Energetska kriza drma region – privreda traži pomoć da bi se izbjegla otpuštanja i inflacija

    3 godine pre 353 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com

Reagovanja privrede u BiH, Crnoj Gori i Srbiji da će najavljeno poskupljenje električne energije i do čak 200 odsto izazvati zatvaranje mnogih firmi, otpuštanja i inflaciju, teško da može ostaviti bilo koga ravnodušnim. Vlade nekih zemalja već su reagovale, pa je Srbija kratkoročno zamrzla cijene, ali ostaje pitanje sledeće godine jer se, prema prognozama sa berzi, ne očekuje smirivanje energetske krize.

Najdramatičnije je, zasad, u Crnoj Gori gdje vlasnik Kombinata alumunijuma Podgorica (KAP) prijeti da će zatvoriti pogone koji direktno zapošljavaju 500 radnika, a indirektno nekoliko hiljada i doprinosi, kako prenose lokalni mediji, bruto društenom proizvodu sa dva do tri odsto. Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je za sledeću godinu ponudila cijenu od 120 evra po megavat-satu, što je skoro tri puta više od cijene koju je KAP plaćao dosad.

Samo što je u Bosni i Hercegovini završen štrajk rudara, koji posluju u okviru Elektroprivrede BiH, 13 najvećih potrošača električne energije, ujedno i najvećih firmi, najavile su štrajk upozorenja zbog najavljenog poskupljenja struje od 150 do 200 odsto.

Foto: iStock

Cene na evropskim i regionalnim berzama od početka godine povećane su oko 90 odsto

Privreda u Srbiji je umirena odlukom Vlade Srbije da se cijene zamrznu u novembru i decembru, ali ostaje pitanje sledeće godine. Pojedine srpske firme tvrde da im Elektroprivreda Srbije (EPS) za sledeću godinu nudi cijenu koja je 170 odsto veća, što će mnoge zatvoriti, a ostale natjerati da podignu cijene svoje robe.

Treba reći da su cijene na evropskim berzama električne energije, koje nisu cene po kojima firma kupuju ovu robu, ali jesu referentne, od početka godine povećane oko 90 odsto i kreću se od 200 do 300 evra po megavat-satu. Takođe, pojedine države u regionu odlučile su se da pomognu firmama, kao na primjer Bugarska.

U Srbiji firme sada mogu da kupe struju za cijelu sledeću godinu po cijeni od 120 evra, što jeste rast više od dva puta u odnosu na ranije cijene, ali trebalo bi reći da se isporuke za sledeću godinu nikada ne ugovaraju u novembru ili decembru, nego u u martu i aprilu, kaže jedan od trgovaca za Balkan Green Energy News.

Cijene su, dodaje, u martu i aprilu bile više nego godinu ranije, ali za „samo“ oko 60 odsto.

Crna Gora: EPCG nudi KAP-u popust od 20 odsto

Javnost u Crnoj Gori uzburkala je najava Uniproma, vlasnika KAP-a, koji je radnicima saopštio da će postepeno gasiti ćelije u elektrolizi do 15. decembra zbog visokih ceijna struje od 1. januara jer im tada ističe ugovor sa EPCG.

KAP je, kako prenose Vijesti, saopštio da su od EPCG dobili ponudu da od 1. januara plaćaju cenu koja će se formirati tako što će se 1. februara uzeti cijena sa dan-unapred tržišta mađarske berze HUPX i od toga oduzeti popust od 15 odsto. Cijena bi u tom slučaju bila oko 180 evra, a sada je 45, tvrdi KAP.

Premijer: EPCG i KAP da sami nađu rešenje

EPCG je odgovorio da je ponudio cijenu sa mađarske berze koja bi bila umanjena 15 odsto i dodatnih pet odsto za redovno plaćanje. Ova kompanije je navela da se ovih dana isporuke za narednu godinu na mađarskoj berzi mogu ugovoriti po 150 evra za MWh, što bi značilo 120 evra za Uniprom.

EPCG je naveo da im je glavni cilj stabilno snabdjevanje domaćinstava i privrede, a to ne može da ostvari ako struju kupuje po 150 evra, a prodaje po 45 evra.

Država se zasad drži po strani. Premijer Zdravko Krvokapić izjavio je da bi EPCG i KAP trebalo da nađu rešenje.

BiH: štrajk upozorenja 13 velikih firmi

Sastanak predstavnika 13 kompanija, koje su među najvećim potrošačima električne energije u Federaciji BiH, organizovalo je Udruženje poslodavaca FBiH. Prisustvovali su predstavnici kompanija Arcelor Mitalla, Violeta, Konzum, Mercator, AS Grupacija, Sisecam Soda Lukavac, TMD Group Gradačac, Pobjeda Tešanj, Tvornica cementa Kakanj, Feal Široki Brijeg, ASA Prevent Grupacija, Bingo i EMKA Goražde.

Potpuno je neprihvatljivo povećanje cijena za privredu više od deset posto, poručili su oni, i dodali da je Elektroprivrede u FBiH ponudila ugovore sa cijenama većim 150 do 200 odsto.

Svako povećanje veće od 10 odsto neprihvatljivo

Povećanje veće od deset odsto, tvrde, dovelo bi do delomičnog ili potpunog gašenja pogona, smanjenja izvoza, pada investicija, gubitka desetina hiljada radnih mjesta, smanjenja plata i povećanja inflacije 2-3 odsto.

Firme su se dogovorile da Vladi FBiH upute peticija u kojoj se traži da povećanje cijena ne smije biti veće od deset odsto, kao i da organizuju polusatni štrajk upozorenja u pogonima.

Takođe je zatražen hitan sastanak sa premijerom FBiH Fadilom Novalićem i ministrom energije, rudarstva i industrije Nerminom Džindićem.

Srbija: oko 40 odsto firmi traži subvencionisanje cene

Uniji poslodavaca Srbije obavila je anketu među članstvom koja je pokazala da 60,5 odsto poslodavaca smatra da bi rast cijena trebalo da bude kontrolisan, dok 39,5 odsto traži subvencionisanje niže cijene električne energije za privredu.

Većina poslodavaca u anketi kaže da je električna energija već dovoljno skupa, pa bi njeno povećanje uticalo i na poskupljenje robe ili usluge koju nude. Za određeni broj ispitanika rast cijene od desest odsto bi bio prihvatljiv, a daleko manji broj bi mogao da prihvati rast od 20 odsto.

Jedan o privrednika, Zoran Drakulić, vlasnik Point grupe i predsednik poslovnog kluba Privrednik, izjavio je za NIN da je dobio ponudu Elektroprivrede Srbije za snabdjevanje u sledećoj godini po ceni koja je 2,7 puta ili 170 odsto veća od one koju trenutno plaća.

Drakulić: trećina firmi će stati, ostale će povećati cene

On je naveo da će zbog ovakvog rasta cijena deo firmi da prekine rad, a deo će da poveća cijene što će dovesti do inflacije.

Zbog ovakvog poskupljenja 30 odsto firmi će da stane jer neće moći da ukalkuliše novu cenu u finalnom proizvodu, a one koje prežive će da je ugrade u svoju robu što će doneti još veću inflaciju u 2022, poručio je Drakulić.

Na ove njegove ocjene EPS je odgovorio da je zamrzavanjem cijene za kupce na komercijalnom tržištu u jeku najveće energetske krize ova kompanija zaštitila opstanak privrede i učinila ono što nije uradila nijedna energetska kompanija u regionu.

EPS je saopštio da je Drakulićeva firma Bio energy point od septembra na rezervnom snabdjevanju, koje obezbeđuje ova kompanija, po ceni od 66,72 za MWh, a to je produženo do kraja godine na osnovu preporuke Vlade Srbije.