Formiranje robnih rezervi ključno za uspješniju ekonomsku politiku

    3 sata pre 17 pregleda Izvor: rtcg.me/bankar.me

Više cijene vode i komunalnih usluga i do 50 odsto u pojedinim opštinama. PDV na knjige i štampu uvećan je sa sedam na 15 procenata. Prvi put oporezovana su i tzv. mirna vina. Veće su i akcize na cigarete, pa će paklica ubrzo biti skuplja za 10 centi. I to je posljedica rasta zarada bez povećanja produktivnosti, kazala je za Radio Crne Gore ekonomska analitičarka Mila Kasalica

“U zadnjih četiri i po godine kvalitet javne usluge na svim nivoima je značajno opao, a zarade i cijene idu gore. To je neodrživa situacija”, rekla je Kasalica.

Ekonomski analitičar Oleg Filipović ocijenjuje da je rast inflacije koja je u posljednja tri mjeseca bila skoro na nultoj stopi neminovan. Razlog je uvozna zavisnost, ali i program Evropa sad dva koji je donio nove troškove koje treba nadomjestiti kroz uvođenje indirektnih poreza.

“Ne bi li se nadomjestili taj get nedostajućih sredstava. Da bi došlo do povećanja tih sredstava i da bi država mogla da isplati smanjivanje doprinosa, prosto su podigli poreze narodu”, rekao je Filipović.

Akcija limitirane cijene, navodi Filipović, suzbila je inflaciju na kratki rok, ali na srednji i dugi moraće da se traže druga rješenja.

“Jer već vidimo i sada da na određenim rafovima kada su u pitanju primarni proizvodi već je sklonjena ta roba koja podliježe ograničenim cijenama”, kaže Filipović.

Pozitivno je, kaže Kasalica, što su depoziti građana izuzetno visoki pa imaju rezerve za budućnost nakon reformi u penzionom sistemu.

“Ali u najkraćem čeka nas krizna godina, samo da vidimo umijemo li mi kao građani sa našom privredom i bankama i osiguravajućim kućama da iznesemo još neku vrstu otpornosti”, istakla je Kasalica.

Od početka godine plaća se i PDV kupovine preko interneta čija vrijednost prelazi 75 eura. Stopa je 7, 15 ili 21 odsto, što zavisi od vrste proizvoda. Naši sagovornici smatraju da je to trebalo učiniti i ranije, ali je upitno zašto sada počinje primjena.

“Činjenica je da dolazi u jednom trenutku koji ukazuje na neodrživost prihodne strane budžeta. E to treba da zabrine”, rekla je Kasalica.

“Mislim da je to jedna odluka koja se morala donijeti, ali isto tako jedna odluka koja će zaboljeti krajnjeg potrošača”, naveo je Filipović.

Da bi se smanjila uvozna zavisnost, stavile cijene pod kontrolu, ključno je da se sa riječi pređe na djelo i konačno, poručuje Filipović, formiraju robne rezerve.

“Zato što dok god nemamo robne rezerve i dok smo god mi uvozno zavisni od tržišta, mi ne možemo stopirati direktno niti inflaciju, niti možemo utjicati na bilo kakvo cjenovno kretanje primarnih i sekundarnih proizvoda, istakao je Filipović.

Kasalica zaključuje da prioritet mora biti diverzifikacija ekonomije što će dati pozitivne efekte u ublažavanju deficita u pristupu robama.