Dužina brze ceste Nikšić-Žabljak-Pljevlja biće 96 km, imaće 4 saobraćajne trake – Monteput raspisao tender za idejno rješenje

    15 sati pre 542 pregleda Izvor: me.ekapija.com

Nakon što je raspisan tender za idejni projekat dionice autoputa od Podgorice do Bara, tačnije za poddionicu od Virpazar – Stari BarMonteput je objavio poziv i za izradu idejnog rješenja brze saobraćajnice Nikšić – Žabljak – Pljevlja. Kako je precizirano, riječ je o poddionicama Nikšić-Šavnik, Šavnik-Žabljak, Žabljak-Pljevlja (Vrulja).

Dužina dionice Nikšić – Žabljak – Pljevlja je 96 km, imaće četiri trake, a računska brzina biće 100 km na čas. Početna tačka brze saobraćajnice biće na petlji Kapino polje, a završna na vezi sa brzom cestom Crnča – Pljevlja.

Za ovaj posao opredijeljeno je 169.421,49 EUR bez, odnosno 205.000 EUR sa PDV-om.

Rok za izradu idejnog rješenja je 6 mjeseci dana zaključenja ugovora.

Kako je pojašnjeno u projektnom zadatku, važećim Prostornim planom Crne Gore, planirana je magistrala za brzi motorni saobraćaj na potezu Šćepan Polje (granica prema Bosni i Hercegovini) – Plužine – Nikšić – Podgorica.

– Predmet ovog projektnog zadatka je definisanje uslova za izradu idejnog rješenja dionice ove brze saobraćajnice na potezu od Nikšića do Plužina i ispitivanje potencijalnih koridora brze saobraćajnice dalje ka Žabljaku i Pljevljima, sa svim potrebnim elementima za ovaj rang saobraćajnice – naznačeno je

S obzirom na to da ovaj putni pravac, predstavljati značajnu saobraćajnu vezu sjevernog i centralnog dijela Crne Gore, realizacija brze saobraćajnice doprinijeće unapređenju regionalne povezanosti, ekonomske saradnje i razvoja.

– Ova brza saobraćajnica predstavlja značajan infrastrukturni objekat u ovom dijelu Crne Gore i pored stavaranja uslova za bolju povezanost, ima značajnu ulogu u razvoju ovog dijela Crne Gore – piše u dokumentu

Sa ciljem preciznog definisanja dionica za ispitivanje, glavnim pozicijama između kojih će se ispitivati varijantna rješenja trase su dodijeljene oznake kako slijedi:

  • Tačka T1 – petlja Kapino Polje – veza sa brzom saobraćajnicom Danilovgrad – Nikšić
  • Tačka T2 – Vidrovan – postojeća raskrsnica sa regionalnim putem R7
  • Tačka T3 – Jasenovo Polje – postojeća raskrsnica sa magistralnim putem M6
  • Tačka T4 – širi reon Donja Brezna – odvajanje od magistralnog puta M3
  • Tačka T5 – rijeka Komarnica
  • Tačka T6 – Pošćenje – veza na magistralni put M6
  • Tačka T7 – tunel Ivica
  • Tačka T8 – širi reon Tepačkog Polja veza na magistralni put M6
  • Tačka T9 – veza na regionalni put R 10 – kanjon Tare
  • Tačka T10 – Vrulja – veza na regionalni put R 11
  • Tačka T11 – veza sa brzom saobraćajnicom Crnča – Pljevlja

– Na dijelu od Tačke T1 do T4, definisati položaj brze saobraćajnice, na način da se postojeći magistralni put M3 zadrži u što je moguće većoj mjeri, a proširenje do profila brze saobraćajnice projektuje na način da se obezbijede projektni elementi koje zahtijeva ovaj rang saobraćajnice – naznačeno je.

Planirana brza saobraćajnica počinje na petlji Kapino polje (tačka T1), uklapanjem na idejno rješenje dionice Danilovgrad – Nikšić, ove brze saobraćajnice, pri čemu je obaveza projektanta da sagleda postojeću petlju na Kapinom polju i predvidi rekonstrukciju ove petlje u zavisnosti od položaja brze saobraćajnice na ovom dijelu.

Na raskrsnici sa regionalnim putem R7 u Vidrovanu (tačka T2), projektovati petlju kojm se obezbjeđuje veza ovog dijela opštine Nikšić sa brzom saobraćajnicom, i dalje regionalnim putem R7 sa Bosnom i Hercegovinom.

Dalje se navodi da je na raskrsnici sa magistralnim putem M6 u Jasenovom polju, (tačka T3) potrebno predvidjeti petlju sa ciljem obezbjeđenja veze brze saobraćajnice sa ovim dijelom opštine Nikšić i u nastavku sa Šavnikom. U nastavku od Jasenovog Polja prema Plužinama u širem reonu Donjih Brezana, planirana brza saobraćajnica se odvaja od magistralnog puta M3. Na ovoj poziciji je potrebno projektovati petlju sa ciljem obezbjeđenja veze brze saobraćajnice i Plužina.

Na dijelu od tačke T4 do tačke T6, planirana brza saobraćajnica prelazi Kanjon Komarnice, pa je potrebno sagledati varijantna rješenja u cilju povoljnijeg prelaska kanjona Komarnice, kako sa aspekta racionalnih tehničkih rješenja, tako i sa aspekta očuvanja kanjona Nevidio.

U Pošćenju na vezi sa magistralnim putem M6 projektovati petlju kao vezu Šavnika sa brzom saobraćajnicom.

Na dijelu od tačke T6 do tačke T8, planirana brza saobraćajnica prati postojeći magistralni put M6. Na ovom dijeliu sagledati tehnička rješenja, vodeći računa o izgrađenim tunelima Ivica i Grabovica.

– U zavisnosti od položaja trase brze saobraćajnice na dijelu od tunela Ivica u nastavku prema Njegovuđi, definisati poziciju petlje na ovom dijelu, vodeći računa o već izgrađenim objektima u reonu Savinog Kuka i Razvršja. U širem reonu Tepačkog Polja, projektovati petlju kao vezu sa magistralnim putem M6 I vezu Žabljaka sa brzom saobraćajnicom – stoji u projektnom zadatku-

Iz Monteputa navode da je na dijelu od tačke T8 do tačke T11, posebnu pažnju obratiti na prelazak kanjona Tare i Nacionalni park Durmitor. Na vezama sa regionalnim putevima R10 i R11, projektovati petlje u zavisnosti od položaja brze saobraćajnice na mjestu ukrštanja sa regionalnim putem.

Krajnja tačka brze saobraćajnice je na vezi sa brzom saobraćajnicom Crnča – Pljevlja.

U dokumentu piše da se, saglasno Zakonu o putevima, veza trase brze saobraćajnice sa postojećim magistralnim, regionalnim, lokalnim, kategorisanim i nekategrisanim putevima ostvaruje denivelisanim raskrsnicama – petljama. Na pozicijama petlji planirati naplatne rampe, čeone ili portalne.

U dokumentu piše i da je projektant u obavezi da, u fazi izrade idejnog rješenja, sagleda trasu brze saobraćajnice i obradi minimum tria po zahtjevu investitora i Komisije za reviziju i više varijantnih rješenja, do nivoa definisanja položaja trase brze saobraćajnice; položaja i veličine objekata na trasi (tunela, mostova potporno – obložnih konstrukcija); položaja petlji na vezama sa postojećom putnom mrežom, sa objektima naplate putarine; podužnog i poprečnih profila trase (poprečni profili se postavljaju na rastojanju ne većem od 100m, uz postavljanje dodatnih poprečnih profila na karakterističnim mjestima); situacionog položaja funkcionalnih sadržaja; situacionog položaja pratećih sadržaja za potrebe korisnika; ukupne cijene koštanja izgradnje; ostalih neophodnih parametara, koje projektant želi da istakne, na osnovu kojih će predložiti optimalno rješenje (npr. troškovi eksploatacije i održavanja, zaštite životne sredine…); predloga optimalne varijante za razradu u narednim fazama projektne dokumentacije.

Prilikom izrade varijantnih rješenja, pored potrebe za ispitivanjem trase brze saobraćajnice u cjelosti, posebno se naglašavaju dvije pozicije i to:

  • Potez između tačaka T4 i T6 sa ciljem pronalaženja optimalnog prelaska kanjona Komarnice, sa posebnim osvrtom na očuvanje kanjona Nevidio.
  • Potez između tačaka T8 i T10 u cilju povoljnijeg prelaska kanjona Tare i ispitivanjem koridora brza saobraćajnice vezano za Nacionalni park Durmitor.

Glavna trasa brze saobraćajnice imaće četiri saobraćajne trake (2+2) širine od po 3,5 metara. Projektovana brzina je 100 kmh, a izuzetno, na djelovima trase sa složenom topografijom terena, može se usvojiti i 80km/h, ukoliko je to opravdano zbog tehničkih i ekonomskih razloga, a obaveza projektanta biće da to posebno obrazloži.

Kada je riječ o priključnim putevima, potrebno je projektovati dvije saobraćajne trake širine od po 3 metra. Računska brzina biće 60km/h; izuzetno na djelovima trase sa složenom topografijom terena, gdje će biti 40 km/h;

Na glavnoj trasi brze saobraćajnice, potrebno je projektovati zaustavne niše na frekvenciji 1- 2km, u skladu sa TEM preporukama za teške terenske uslove. U slučaju da postoje terenska ograničenja, rastojanja mogu biti i veća, uz obavezu projektanta da to obrazloži.