Euro je porastao na skoro dvomjesečni maksimum usred odloženih recipročnih carina od strane američkog predsjednika Donalda Trampa i njegovog zalaganja za ukrajinske ratne mirovne pregovore. Međutim, oporavak zajedničke valute može biti samo kratkotrajan.
Evropska valuta se oporavila u odnosu na američki dolar, pri čemu je par EUR/USD porastao na blizu 1,05 na ranoj azijskoj sesiji u ponedeljak, što je najviši nivo zabilježen 18. decembra nakon što je nakratko dostigao ovaj nivo krajem januara. Oporavak eura pripisan je dvama fundamentalnim faktorima – odloženom recipročnom carinom američkih i ukrajinskih ratnih mirovnih pregovora.
Izgledi za smanjenje inflacije podržavaju euro
Prošle sedmice je američki predsjednik odgodio predložene recipročne carine dok je započeo mirovne pregovore za okončanje rata u Ukrajini. Tržišta su postala manje zabrinuta zbog potencijalnog ponovnog porasta inflacije, vjerovatno uzrokovanog Trampovim sveobuhvatnim carinama.
Čini se da Tramp koristi tarifnu prijetnju kao pregovaračko sredstvo, a ne kao nepromišljeno ekonomsko oružje, ocjenjuje Euronews Business. On zapravo nije materijalizovao nijednu od svojih obećanih carina na druge zemlje do sada, osim nameta od 10% za Kinu.
Osim toga, cijene sirove nafte ubrzale su pad nakon što je Tramp rekao da je prošle srijede imao “dug i vrlo produktivan” razgovor s ruskim liderom Vladimirom Putinom. Trgovci su očekivali da bi pregovori mogli uključivati opuštanje ruskog izvoza nafte, zauzvrat, smanjenje pritiska na inflaciju. I fjučersi West Texas Intermediate (WTI) i Brent fjučersi su prošlog petka pali na blizu najniži nivo ove godine.
Smanjena inflaciona očekivanja dovela su do pada američkog dolara dok su podigla sve ostale valute u grupi G-10, posebno euro i britansku funtu. Potencijalni prekid vatre u trogodišnjem ukrajinskom ratu takođe je izazvao optimizam u pogledu evropskih ekonomskih izgleda: „Trgovci danas guraju euro i funtu na više u trgovanju kao ‘dvostruka pobjeda’. Izgledi za mir u Ukrajini rastu, podižući raspoloženje oko evropske ekonomije, a američki dolar opada kako ekstremni postizborni optimizam blijedi”, rekao je Majkl Mekarti, tržišni strateg i glavni komercijalni direktor u Moomoo Australia.
Olakšice eura mogle bi biti samo privremene
Održivost oporavka eura ostaje upitna jer su Trampova tarifna prijetnja i složenost pregovora o prekidu vatre i dalje vrlo neizvjesni.
Nakon odluke da odgodi recipročni tarifni plan, američki predsjednik je u petak rekao novinarima u Bijeloj kući da će predstaviti nove carine na automobile 2. aprila, pojačavajući svoje carinske prijetnje američkim trgovinskim partnerima, posebno EU. Opsežne recipročne carine trenutno čekaju istragu američkog Ministarstva trgovine, za koju se očekuje da će biti završena 1. aprila. Prethodno je naglasio da će se tarife na automobile, kompjuterske čipove i farmaceutske proizvode naplaćivati za veće stope, koje bi bile „iznad“ recipročnih tarifa.
Mirovni pregovori bi takođe mogli biti dugotrajan proces. Uz domaćina francuskog predsjednika Emanuela Makrona, grupa lidera EU, uključujući njemačkog kancelara Olafa Šolca i italijanske premijerke Đorđe Meloni, okuplja se u Parizu kako bi danas razgovarali o zajedničkom paketu vojnih troškova za odbranu za kontinent.
Očekuje se da će se sastanku pridružiti i britanski premijer Kir Starmer, koji ima za cilj da pojača vojno prisustvo Evrope u poslijeratnoj Ukrajini usred Trampovog nastojanja da okonča sukob. Predsjednik Tramp pozvao je EU da bude odgovorna za svoje vlastite hartije od vrijednosti, dodajući hitnost bloka da ujedini svoje odbrambene snage. Međutim, ovo bi mogao biti izazov za eurozonu i Veliku Britaniju jer obje zemlje ulažu napore da smanje vladine deficite. Ako EU poveća izdatke za odbranu, možda će morati da poveća dugove, što bi moglo da izvrši pritisak na euro, navodi Euronews.
Dodatno na svu neizvjesnost, prijevremeni izbori u Njemačkoj održaće se za manje od jedne sedmice, što bi takođe moglo oslabiti izglede za euro u ovom trenutku. Na kraju, snažna američka ekonomija i krhka Evropa će vjerovatno nastaviti da podržavaju jak dolar u odnosu na zajedničku valutu.
„Moj stav ostaje bikovski dolar“, napisao je Majkl Braun, viši istraživač u Pepperstoneu u Londonu, u bilješci, „Tekuće ekonomske performanse SAD-a bi trebalo da dovedu do povećanja dolara i dionica, iako na nepravilan način“, dodao je.
Related