Dug je put do terapije od specijaliste do izabranog ljekara

    3 meseca pre 387 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: Pixabay –

Iako u Ministarstvu zdravlja tvrde da je dovoljno elektronski poslati zahtjev izabranom doktoru da propiše terapiju, u praksi to i nije baš tako.

Terapija koju propiše specijalista ljekar ne može se podići u apotekama dok je izabrani doktor ponovo ne odobri. Ovo pravilo često zadaje muke pacijentima, posebno teško oboljelim, starijim i nemoćnim, koji se dodatno maltretiraju odlascima do domova zdravlja da bi im izabrani doktor omogućio da podignu terapiju koju je prethodno propisao specijalista u bolnici ili Kliničkom centru Crne Gore. Osim toga, sve to stvara dodatne gužve u domovima zdravlja.

Iako u Ministarstvu zdravlja tvrde da je dovoljno elektronski poslati zahtjev izabranom doktoru da propiše terapiju, u praksi to i nije baš tako. U pojedinim domovima zdravlja to još nije moguće, a i znatan broj građana, nažalost, nema pristup internetu, a stariji i nemoćniji teško da mogu ovladati tim tehnikama ili materijalno nijesu u mogućnosti da imaju kompjuter ili pametni telefon. Uz sve to, u obzir treba uzeti i siromašne i socijalno ugrožene građane koji se bore za golu egistenciju.

Pacijenti koji su nam se obratili kažu da je nevjerovatno da nakon što specijalista propiše terapiju ponovo treba da idu u Dom zdravlja da bi je mogli i podići u apoteci.

– Ja ne koristim elektronske usluge i ne znam s tim da radim. Bila sam kod specijaliste i da bih podigla terapiju, morala sam da zakažem u Domu zdravlja kod izabranog doktora. Dakle, prinuđena sam da ponovo pođem kod izabranog doktora i čekam ispred ordinacije samo da bih mogla podići ljekove. Pritom sam teško pokretna. Nije mi jasno da zašto nakon što specijalista propiše ljekove to isto ponovo treba da uradi i izabrani doktor. To nema nikavog smisla jer nas vrte ukrug. Šta ako je u pitanju hitna terapija – razočarano priča pacijentkinja iz jednog Doma zdravlja na sjeveru države.

Drugi pacijent kaže da je kontaktirao Dom zdravlja da mu propišu terapiju nakon što je završio pregled kod specijaliste, računajući da podatke imaju u kompjuteru, te da ne mora dolaziti, ali su mu rekli da mora doći sa izvještajem ljekara i zakazati termin kod izabranog doktora.

I tako ja ponovo već drugi dan čekam kod izabranog doktora, valjda ću propisane ljekove podići za pet dana!? Ovo je strašno. No, zalud nam je priča jer nikoga očigledno nije briga, a u javnosti pričaju da je u zdravstvu sve sjajno – kaže ovaj pacijent.

Na pitanje „Dana“ zašto se pacijenti kojima specijalisti propišu terapiju ponovo upućuju kod izabranog doktora da im odobri istu tu terapiju, čime se građani dodatno maltretiraju, prave se bespotrebne gužve u domovima zdravlja i kasni se sa primjenom terapije, iz Ministarstva zdravlja kažu da ljekar specijalista, u skladu sa važećom zakonskom regulativom, daje predlog terapije, dok samo izabrani ljekar ima zakonsko ovlašćenje da propiše terapiju.

– Uloga izabranog ljekara je ključna, jer on procjenjuje i koordinira terapiju, uzimajući u obzir cjelokupno zdravstveno stanje pacijenta i njegov zdravstveni karton – naveli su u odgovoru na pitanje „Dana“.

Ističu da Ministarstvo zdravlja radi na unapređenju zdravstvenog sistema kako bi svim građanima omogućilo lakši pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i smanjilo administrativno opterećenje ljekara.

– U tom smislu, građanima je od početka avgusta postao dostupan novi servis koji omogućava podizanje terapije preporučene od strane ljekara specijaliste bez potrebe za odlaskom u Dom zdravlja. Nakon dobijanja izvještaja ljekara specijaliste, građani su u mogućnosti da putem portala ezdravlje.me pošalju elektronski zahtjev izabranom doktoru za prepisivanje predložene terapije. Ljekar dobija notifikaciju i, ukoliko nema izmjena, jednim klikom potvrđuje terapiju. Pacijent zatim dobija SMS obavještenje da je terapija prepisana i da je može preuzeti u apoteci. Servis je trenutno u pilot-fazi i dostupan je za preglede ostvarene u opštim i specijalnim bolnicama. Puni servis, koji će obuhvatiti i Klinički centar Crne Gore, biće dostupan tokom septembra. Ovo je samo jedan od servisa na kojem Ministarstvo zdravlja, zajedno sa svim relevantnim institucijama zdravstvenog sistema, trenutno radi, a koji ima za cilj unapređenje postojećih informacionih sistema i procesa, kako bi se olakšao put pacijenta i izabrani doktori oslobodili nepotrebne administracije – odgovorili su iz Ministarstva zdravlja na pitanje da li planiraju da pojednostave način dolaska do terapije.

Bez pritužbi

Iz Ministarstva zdravlja su odrično odgovorili na naše pitanje da li su dobijali pritužbe u vezi sa ovim pitanjem.

– Ministarstvu zdravlja nije stigla nijedna pritužba koja se odnosi na organizaciju zdravstvene službe po ovom pitanju – saopštili su iz tog resora.