Iako nema tačne statistike, prema procjenama ekonomskih analitičara, crnogorska ekonomija gubi između 20 i 30 miliona eura godišnje zbog nelegalnog izdavanja stanova. Većina stanodavaca i dalje je u sivoj zoni, a porez je nemoguće naplatiti jer poreskim inspektorima zakon ne dozvoljava da kucaju na vrata privatnih stanova. Zato iz Udruženja podstanara pozivaju nadležne da hitno reaguju i nađu način da naplate novac koji bi preusmjerili na stambeni fond.
Neke garsonjere Podgorici izdaju se mjesečno 300 eura, zavisno od lokacije i skuplje. Posao se završava uglavnom tako što se novac stavi u džep, ne potpiše se nikakav ugovor.
Da potpisivanje ugovora o rentiranju stanova još nije zaživjelo pokazuju i podaci Poreske uprave. U Podgorici je, prošle godine potpisano nešto više od 12 i po hiljada ugovora o rentiranju stana.
Slične brojke stižu sa juga zemlje, gdje su stanodavci s podstanarima napravili nešto manje od 12 hiljada ugovora.
Od gradova na sjeveru, najviše ugovora sklopljeno je u Bijelom Polju, dok podaci Poreske uprave pokazuju da na Žabljaku ni prošle ni 2023. nije potpisan nijedan ugovor o zakupu.
Iz Udruženja podstanara zato traže od nadležnih da zakonski regulišu tržište nekretnina i zaštite ih. Između ostalog, zahtijevaju obaveznu registraciju ugovora o zakupu.
Dragan Živković iz Udruženje podstanara kaže da ako zanemarimo novac, teži dio te priče jeste dakad nemate ugovor, niste zaštićeni.
„Ni podstanari, a Boga mi, ni stanodavci“, navodi on.
Nemože se zanemariti ni novac koji gubi crnogorska ekonomija zbog nelegalnog izdavanja stanova. Procjenjuje se da je to između 20 i 30 miliona eura godišnje.
Željka Kažić iz Udruženja agencija za nekretnine navodi da s obzirom na to da su vlasnici u obavezi da sami podnesu poresku prijavu smatraju da ne poštuju svi ovu obavezu, samim tim Poreska uprava nema uvid i precizne podatke o tome koliko država prihoda ima na osnovu ovog poreza.
„Zbog toga smatramo da je potrebno što prije da Poreska uprava uvede registar vlasnika smještaja gdje bi vlasnike poreski zadužila po automatizmu“, navela je ona.
Ruke poreskih inspektora su vezane. Zakon im ne dozvoljava da kontrolišu privatne stanove.
Adnan Duković poreska inspektorka kaže da je jako teško utvrditi da se u nekoj privatnoj imovini obavlja oporeziva djelatnost, ako ne mogu da urade inspekcijski nadzor.
„Kako sada, po važećim zakonskim okvirima, mi to ne možemo da izvršimo bez sudskog naloga. Novim zakonskim regulativan biće regulisan da poreski inspektori, upravo samoinicijativno, da daju nalog da se obavlja oporeziva djelatnost“, istakla je ona.
Do tada, najviše kažu stradaju podstanari jer na kraju kažu, uvijek pobijedi onaj koji ponudi više novca.
Živković pojašnjava da se dešavalo da stanodavci nađu nekog Rusa, Ukrajinca ili Turčina, koji će da plati mnogo više nego što je to mogao prethodni postanar.
„I onda, naravno, kreću te pretnje, sila, iseljenje. E, onda dolazimo do toga da taj podstanar, iako ima ugovor, na kraju krajeva i opet ne može nekome da se obrati“, zaključuje Živković.
Prema poslednjem popisu u Crnoj Gori je oko 397.000 stanova. Osim mjesečnog izdavanja cvjeta i biznis STAN NA DAN. Dok džepove pune stanodavci, bez potrebne kontrole u državnu kasu idu mrvice.
Related