Elektroprivreda Crne Gore tražila je dodatnih godinu dana za realizaciju prve faze projekta izgradnje male hidroelektrane (mHE) Otilovići u Pljevljima. Kako je pojašnjeno, sprovođenje tendera koji podrazumijeva projektovanje i gradnju elektrane razlog je što se kasni sa realizacijom ugovora. Prva faza, navedeno je, podrazumijeva izradu tehničke dokumentacije.
To se može vidjeti u informaciji o realizaciji ovog projekta koju je Vlada usvojila na poslednjoj sjednici.
Podsjetimo, mHE Otilovići gradiće se na postojećoj lučko-betonskoj brani Otilovići, imaće instalisanu snagu 2,96 MW i planiranu godišnju proizvodnju od 11 GWh.
Kako piše u informaciji, Elektroprivreda se aktom od 16. 1. 2025. godine obratila Ministarstvu energetike za produženje roka za realizaciju prve faze ugovora o koncesiji za period od 12 mjeseci.
– U inicijalnom zahtjevu, a kasnije kroz dopunu dokumentacije Elektroprivreda je ukazala da se zbog obaveze sprovođenja postupka javnih nabavki kasni sa realizacijom ugovora, iz kojih razloga je zatraženo produženje roka. Posebno je istaknuto da je kompanija dana 30. aprila prošle godine na sajtu javnih nabavki Crne Gore objavila tendersku dokumentaciju za otvoreni postupak javne nabavke radova za projekat izgradnje MHE Otilovići, te da je ovaj postupak poništen od strane Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki rješenjem od 30. 12. 2024. godine. Istog dana objavljen je novi tener – stoji u dokumentu.
U informaciji se navodi da je Elektroprivreda Crne Gore preduzeće u većinskom državnom vlasništvu i kao takvo je u obavezi da primjenjuje odredbe Zakona o javnih nabavkama što u mnogome usložnjava i produžava rokove za realizaciju projekata.
– Prilikom ocjene zahtjeva za produženje roka treba istaći benefite izgradnje mHE Otilovići, koji se ogledaju i u korišćenju postojećih resursa kroz korišćenje viška vode iz postojeće akumulacije brane Otilovići na rijeci Ćehotini, izgrađene za potrebe Termoelektrane Pljevlja. Na ovaj način se povećava efikasnost iskorišćenja vodnog potencijala bez dodatnih negativnih uticaja na rijeku i životnu sredinu – navedeno je.
Kao državna investicija, dodaje se, izgradnja ove mHE doprinosi povećanju energetskog suvereniteta i sigurnosti snabdijevanja. Projektom se ne narušava postojeći ekosistem, a takođe se kroz regulaciju protoka vode može pomoći u zaštiti od poplava u nizvodnim dijelovima rijeke.
– Pored ovoga treba istaći i da projekat doprinosi ispunjavanju ciljeva Crne Gore u oblasti obnovljive energije i smanjenja emisije gasova s efektom staklene bašte i da je isti u saglasju sa evropskim ekološkim normama i politikama održivog razvoja – piše u dokumentu.
U informaciji podsjećaju i da je Ministarstvo kapitalnih investicija, u ime Vlade Crne Gore, u avgustu 2022. godine zaključilo sa Elektroprivredom ugovor o koncesiji za korišćenje akumulacije Otilovići radi izgradnje male hidroelektrane u cilju proizvodnje električne energije.
Predmet koncesije je korišćenje prirodnih bogatstava u državnoj imovini, radi izgradnje, održavanja i korišćenja energetskog objekta u cilju proizvodnje električne energije, odnosno korišćenje vode iz akumulacije Otilovići za izgradnju male hidroelektrane. Ugovorom je predviđena izgradnja male hidroelektrane Otilovići na postojećoj lučko-betonskoj brani Otilovići instalisane snage 2,96 MW i planirane godišnje proizvodnje od 11 GWh.
– Ugovorom su definisani kako prava tako i obaveze ugovornih strana u pogledu realizacije projekta izgradnje navedene mHE. Kao bitan segment Ugovora su i rokovi kojima su definisane aktivnosti na realiazciji istog kao i njihovo trajanje, a sve na način da je realizacija ugovora podjeljena u tri faze – piše između ostalog u informaciji.
Realizacija projekta podijeljena je u tri faze, pri čemu prva obuhvata izradu tehničke dokumentacije, koja počinje od datuma usvajanja planske dokumentacije ili drugog akta koji su u smislu mjerodavnog prava podobni za izdavanjeurbanističko tehničkih uslova, a završava se datumom izdavanja građevinske dozvole. Rok za njenu realizaciju je 18 mjeseci od datuma usvajanja planske dokumentacije ili drugog akta koji su u smislu mjerodavnog prava podobni za izdavanje UTU.
Druga faza podrazumijeva samu izgradnju objekta, a završava se datumom dobijanja upotrebne dozvole. Rok za njen završetak je 24 mjeseca od završetka prve faze, odnosno od datuma izdavanja građevinske dozvole.
Treća faza podrazumijeva tehničkoo-ekonomskog korišćenja hidroenergetskog potencijala za proizvodnju električne energije u objektu mHE koja se završava istekom perioda utvrđenog u skladu sa ugovorom. Ova faza traje od datuma izdavanja upotrebne dozvole do datuma isteka perioda koncesije.
Vlada Crne Gore je, na predlog Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, na sjednici od 27. jula 2023. godine izdala UTU za hidroelektrane, čime su se stekli su uslovi za izmjenu ugovora u pogledu rokova.
U tom smislu 23. oktobra iste godine zaključen je aneks broj 1 Ugovora o koncesiji kojim je rok od 18 mjeseci za realizaciju prve faze Ugovora počeo da se računa od datuma izdavanja urbanističko-tehničkih uslova, a rok za završetak prve faze i dobijanje građevinske dozvole je istekao 27. januara ove godine.
Na drugom tenderu prvobitni rok za dostavljanje ponuda bio je 31. januar, ali je više puta produžavan, pa je krajni rok bio 19. fabruar, dok je rok za donošenje konačne odluke 21. april.
You must be logged in to post a comment.