Crnogorskim državnim funkcionerima i službenicima na raspolaganju su 4.273 vozila, koja su registrovana na ime države, što predstavlja smanjenje u odnosu na 2019. kada ih je bilo 4.380, kao i 2020. kada je ta brojka iznosila 4.573 vozila. Kako je saopšteno iz Ministarstva unutrašnjih poslova, registarske tablice tih vozila sadrže skraćenicu CG ili MN u 3.113 slučajeva, oznaku P u 162, a civilne simbole imaju 998 državna vozila, što znači da ih građani ne mogu lako raspoznati.
– Skraćenicu CG ili MN ne sadrže vozila koja uglavnom koriste Ministarstvo unutrašnjih poslova u čijem je sastavu Uprava policije, Agencija za nacionalnu bezbjednost i Generalni sekretarijat Vlade – pojašnjavaju u MUP-u.
Pravilnikom o registraciji motornih i priključnih vozila uređeno je da lična oznaka na registarskim tablicama vozila u svojini države sadrži skraćenicu CG ili MN, kao i da izuzetno, ako zahtijeva starješina organa zbog potreba i specifičnosti poslova koje vrši organ koji koristi vozilo, lična oznaka registarske tablice ne mora da sadrži skraćenicu CG ili MN, ako to odobri ministar unutrašnjih poslova.
– U svojini države registrovana su 4.273 vozila (75 autobusa, 42 kombija, 186 motocikla, traktor, priključno, radnih 382, specijalnih putničkih 187, specijalnih teretnih 118, teretnih 470, putničkih 2.813). Agencija za nacionalnu bezbjednost 107; Centralna banka 11; državni protokol 9; Glavni grad 139; Institut za javno zdravlje 15; Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu 12; JP Nacionalni parkovi 20; JP RTCG 34; Ministarstvo ekonomije 5; Ministarstvo finansija 13; Ministarstvo javne uprave 6; Ministarstvo kulture 3; Ministarstvo odbrane 77; Ministarstvo održivog razvoja i turizma 26; Ministarstvo poljoprivrede 71; Ministarstvo pravde 7; Ministarstvo prosvjete 11; Ministarstvo rada i socijalnog staranja 5; Ministarstvo saobraćaja i pomorstva 19; Ministarstvo sporta 5; Ministarstvo unutrašnjih poslova 270; Ministarstvo vanjskih poslova 9;
Ministarstvo zdravlja 6; Nacionalna turistička organizacija 5; Opština Mojkovac 10; Opština Nikšić 21; Opština Petnjica 6; Opština Plav 6; Opština Plužine 1; Opština Rožaje 4; Opština T ivat 30; Opština Ulcinj 21; Poreska uprava 17; Pošta 205; Prijestonica 20; Putevi 28; Skupština 27; Opština Andrijevica 6; Opština Bijelo Polje 22; Opština Budva 33; Opština Pljevlja 23; Opština Šavnik 7; Opština Žabljak 10; Opština Berane 21; Opština Danilovgrad 3; Opština Plužine 12; Univerzitet CG 24; Uprava carina 54; Uprava javnih radova 7; Uprava policije 375; Uprava pomorske sigurnosti 17; Uprava za bezbjednost hrane 30; Uprava za imovinu 17; Uprava za inspekcijske poslove 94; Uprava za izvršenje krivičnih sankcija 35; Uprava za kadrove 3; Uprava za nekretnine 8; Uprava za saobraćaj 13; Uprava za šume 46; Ustavni sud 9; Vlada 19 i drugi – navode iz MUP-a.
U Švedskoj desetak državnih vozila, a 9,5 miliona stanovnika
Direktorica Humanitarne fondacije Banka hrane Marina Medojević ukazuje da socijalno odgovorne države imaju manje službenih automobila, a kao primjer ukazuje na Švedsku koja ima desetak državnih automobila, naspram 9,5 miliona stanovnika.
– I ne samo da se radi o broju automobila, tj. novcu koji je utrošen za kupovinu nego je i stvar novca utrošenog za njihovo održavanje. Prije par godina imali smo podatak da je vlada Duška Markovića izdvojila oko četiri miliona eura za održavanje voznog parka državnih službenika. Dva majbaha su i dalje u vlasništvu države. Službena auta se koriste van radnog vremena i služe i za prevoz članova porodice državnih službenika. Za službena vozila se vezuju i troškovi za gorivo, a i dnevnice onih koji se u njima voze. Uz to idu i plate i dnevnice tjelohranitelja. Imamo li mi novca za sve nabrojeno? Znamo da za djecu, užinu u školama, prevoz, školski pribor nemamo – navela je Medojevićeva.
Ona ističe da je u Crnoj Gori svaki euro važan, a toga treba da bude svjesna i državna uprava.
– Dok država stvarno ne postane servis građana, a funkcioneri i ministri da su samo službenici koji rade u korist svih nas, boljitka neće biti – zaključuje ona.
Veća dara nego mjera
Prema ocjeni direktora Instituta za socijalnu i obrazovnu politiku Mitra Radonjića, jasno je da država raspolaže s mnogo više vozila nego što je to objektivna potreba, a ukoliko imamo u vidu činjenicu da je veliki broj tih vozila stariji više od 10 godina razumijemo i da taj vozni park predstavlja veliki trošak ili što bi naš narod rekao – veća dara nego mjera.
– Smatram da bi bilo dobro jedan dio tih vozila dati na korišćenje Upravi policije, dio ustanovama socijalne i dječje zaštite i zatim objektivno ostatak rasporediti vodeći računa o domaćinskom poslovanju i posebno povesti računa da se službena vozila koriste u poslovne, a ne u privatne svrhe i mogu zaključiti da u tom segmentu ova vlada nije napravila otklon od te prakse svih prethodnih – kazao je on.
Pročitajte još