U Upravi za inspekcijske poslove napominju da Ekološka inspekcija vrši pojačan inspekcijski nadzor u opštini Pljevlja u okviru svojih nadležnosti.
Kontrolom rada TE Pljevlja, utvrđeno je da nije bilo odstupanja, a povećanje koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu, zabilježene 29. januara, vezano je za vremenske uslove, zaključuje se u Izvještaju Uprave za inspekcijske poslove, pišu Dnevne novine.
Termoelektrana (TE) Pljevlja nije odgovorna za visok ste pen zagađenosti u tom gradu 29. januara ove godine, a koncentraciju sumpor-dioksida, veću od dozvoljene uzrokovali su vremenski uslovi, zaključeno je nakon kontrole ekološke inspekcije.
DN podsjećaju, da su mjerni istrumenti u urbanoj zoni Pljevalja, 29. januara, u popodnevnim časovima,izmjerili visoke koncentracije sumpor dioksida (SO2), iznad granice upozorenja i veoma visoke koncentracije praškastih čestica (PM10).
Stoga je, kako su za Dnevne novine rekli iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP), ekološka inspekcija odmah izvršila inspekcijski nadzor kod TE Pljevlja, sa ciljem utvrđivanja uticaja rada TE na veoma loš kvalitet vazduha.
Na dimnjacima stanje redovno
“Uvidom u podatke na mjernom instrumentu AMS na kojem se kontinuirano prati emisija na dimnjaku TE Pljevlja nijesu se mogla utvriditi odstupanja u režimu rada termoelektrane. Naime, dana 28. januara na mjernoj stanici Pljevlja izmjerena koncentracija SO2 se kretala u intervalu od 58 (nanograma po metru kubnom) |Jg/m3 do 373 |jg/ m3, a dana 29. januara u periodu od 16 do 21 čas izmjerena koncentracija SO2 je bila iznad granice upozorenja od 500 |jg/m3. Na mjernom instrumentu AMS u termoelektrani izmjerene koncentracija SO2 na dimnjaku su bile na istom nivou i 28. i 29. januara, odnosno nijesu se mogla utvri diti odstupanja u režimu rada Termoelektrane”, navode u UIP
Takođe, kako ističu, u da tom periodu se nije koristio ni aditiv, a kao energent se koristio pljevaljski ugalj kod kojeg se sadržaj ukupnog sumpora kreće od 0,85 odsto do 1,27 odsto (po Izvještaju instituta za rudarstvo i metalurgiju Bor).
Temperaturne osilacije i vazdušni pritisak
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Ervin Spahić objasnio je za DN da je tih dana naglo opala temperatura, dok je vazdušni pritisak skočio, te se iznad Pljevalja formirala vazdušna ploča.
“Na osnovu izvještaja se vidi da su vremenske prilike u najvećem dijelu doprinijele da u tom trenutku dođe do zagađenja. Dobili smo izvještaj Hidro meteoroškog zavoda, temperatura je 28, 29. i 30. januara padala za 10 stepeni, strahovito brzo, tako da se sve taložilo u niskom sloju od dva metra, pa je bila povećana koncentracija sumpor-dioksida i drugih praš kastih materija. Slična situacija je u to vrijeme zabilježena i u Skoplju i Tuzli. Izgledalo je kao da se neka ploča spustila nad čitavom teritorijom Pljevalja, bez vjetra i sa visokim vazduš nim pritiskom”, rekao je Spahić.
Premda inspekcija ne vrši kontrolu nad pojedinačnim kotlarnicama, Spahić napominje da je u tom periodu grejanje bilo pojačano i da je moguće da su domaćinstva doprinijela zagađenju.
“Termoelektrane imaju svoje uređaje koje mjere zagađenje, ostali uglavnom ne. Vjero vatno nije ni visina tih dimnjaka odgovarajuća, niti su možda očišćeni na vrijeme, sve to može doprinijeti lošem sagorijevanju i velikoj količini praš kastih materija”, zaključuje Spahić.
Pojačan nadzor
U Upravi za inspekcijske poslove napominju da Ekološka inspekcija vrši pojačan inspekcijski nadzor u opštini Pljevlja u okviru svojih nadležnosti.
“Na osnovu Zakona o zaštiti vazduha i u skladu sa Uredbom o graničnim vrijednostima emisija zagađujućih materija iz stacionarnih izvora, ekološka inspekcija kontroliše stacionarne izvore zagađenja kod kojih je ukupna (zbirna) snaga ložišta veća od 1 MW i difuzione emitere”, navode u UIP.
You must be logged in to post a comment.