani osjetiti ozbiljne benefite u narednom periodu.
Gorčević je gostujući u emisiji “Budimo budni – pitajte Vladu” istakla da Crna Gora već 12 godina pregovara sa Evropskom unijom o našem pristupanju, a da su za taj period zatvorena svega tri poglavlja.
„Mi sada uspijevamo da zatvorimo 4 poglavlja za samo godinu dana. To je izuzetan uspjeh Vlade i parlamenta“, naglasila je ona.
Podsjetila je da su u pitanju poglavlja 7, 10, 20 i 31 koja se tiču intelektualne svojine, informatičkog društva i medija, industrijske politike i preduzetništva, kao i vanjske i bezbjednosne politike.
Istakla je da će nakon zatvaranja ovih poglavlja građani osjetiti ozbiljne benefite već u narednom periodu.
Naglasila je da se nada da će se četiri poglavlja zatvoriti već naredne nedjelje na Međuvladinoj konferenciji tokom Mađarskog predsjedavanja. To je, dodaje, pokazatelj kvalitetnog rada u prethodnih 12 mjeseci.
„Nećemo ući u Evropsku uniju ako ne budemo imali ozbiljno praćenje sudske odluke koje su izašli za novinare ali i za druge slučajeve kada govorimo o vladavini prava jer su to negdje poglavlja za koja ih ne možemo tako lako zatvoriti. Poglavlja 23 i 24 su poglavlja koja se prva otvaraju ali se i zatvaraju posljednja“, istakla je Gorčević.
Gorčević je istakla da je plan da zajedno sa ova četiri poglavlja zatvore 26 poglavlja do kraja 2026. godine.
„Zvuči ambiciozno, ali napravili smo ozbiljnu analizu svih stvari koje se očekuju od Crne Gore da ispuni na tom putu. Do kraja 2026. godine, što se tiče poglavlja 23 i 24 očekuje nas izuzetno dosta posla“, zaključila je Gorčević.
Realna su očekivanja da ćemo 2028. godine ući u Evropsku uniju, kaže Gorčević.
„Nikada nismo bili bliži, sada se zatvaranjem ova četiri poglavlja nalazimo na samom pragu istorijskog momenta“, poručuje ona.
Komentarišući slučaj u podgoričkoj gimnaziji koji je uznemirio crnogorsku javnost, nakon prijavljenog slučaja seksualnog uznemiravanja od strane profesora, Gorčević je kazala da sama činjenica da se takvo nešto dešava u školi gdje bi djeca trebala da budu zaštićena, pokazuje da moramo graditi institucije, jačati obrazovni sistem, ali i graditii sistem unutar Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije.
Naglasila je da će u narednim danima istraga pokazati da li je reagovanje direktorke podgoričke gimnazije bilo u skladu sa zakonom i važećim propisima i da li je trebalo regovati drugačije.
„Žao mi je mladu Saru koja prolazi i kroz ružne komentare na društvenim mrežama, i od strane drugih ljude, treba da određene budu ohrabrene, da sjutra ako budu žrtve ne osjećaju se da su nešto krive ili da su nešto izazvale“, istakla je Gorčević.
Gorčević naglašava da moramo da stvaramo bolji ambijent, da onda kada dođe do seksualnog uznemiravanja, ili sličnih pojava, društvo zaštiti žrtvu, a da počinioci odgovaraju za ta djela.
Pročitajte još