Dukaj: Ne postoji volja da se prestane sa zapošljavanjem politički podobnog kadra

    2 sata pre 20 pregleda Izvor: vijesti.me/Dan

Ministar javne uprave Maraš Dukaj smatra da se preglomazna javna uprava može riješiti viška zaposlenih prije svega tako što će se prestati sa zapošljavanjem politički podobnog kadra, ali je u intervjuu za Televiziju Vijesti ocijenio da ne postoji politička volja da se ovom problemu stane na kraj.

U razgovoru snimanom prije njegove oštre kritike na čestitku neustavnog Dana Republike Srpske koju je uputio predsjednik Skupštine Andrija Mandić, novinarka Televizije Vijesti  pitala je Dukaja i da li njegova partija razmišlja o napuštanju Vlade s obzirom na mnoge suprotstavljene stavove sa sa ostalim članovima: Novom srpskom demokratijom (NSD), Demokratskom narodnom partijom (DNP), pa i Pokretom Evropa sad (PES).

Dukaj: Mi ćemo nastaviti da budemo dio procesa sve dok se budemo ispoštovali međusobno i sve dok budemo ispoštovali sve ono iz Sporazuma.Mi smo dali razna mišljenja za inicijative koje su u suprotnosti sa onim što smo mi potpisali, i konkretno u vezi usvajanja Rezolucije o Jasenovcu, prenosi portal Vijesti.

Dukaj: Mandićeva čestitka krši koalicioni sporazum i narušava reputaciju koju je Crna Gora pažljivo gradila decenijama

– Da li je usvajanje te Rezolucije u suprotnosti sa onim što ste vi dogovorili pri formiranju vlasti?

– Zbog čega ste, uprkos usvajanju te rezolucije, ostali dio Vlade?

Dukaj: Ostali smo jer smo, sa druge strane, dali ključnu ulogu da bi zatvorili tri poglavlja”.

– Najavljivano je smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi kako bi se ona učinila efikasnijom i ekonomičnijom. Međutim, brojke pokazuju da do značajnijih promjena nije došlo. Šta je glavni razlog za ovo kašnjenje i da li postoje konkretni planovi za rješavanje ovog problema?

Dukaj: Završili smo novi Zakon o lokalnoj samoupravi i poslali dvije inicijative prema Skupštini Crne Gore, ove stvari su ključne za depolitizaciju javne uprave. Ali zašto se to ne podržava? Zbog političkih interesa, političke elite definitivno to ne interesuje jer hoće da komanduju sa centralnog nivoa ko će da bude odbornik u jednoj Skupštini grada, a da ne pričam ko će da bude predsjednik Opštine.

-Da li Ministarstvo ima jasnu procjenu koliko bi zaposlenih u javnoj upravi bilo optimalno za funkcionisanje države?

Dukaj: Sa jedne strane imate višak zaposlenih, sa druge strane imate manjak stručnog kadra, počevši od eksperata iz pravne oblasti, a da ne pričamo iz oblasti digitalizacija, IT-ja i sajber bezbjednosti.

-Zbog čega ste kroz izmjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima predložili da za zaposlenje visokog rukovodnog i ekspertskog kadra bude dovoljna bečelor diploma? Da li je to otvaranje još jednih vrata za zaposlenje politički podobnog kadra?

Dukaj: Nije. Ovo je inicijativa bila Ministarstva prosvjete da se uskladi sa Zakonom o visokom obrazovanju jer zamislite da naši ljudi koji završavaju bečelor studije mogu raditi u zemljama Evropske unije, a ne mogu raditi u našoj državnoj upravi.

-Za deset mjeseci je za ugovore o djelu u javnoj upravi potrošeno čak 18 miliona eura. Kako komentarišete ovaj podatak?Ide li on u prilog optimizaciji broja zaposlenih u javnoj upravi?

Dukaj: Naravno da ne ide, ugovori o djelu moraju biti samo kratkoročni, ne treba da se zloupotrijebe. Ali 18 miliona eura za deset mjeseci, nije li to dosta? Jeste naravno i previše.

-Šta će Crnoj Gori donijeti novi Zakon o lokalnoj samoupravi? Koliko je, prema procjenama, opština u Crnoj Gori formirano bez pokrića (finansira tekuće troškove iz Egalizacionog fonda, duguje državi ili trećim licima)?

Dukaj: Većina nije ispoštovala osnovne procedure da bi postale opštine i razni finansijski izvještaji su to pokazali. Zakon predviđa mnoge novine koje predviđaju decentralizaciju vlasti.

– Pored ovog zakona, predložili ste Skupštini i dvije inicijative – neposredan izbor predsjednika opština i održavanje svih lokalnih izbora u jednom danu. Jeste li dobili neku povratnu informaciju?Smatrate li da bi se na ovaj način izbjegle situacije kojima svjedočimo u Opštini Budva gdje vlast mjesecima ne funkcioniše?

Dukaj: I u Opštini Budva, i u Opštini Šavnik, i u svim ostalim opštinama jer smo definisali i veći nadzor kroz ovaj zakon. Sad to zavisi od reforme izbornog zakonodavstva i zbog toga smo mi poslali ove inicijative Odboru za reformu javne uprave da se to inkorporira u reformu.

– Koji su ključni planovi Ministarstva za unapređenje digitalizacije i kada građani mogu očekivati efikasnije usluge?

Dukaj: Jedan bitan projekat koji ćemo započeti u januaru je administracija bez papira koja će se implementirati na državnom nivou. Ključna stvar da bi javna uprava bila otvorena i transparentna jeste izmjene i dopune Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI). Mi ćemo taj Zakon završiti 2025. godine.