Upravljanje nus proizvodom prečišćavanja komunalnih otpadnih voda, kanalizacionim muljem, je trenutno nesistematsko i dugoročno neodrživo, naročito kod većih funkcionalnih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV).
To se navodi u analizi statusa implementacije projekata izgradnje PPOV u centralnom i sjevernom regionu Crne Gore koja je sprovedena u okviru projekta „Organizacije civilnog društva kao efikasni akteri u procesu donošenja odluka”, koji realizuje NVO Eko-tim. Projekat je podržan od Centra za građansko obrazovanje (CGO), u okviru programa OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika -M’BASE, koji se finansira iz sredstava Evropske unije.
“Postoje primjeri da se kanalizacioni mulj skladišti na lokaciji PPOV kao što je slučaj sa postojećim PPOV u Podgorici, te da se odlaže na nesanitarnoj deponiji u slučaju PPOV-a u Nikšiću. Takođe, imamo primjer izvoza mulja u susjedu Albaniju a koji nastaje u PPOV-u u Beranama. Zakonska regulativa postoji, ali se u praksi ne primjenjuje”, navodi Milija Čabarkapa, izvršni direktor NVO Eko – tim.
Upravljanje kanalizacionim muljem je jedan od najvažnijih elemenata u ciklusu upravljanja komunalnim otpadnim vodama. Ovo pitanje je u Crnoj Gori regulisano zakonskom regulativom, kojom su definisani zahtjevi koje kanalizacioni mulj mora da ispuni kako bi se potencijalno mogao koristiti u poljoprivredi i za rekultivaciju zemljišta, odnosno, kako bi se mogao bezbjedno odlagati.
“S obzirom da je adekvatno upravljanje kanalizacionim muljem jedan od najvažnijih elemenata u ciklusu upravljanja komunalnim otpadnim vodama, ovo pitanje zahtijeva hitnu pažnju države i lokalnih samouprava i adekvatna sistemska rješenja. Kako potrebna i planirana infrastruktura za upravljanje muljem vjerovatno neće biti izgrađena u narednih nekoliko godina, a broj funkcionalnih PPOV-a se iz godine u godinu povećava, potrebno je hitno pronaći primjenjivo i održivo prelazno rješenje”, zaključuje Čabarkapa.
Pročitajte još