U jeku globalne krize i najvećeg javnozdravstvenog izazova s kojim se Crna Gora suočila u novijoj istoriji, Ministarstvo ekonomije pokrenulo je postupak za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama zakona o energetici. S obzirom na netransparentnost cijelog procesa donošenja novog zakona, kao i činjenicu da je javna rasprava u toku i traje do 30. aprila, predstavnici civilnog društva uložili su svoje komentare na nacrt zakona.
Krajem 2019. godine formirana je radna grupa za pripremu Zakona o izmjenama i dopunama zakona o energetici. U isto vrijeme, nevladina organizacija Eko-tim, podržana od strane još dvije organizacje – Ozona i Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore – priključena je ovom procesu kao član radne grupe. Od tada, pa sve do otvaranja javne rasprave o nacrtu novog zakona, Eko-Timu nije pravovremeno omogućeno učešće u sastancima radne grupe, čime je Ministarstvo ekonomije poslalo jasnu poruku kako je nezainteresovano za demokratske građanske procese. Umjesto toga, jedan od ključnih zakona zemlje pripremao se u saradnji sa odabranim energetskim subjektima. Ovakvim postupcima izigrava se cijeli proces participativnog donošenja odluka kojem se, barem se tako činilo, težilo krajem prošle godine formiranjem radne grupe.
Predmetni zakon prilika je da Crna Gora riješi dugogodišnji problem netransparentnog razvoja i odlučivanja u energetskom sektoru, a koji se u proteklim godinama pokazao kao izuzetno štetan za cijelo društvo i životnu sredinu. Prije svega to se odnosi na povlašćenu proizvodnju struje u malim hidroelektranama, gdje sav teret proizvodnje električne energije snose građani Crne Gore, koji moraju živjeti s devastiranim rijekama i uništenom životnom sredinom.
Pročitajte još