EK poništila grantove od 40 miliona eura za Jadransko-jonski put i 400 hiljada za Karaulu Božaj

    2 godine pre 254 pregleda Izvor: rtcg.me

Zato što je EK poništila grantove od 40 miliona eura za Jadransko-jonski put i 400 hiljada za Karaulu Božaj, u Vladi ne osjećaju odgovornost već kažu da je to naslijeđen problem. Naši sagovornici ocjenjuju da je šteta svakako velika i da to nije jedini novac koji smo izgubili.

Nakon što je iz Evrope stigao izvještaj a u njemu da je Crna Gora, zbog kašnjenja administracije propustila priliku da iskoristi preko 40 miliona eura za Jadransko-jonski koridor, i 400 hiljada za rekonstukciju Karaule Božaj, iz Vlade za našu televiziju kažu da to nije njihova krivica već naslijeđen problem.

„Generalno, Crna Gora i Vlada imaju manjak ljudskih kapaciteta, manjak znanja, jednostavno dođete u tu situaciju da ne možete da isporučite rezultat koji se očekuje od vas“, kazao je ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović.

„Da li je to dobro, naravno da nije i nažalost što nakon svih tih nekih dešavanja gdje se u kontinuitetu vraćaju sredstva i zbog neodgovornosti ministara i institucija u prethodnom periodu da se sredstva vraćaju i neiskoršćavaju na najbolji način“, kazao je za TVCG Dragoslav Šćević, ministar zdravlja.

Nije skoro 42 miliona eura jedini novac koji je Crna Gora greškom nadležnih izgubila – tvrdi građanski aktivista Aleksandar Dragićević. Decenijama, kaže, nijesmo uspjeli da izgradimo administraciju koja može da iznese pretpristupne pregovore.

„Ne pričamo samo o 40 miliona Jadransko-jonskoj magistrali, znate koliko mi imamo takvih projekata, milion, dva tri, 500 hiljada, a to su samo novci koji se izgube…“, ocjenjuje Dragićević.

A da je šteta velika, znaju i u Vladi.

„Svaki izgubljeni euro koji možemo da iskoristimo je šteta. Mislim da treba da izađemo iz sfere populizma, da očekujemo da će neko da vodi takve projekte, a da će da prima 800 eura, moramo da zaboravimo te stvari, moramo da platimo ljude kvalitene jer je to kompleksna stvari i moramo da nađemo ljude koji će da isporuče određene rezultate“, kazao je Đurović.

A da bi se isporučili rezultati, trebaće nam mnogo više znanja i otvorenosti, smatra Dragićević.

„Treba da tražimo savjete iz Evropske unije, treba da otvorimo kancelariju za saradnju sa građanima kako bi ti projekti za poljoprivredu, obrazovanje i inovaciju bili lakši i razumljivji za pristupanje. To nije prekomplikovano, ali to moramo uraditi da iskoristimo besplatan novac“, kazao je Dragićević.

A da za ovoliki izgubljen novac neko mora da odgovora, mišljenja je novinar RTCG Marko Vešović.

„Mislim da ako niko za ovo ne bude odgovarao da se javnosti šalje jedna jako loša poruka. Da greške koje se prave bivaju nekažnjene i da se stvori osjećaj da se posao u administraciji mora raditi na najbolji mogući način“, kazao je Vešović.