EK: Rekonstrukcija TE neće riješiti ključne probleme, pojačati napore za njeno zatvaranje

    2 dana pre 233 pregleda Izvor: forbes.vijesti.me

Ekološka rekonstrukcija Termoelektrane (TE) Pljevlja neće riješiti ključne probleme, a Crna Gora treba da pojača napore za njeno trajno zatvaranje kako bi ispunila standarde EU za emisije gasove, navedeno je u novom izvještaju Evropske komisije (EK).

Time je EK potvrdila upozorenja brojnih stručnjaka i nevladinih organizacija, iako u Vladi očekuju da će TE raditi barem još deset do 15 godina.

„Naša je obaveza da zatvorimo TE, pitanje je kada. To ne možemo i nećemo dozvoliti da se desi prije nego što Crna Gora stvori alternativni izvor za stabilnu, baznu energiju…Moramo TE ugasiti, ali intencija je da barem deset do 15 godina radi, u najgorem slučaju da bude neka hladna rezerva koja će dati sigurnost sistemu“, rekao je ministar energetike Saša Mujović u utorak u emisiji Reflektor TV Vijesti.

EK navodi da Crna Gora još nije donijela stratešku odluku o tome kako da zamijeni TE u Pljevljima, koja trenutno proizvodi približno 50% električne energije Crne Gore i ključna je za sigurnost snabdijevanja i stabilnost elektroenergetskog sistema zemlje, ali ostaje glavni zagađivač.

Postepeno ukidanje uglja za proizvodnju električne energije, odnosno gašenje Termoelektrane Pljevlja crnogorska Vlada je najavila u Reformskoj agendi 2024-2027 koja je uslov za dobijanje novca iz evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan.

U dokumentu se navodi da je ključna aktivnost koja treba biti realizovana u narednom periodu, finalizacija integrisanog Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP), koji će definisati ključne politike i mjere za ostvarivanje novih ciljeva do 2030. godine. Širenje obuhvata Sporazuma o Energetskoj zajednici, kako se dodaje, na pitanja u oblasti klime i životne sredine i važan je korak ka tranziciji koja ima za cilj da zemlje članice, kao i zemlje kandidati smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte, postanu energetski efikasne i dominantno koriste obnovljive izvore energije.

Planirano je da u decembru 2025. godine stupi na snagu zakon o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača usklađen sa ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050.

Za decembar 2026. planirane su kratkoročne mjere razvoja ljudskog kapitala usmjerene na prekvalifikaciju i ponovno zapošljavanje u pljevaljskom regionu uglja, sprovedene u skladu sa akcionim planom pravedne tranzicije, piše u Reformskoj agendi.

Za rekonstrukciju TE do sada plaćeno 30 miliona

Ekološka rekonstrukcija TE počela je krajem aprila 2022. godine.

Ugovor o izvođenju radova na ekološkoj rekonstrukciji TE državna Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) potpisala je sa konzorcijumom koji čine kineska kompanija DEC (Dongfang Electric International Corporation) International i crnogorske firme Bemax, BB solar i Permonte u junu 2020. Ugovorena vrijednost radova je 54,4 miliona eura.

Ukupan iznos koji je EPCG do sada uplatila izvođaču radova je 31 milion eura sa PDV-om, piše u Informaciji o aktivnostima na realizaciji projekta termoenergetskog kompleksa u Pljevljima, koju je Vlada razmatrala u avgustu ove godine.

U Vladinoj Informaciji navodi se da je EPCG kao investitor do sada predala više prijava građenja, kao i izmjena i dopuna revidovanog glavnog projekta Ministarstvu ekologije prostornog planiranja i urbanizm.

„Prilikom predaje četvrte Prijave o izmjeni i dopuni revidovanog glavnog projekta prestala je da važi prethodno prijavljena obustava izvođenja radova koja se odnosila na radove na električnim instalacijama, s obzirom na to da je projektant izvršio izmjene i dopune projekta u skladu sa važećom regulativom i pravilima struke čime su se stekli uslovi da se upravo u tom dijelu izvrši i predmetna prijava izmjena i dopuna i dozvoli izvođenje predmetnih radova. U periodu koji slijedi po potrebi će se vršiti i dodatne izmjene i dopune revidovanog glavnog projekta“, piše u Informaciji.

EPCG je, kako se dodaje, platila sve do sada ispostavljene fakture kojima je istekla valuta. Iznos avansa koji je plaćen nakon potpisivanja ugovora je 20% vrijednosti ugovora, odnosno 10.885.540 sa uračunatim PDV-om, a vrijednost ugovora je 54.427.700 sa PDV-om.

„Nadzor je predao Ministarstvu ekologije prostornog planiranja i urbanizma 18 mjesečnih izvještaja o vršenju stručnog nadzora na projektu ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, gdje se u zaključku svakog od njih konstatuje: ‘Na osnovu stalnog stručnog nadzora na ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja konstatujemo da se objekat radi u skladu sa obavezama Zakona o planiranju prostora i izgradnji, kao i u skladu sa obavezama Pravilnika o načinu obavljanja stručnog nadzora složenog inženjerskog objekta za proizvodnju, prenos i distribuciju električne i toplotne energije na osnovu člana 187 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata kao i Ugovorom o nabavci usluga stručnog nadzora, inoviranim dinamičkim planom i pravilima struke“, piše u Informaciji.

Nadzor je napomenio da su između izvođača i investitora ostala određena otvorena pitanja kada je u pitanju povezivanje novoizgrađenih objekata sa postojećom infrastrukturom u termoelektrani.

„Ova pitanja su otvorena praktično od samog početka izvođenja radova, jer su ostala nedefinisana osnovnim ugovorom. Investitor je u prethodnih dva mjeseca otvorio razgovore na sva otvorena pitanja i sa izvođačem ih rješava“, navodi sei dodaje da se očekuje da se sva otvorena pitanja jasno izdefinišu u smislu obima poslova, priključnih tačaka na postojeću infrastrukturu TE, kao i da se definiše obaveza izvođača ili investitora da snosi troškove za realizaciju ovih poslova, a sve u skladu sa postojećim ugovorom, njegovim aneksima i važećih zakonskih propisa.