Ukupan državni dug, bez depozita, na kraju decembra prošle godine iznosio je 4,33 milijarde eura ili 103,28 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazuju podaci Ministarstva finansija i socijalnog staranja.
Ukupan državni dug je sa depozitima iznosio 3,46 milijardi eura ili 82,48 odsto BDP-a.
„Spoljni dug je iznosio 3,84 milijarde eura, odnosno 91,46 odsto BDP-a, dok je unutrašnji bio 495,56 miliona eura, odnosno 11,82 odsto BDP-a. Depoziti su na kraju prošle godine iznosili 872,43 miliona eura, uključujući 38,45 hiljada unci zlata, ili 20,81 odsto BDP-a“, navodi se u izvještaju o državnom dugu objavljenom na sajtu Ministarstva.
Do povećanja državnog duga u četvrtom kvartalu prošle godine je, kako su objasnili, došlo prvenstveno usljed emitovanja obveznica.
Iz Ministarstva su dodali ad su na međunarodnom tržištu emitovane obvaznice u iznosu od 750 miliona eura, sa rokom dospijeća od sedam godina i kamatnom stopom od 2,875 odsto godišnje, što, prema njihovim riječima, predstavlja jedan od najpovoljnijih, do sada, obezbijeđenih uslova zaduženja putem euroobveznica.
“Osim toga, na povećanje duga u četvrtom kvartalu uticalo je i povlačenje kreditnih sredstava za potrebe realizacije infrastrukturnih projekata, u prvom redu, izgradnje prioritetne dionice Smokovac – Uvač – Mateševo, u iznosu od 13,46 miliona USD, odnosno 7,71 miliona eura”, precizirali su iz Ministarstva.
Za realizaciju projekata u oblasti komunalnih djelatnosti, energetske efikasnosti, razvoja poljoprivrede, reforme poreske administracije, unapređenja putne infrastrukture i nabavku vojne opreme u četvrtom kvartalu povučeno je oko 15,29 miliona eura.
Iz Ministarstva su kazali da su u četvrtom kvartalu zaključeni kreditni aranžmani sa ino i domaćim kreditorima.
Kada su u pitanju strani kreditori, sa Evropskom komisijom (EK) je, u okviru programa makrofinansijke pomoći Crnoj Gori, zaključen kreditni aranžman u u iznosu od 60 miliona eura. Od toga je polovina iznosa povučena, dok se povlačenje ostataka od 30 miliona očekuje u toku ove godine.
Takođe, zaključen je kreditni aranžman sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj (IBRD), u iznosu od 15 miliona eura, za realizaciju Programa integrisanog razvoja koridora rijeka Save i Drine uz korišćenje višefaznog programskog pristupa, kao i sa Bankom za razvoj savjeta Evrope (CEB), u iznosu od 40 miliona eura, kao podrška crnogorskim mikro, malim i srednjim preduzećima pogođenim pandemijom.
Sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) zaključen je kreditni aranžman u iznosu od 26 miliona eura za realizaciju dodatnog finansiranja Programa rekonstrukcije i unapređenja lokalnih puteva.
Kada su u pitanju domaći kreditori, aranžman u iznosu od 15 miliona eura u četvrtom kvartalu je zaključen sa Universal Capital bankom, u cilju obezbjeđivanja nedostajućih sredstava za finansiranje budžeta za prošlu godinu i stvaranja fiskalne rezerve za ovu.
Aranžmani su sklopljeni i sa Komercijalnom i Adriatic bankom, u iznosu od tri miliona, odnosno pet miliona eura, u cilju obezbjeđivanja nedostajućih sredstava za finansiranje budžeta za prošlu godinu i stvaranja fiskalne rezerve.
Iz Ministarstva su naveli da je tokom četvrtog kvartala obavljena otplata državnog duga po osnovu glavnice, u ukupnom iznosu od 142,07 miliona eura, od čega se 118,33 miliona eura odnosilo na otplatu duga rezidentima, dok je otplata nerezidentima iznosila 23,74 miliona eura.
“U istom periodu otplaćena je i kamata u iznosu od 33,26 miliona eura, od čega otplata domaće kamate iznosi 5,28 miliona eura, a ino kamate 27,98 miliona eura”, zaključuje se u dokumentu.
Pročitajte još