Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Darko Dragović odlučan je da ne dozvoli Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) pristup imovini i prihodima, proizilazi iz nove odluke ASK, prema kojoj taj funkcioner krši zakon jer nije dostavio više imovinskih izvještaja.
Sud za prekršaje je, odgovoreno je “Vijestima” iz ASK, već dva puta novčano sankcionisao Dragovića, ali ni to nije bilo dovoljno da taj javni funkcioner prijavi imovinu i prihode.
Podaci Uprave za nekretnine, pak, govore da je poslanik PES-a “lakši” za jednu nekretninu koja se na njega vodila do početka novembra. Radi se u stanu u Bečićima, površine 57 metara kvadratnih, a koji je svojevremeno pretresan u istrazi protiv pokojnog vođe škaljarskog klana Jovana Vukotića. Ta nekretnina se sada vodi na firmu “MB stars” iz Danilovgrada, u vlasništvu M.L. koji je 2021. oglašen krivim za utaju poreza i kažnjen uslovnom osudom i novčanom kaznom od 5.000 eura uz obavezu da plati državi štetu.
Prema saznanjima “Vijesti”, koje smo objavili još u oktobru, stvarni vlasnik stana bio je pokojni šef zločinačkog klana iz Kotora. Navodno, apartman od 57 kvadrata ustupio mu je Danilovgrađanin M. L. na ime duga svog brata, ali ga Vukotić nije mogao prepisati na sebe zbog finansijske istrage koja je tada vođena protiv njega. Stan je zbog toga upisao na pravnog zastupnika…
Na Dragovića se, međutim, i dalje vodi nekretnina od 50 kvadrata u kotorskom naselju Škaljari, na koju je gotovo do kraja prošle godine bila zabrana otuđenja i opterećenja, po osnovu rješenja podgoričkog Višeg suda iz 2018. godine. U listu nepokretnosti se navodi da je ta nekretnina u vlasništvu poslanika PES-a i da ga je stekao kupovinom.
Dragović je, u ranijem reagovanju na tekst “Vijesti” u kojem su predočene činjenice o njegovim nekretninama, saopštio da je oba stana vratio Danilovgrađaninu M.L., sa kojim je prethodno imao dogovor da naslijeđenu imovinu u Danilovgradu zamijeni za stambene jedinice na primorju.
Prema podacima Uprave za nekretnine, na njega se vodi više parcela i dio stambenog objekta, ali i stan od 34 kvadrata u trospratnici u Plužinama.
“Ja sam naslijedio dosta nepokretnosti nakon smrti roditelja. Između ostalog, bio sam vlasnik katastarske parcele u industrijskoj zoni Danilovgrada površine cca 3.200 kvadrata, čija je tržišna vrijednost 2018. bila oko 120.000 eura. Plan mi je bio da za vrijednost te nepokretnosti kupim druge nepokretnosti. Stoga sam i postigao dogovr sa M. L. da mi njegova firma proda dva stana u Kotoru i Budvi, a da ja njemu isplatim kupoprodajnu cijenu nakon prodaje zemljišta ili da mu naknadno prenesem pravo svojine na zemljištu….”, objašnjavao je ranije Dragović.
U odluci Agencije navodi se da je Dragović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije jer nije dostavio izvještaj o prihodima imovini u roku od 30 dana od dana stupanja na javnu funkciju odbornika u Skupštini opštine Danilovgrad.
“Utvrđuje se da je Darko Dragović prekršio član 25, stav 6 Zakona o sprečavanju korupcije, jer u roku od 30 dana od dana izbora na javnu funkciju poslanika u Skupštini Crne Gore o tome nije obavijestio Agenciju. Utvrđuje se da je Darko Dragović prekršio član 25, stav 3, tačka 1 Zakona o sprečavanju korupcije jer Agenciji za sprečavanje korupcije nije dostavio izvještaje o prihodima i imovini za 2022. i 2023. godinu”, stoji u odluci Agencije, koju potpisuje vršilac dužnosti direktora Dušan Drakić.
U odluci je konstatovano i da, osim izvještaja o imovini i prihodima, Agencija nije uspjela ni da dobije izjašnjenje Dragovića.
“U skladu sa članom 37 Zakona o sprečavanju korupcije, Agencija je od javnog funkcionera zatražila zahtjevom broj UPI-02-03-14/2-2024 od 26.06.2024. godine da dostavi pisano izjašnjenje na navode iz inicijative, u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva za dostavljanje pisanog izjašnjenja, ali javnom funkcioneru na adresi na kojoj je prijavijen…nije moglo biti uručeno. Agencija je uputila ponovni poziv 26.11.2024. i 09.12.2024. godine, koji je javnom funkcioneru dostavlijen u organu vlasti gdje obavlja javnu funkciju. Imenovani javni funkcioner se nije izjasnio niti je uredno dostavio izvještaje o prihodima i imovini, kako je to propisano zakonskim odredbama, a o čemu je uredno obaviješten dana 17.12.2024. godine (dostavnica br. AR 35764930 9 ME)”, stoji u odluci Agencije.
Agencija vodi postupak i protiv njegove supruge Jovane Dragović koja u svojim izvještajima nije prijavljivala imovinu poslanika PES-a.
U odgovorima na pitanja “Vijesti”, iz Agencije je rečeno da su Darko i Jovana Dragović do sada više puta novčano sankcionisani zbog kršenja Zakona o sprečavanju korupcije.
“Do sada je nadležni odsjek Agencije pokrenuo sljedeće prekršajne postupke – protiv Darka Dragovića zbog nepodnošenja izvještaja za 2022. godinu, gdje je Sud za prekršaje izrekao novčanu kaznu u iznosu od 100 eura, te zbog nepodnošenja izvještaja za 2023. godinu, za šta je kažnjen sa 700 eura. Protiv Jovane Radulović, sada Dragović, zbog nepodnošenja izvještaja prilikom stupanja na javnu funkciju, kada joj je Sud za prekršaje izrekao novčanu kaznu u iznosu od 100 eura, kao i za nepodnošenje izvještaja za 2022. godinu, za što je, takođe, izrečena kazna od 100 eura”, saopštili su iz ASK.
Specijalni tužilac Vukas Radonjić ranije je saopštio da Specijalno državno tužilaštvo istražuje da li je Darko Dragović počinio krivično djelo pranja novca.
To je učinio nakon što su “Vijesti” objavile indikativne podatke koji govore da je nekadašnji šef škaljarskog kriminalnog klana Jovan Vukotić na ime Dragovića navodno upisao dva stana na primorju, što je funkcioner PES-a demantovao.
Zakon krši i Ivan Vuković
Agencija je juče donijela odluku da je Zakon prekršio i poslanik DPS-a Ivan Vuković jer nije na propisan način prijavio trgovinu novog automobila marke “kia sportaž” u ljeto 2023. godine.
Vuković je u izjašnjenju saopštio da se kreditno zadužio radi trgovine automobila, te da je tu promjenu imovine, veću od 10.000 eura, prijavio Agenciji i posebnim, ali i u redovnom izvještaju za 2023. godinu.
“Uvidom u bazu podataka Agencije utvrđeno je da je Ivan Vuković podnio izvještaj u roku od 30 dana od dana stupanja na funkciju elektronskim putem, a ne izvještaj koji se odnosi na uvećanje imovine veće od 10.000 eura. Izvještaj u roku od 30 dana od dana stupanja na funkciju je podnio samo u elektronskoj, ali ne i u štampanoj formi, što je bio u obavezi u skladu sa članom 27 Zakona…”, stoji u odluci.
Pročitajte još