Flaširane vode povremeno nema u pljevaljskim podrumima pića, a voda neispravna u dva gradska vodovoda

    4 meseca pre 749 pregleda Izvor: PV Informer

Foto: Arhiva –

Iako kroz Pljevlja protiču tri rijeke, građani najsjevernije crnogorske opštine decenijama unazad, pored problema sa zagađenim vazduhom, veoma često umjesto vode za piće dobijaju samo tehničku vodu iz gradskih vodovoda.

Na osnovu poslednjih rezultata analiza voda gradskih vodovoda u Pljevljima dostavljenih dana 31.07.2024. godine voda sa gradskih vodovoda „Breznica“ i „Pliješ“ je mikrobiološki neispravna i NE MOŽE se koristiti za piće. Uz ovu informaciju nadležnih treba napomenuti da se radi o dva vodovoda koji snadbjevaju najveći dio korisnika u gradu pitkom vodom.

Posle dobijene informacije mnogi građani su u podrumima pića potražili flaširanu vodu od 5-6 litara, ali je u većini prodavnica nije bilo, a i kad stigne na „kašikicu“, brzo se rasproda.

Izvorska voda nije hlorisana i bakteoroliška ispitana ali su građani prinuđeni da je koriste

 DOO ”Vodovod” nema zakonsku obavezu da vrši kontinuirani nadzor nad vodom koja nije tretirana u sklopu redovnih uzorkovanja (izvorska voda u gradskom parku “Vodice”), ali se ipak vrši uzorkovanje par puta godišnje, isključivo kada voda sa gradskog vodovoda nije za piće.

Ipak mnogi građani su prinuđeni da koriste vodu sa izvora u parku „Vodice“ i sa drugih prirodnih izvora na području opštine u vrijeme kad iz gradskih vodovoda nije za piće, iako su svjesni rizika da i ta voda možda nije za piće.

Krajnje je vrijeme da lokalno preduzeće Vodovod i lokalna uprava u Pljevljima obezbjede uzorkovanje vode na izvorištu u parku Vodice, a posebno u vrijeme kad voda iz gradskih vodovoda nije za piće. Veliki broj turista i posjetilaca parka Vodice u vrelim ljetnim danima koristi vodu sa ovog prirodnog izvorišta, iako nema nikakvog obavještenja pored izvora da li je voda za ljudsku upotrebu i da li bi se njenim korišćenjem ugrozilo zdravlje ljudi.

Pljevaljski ekolozi traže poštovanje zakona i Ustava kad je u pitanju redovno snabdjevanje građana vodom za piće

Iz lokalnog ekološkog društva “Breznica” su se više puta oglašavali I tražili da lokalna uprava i država Crna Gora kao ekološka država moraju za građane Pljevalja da obezbjede u skladu sa zakonima i  Ustavom vodu za piće i čist vazduh : “Mi smo prije više od 20 godina prepoznali problem i ukazivali na situaciju da će grad ostati bez kvalitetne vode što se i desilo. Opština i državne institucije moraju naći način da gradu obezbjede uredno vodosnabdjevanje kvalitetnom vodom za piće i to treba da bude prioritet, a ne da se rješavanje tog problema odlaže u nedogled. Silno prirodno bogatstvo eksploatacijom je odlazilo iz Pljevalja,a Pljevljima vraćane mrvice na račun punjenja državnog budzeta i izgradnje Podgorice,a pri tom malo se ulagalo decenijama unazad na izgradnji nove primarne i sekundarne vodovodne mreže što bi značajno  smanjilo ogromne gubitke vode na mreži tvrdi Milorad Mitrović,direktor lokalnog ekološkog društva “Breznica”.

Azbestne cijevi i dalje u upotrebi iako su štetne za zdravlje ljudi

Pljevlja imaju samo postrojenje za prečišćavanje izvorske vode, ali postojeće postrojenje nije predviđeno za prečišćavanje jezerske vode. Zbog dotrajale primarne i sekundarne mreže i gubitaka na mreži do 70 odsto,posebno zbog dotrajalih azbestnih cijevi, koje su u Crnoj Gori zabranjene od 2016.godine, jer štetno utiču na zdravlje ljudi u lokalnom vodovodu su bili prinuđeni da koriste u značajnim količinama vodu iz jezera “Otilovići”, da bi podmirili potrebe stanovništva.

Ukupna dužina  azbest – cement vodovodnih cijevi  u opštini Pljevlja po informacijama koje je redakcija portala dobila od nadležnih u lokalnom preduzeću Vodovod iznosi 25.576 km  od čega primarni cjevovod Potpeć – Pliješ 20 .476 km prečnika od DN 200 do DN 400 mm , a primarni Jugoštica-Bogiševac 5.100 km cjevovod  prečnika DN 200 mm.

Građani su očigledno prepušteni sami sebi i pored visokih računa za vodu moraju izdvajati novac i za flaširanu vodu koja i nije tako jeftina, posebno ako u domaćinstvu ima više članova koji je koriste.

Krajnje je vrijeme da se prilikom redovnog uzorkovanja vode iz gradskih vodovoda, vrši i redovno uzorkovanje vode sa prirodnog izvorišta u parku Vodice,makar u vrijeme kad voda iz gradskih vodovoda nije za piće i u vrijeme turističke sezone. U suprotnom potrebno je postaviti tablu pored izvorišta sa obavještenjem da voda nije za piće.