Država naplatila oko 5.000 eura od roditelja koji duguju alimentacije

    21 sat pre 110 pregleda Izvor: vijesti.me

Svega oko pet hiljada eura – toliko je država, od stupanja na snagu Zakona o privremenom izdržavanju djece uspjela da naplati od roditelja koji duguju alimentacije. Dug prema državi je, s druge strane, daleko veći.

Iako u sistemu institucija nadležnih za sprovođenje Zakona o privremenom izdržavanju djece uočavaju napredak, iz Udruženja Roditelji podsjećaju da je pitanje naplate sredstava ostalo složeno i izazovno.

„Nažalost, zbog same sive ekonomije, veliki broj dužnika, tačnije onih koji treba da isplaćuju izdržavanje, nisu, da kažem, nemaju stalno radno mesto i stalno zaposlenje. sa druge strane imovinu koju imaju, prepisuju na ostale ljude iz porodice, nepoznata im je adresa ili su prosto spore sudske procedure. Svakako, na svemu tome treba da radimo“, kazala je Dejana Ponoš iz Udruženja Roditelji.

Iz Ministarstva finansija naglašavaju da povraćaj sredstava započinje odmah po prijavi dugovanja. Fond izdaje rješenja o povraćaju koja se šalju dužnicima, ali nepoštovanje tih rješenja rezultira dugotrajnim sudskim postupcima.

„Alimentacioni fond procesuirao je sve predmete koje su Centri za socijalni rad dostavili. Rješenja o povraćaju isplaćenih iznosa proslijeđena su dužnicima izdržavanja, a ako se ne postupi po rješenju, Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa pokreće postupak izvršenja“, rekli su iz Ministarstva finansija.

Osim problema naplate, Udruženje Roditelji ukazuje na dodatni izazov – niske alimentacije koje se, ukazuje Ponoš, ne podižu po automatizmu, već je procedura mnogo kompleksnija.

„Ukoliko je alimentacija prije deset godina iznosila sedamdeset eura, danas sa uvećanim troškovima života, promjenom okolnosti – dijete je krenulo u školu, srednju školu, ima vannastavne aktivnosti – potrebno je da roditelji, u jednostavnoj sudskoj proceduri, traže izmjenu visine alimentacije. Znači, neće ni sud ni država reći: ‘U redu, alimentacija se povećava za 30% zbog rasta cijena.’ Potrebno je da staratelji predaju sudu tužbu za izmjenu visine alimentacije, u skladu sa primanjima drugog roditelja. Ne zaboravimo, zakon kaže da dijete ne treba da živi na nižem životnom standardu od svojih roditelja“, ističe Ponoš.

Udruženje Roditelji smatra da bi povećanje efikasnosti fonda kroz digitalizaciju, odnosno uvezuvanje centara za socijalni rad, Alimentacionog fonda i sudova, kao i strože sankcije za dužnike.

Uprkos preprekama u naplati, i činjenici da broj korisnika Alimentacionog fonda raste, pozitivna je vijest da je u porastu i broj roditelja koji nakon intervencije države počinju redovno da izmiruju svoje obaveze, zaključuje Ponoš.