DRAGIŠA POTPARA TRAŽI OD MINISTRA HRAPOVIĆA DA ISPITA POSTUPAK ZAPOŠLJENJA VODOINSTALATERA U PLJEVALJSKOJ BOLNICI

    7 godina pre 139 pregleda Izvor: pvportal.me

Nakon što je konkurisao na mjesto vodoinstalera u Opštoj bolnici i bio odbvijen Pljevljak Dragiša Potpara otvorenim pismom za javnost obratio se ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću. Potpara u pismu ministra obavještava da je, po njegovom mišljenju, uprava Opšte bolnice u njegovom slučaju postupila nezakonito. On tvrdi da je imao traženu kvalifikaciju, ali da je od-bijen bez obrazloženja i bez mogućnosti žalbe. Potpora traži od ministra Hrapovića da čitav slučaj ispita.

– Imam diplomu automehaničara i diplomu o prekvalifikaciji u zvanje vodoinstalatera, kao i uvjerenje o nostrifikaciji pomenute prekvalifikacije. Ukoliko moja dokumentacija nije bila va-lidna onda zbog čega je ista razmatrana, odnosno što ista kao nepotpuna nije odbačena, jer se tako radi u svim drugim prilikama. To nije urađeno, nego je izabran drugi kandidat, a meni je poslato obavještenje o izboru drugog kandidata i obavještenje gdje mogu da podignem dokumentaciju – pojašnjava Potpara u otvorenom pismu upućenom ministru Hrapoviću.On kaže da mu nije jasno što mu u odgovoru iz Opšte bolnice nijesu naveli obrazloženje zbog čega je odbijen i zbog čega nema pravne pouke.

– Direktor bolnice je morao u obavještenju koje mi je proslijeđeno da navede obrazloženje zbog čega sam ja odbijen, a primljen drugi kandidat. U obavještenju koje sam dobio nema prav-ne pouke, čime mi se oduzima pravo na žalbu. Možda su direktor Opšte bolnice i njegovi saradnici željeli da me dovedu u zabludu i da mi uskrate pravo na žalbu. Prosto je neshvatljivo da postoji odluka gdje se neko prima na rad na neodređeno vrijeme a da ne postoji pravo na žalbu, mislim da je takva praksa dosada neviđena – piše Potpara i poziva ministra Hrapovića da re-aguje.

  • Od Mi nistarstva zdravlja tražim da se nepravda prema meni ispravi jer vjerujem da mi je učinjena nepravda – podvlači Potpara i poručuje da će se svim raspoloživim sredstvima boriti da ovu nepravdu ispravi.

Sa drug he strane, direktora Opšte bolnice Mile Goločevac tvrdi da je sve rađeno po zakonskim propisima.

– Kandidat Dragiša Potpara je uz prijavu na konkurs, između ostalog, dostavio diplomu za obrazovni profil automehaničar i diplomu o stručnoj osposobljenosti i obavljenom tečaju struč-nog osposobljavanja za zanimanje vodoinstalater i monter parnog grijanja sa Uvjerenjem(o pomenutoj stručnoj osposobljenosti) sa obukom u trajanju šest mjeseci da pomenuto zanimanje „može samostalno da obavlja ličnim radom i sredstvima u svojini građanina…“ Ukazujemo na činjenicu da je i Diploma i Uvjerenje izdato od AD Radnički univerzitet „Svetozar Marko-vić-Toza“ Vrbas, a istovremeno je priložio i rešenje o stručnoj osposobljenosti … sa kojom se „djelimično“ priznaju „obrazovne isprave o stručnoj osposobljenosti“ izdato od Centra za obrazovanje i trening ZOPT iz Podgorice. Očigledno je i nesporno da te javne isprave ne dvosmisleno ukazuju da imenovanio ne ispunjava uslove za radno mjesto KV vo doinstalatera-treći stepen stručne spreme – kazao je Goločevac za „Dan” i pojasnio da je primljeni kandidat Elmir Sijamić dostavio diplomu o završenom trećem stepenu, sa područjem rada mašinstvo i obra-da metala, obrazovni profil instalater. Goločevac ističe da je u cilju zakonitog odlučivanja dodatno tražio mišljenje Srednje stručne škole u Pljevljima, na okolnost da li primljeni kandidat ispunjava uslove radnog mjesta KV vodoinstalater.

– U od govoru po našem dopisu direktor škole je decidno konstatovao „da imenovani kandidat ispunjava uslove oglasa“, odnosno da njegova kvalifikacija se može izjednačiti sa kvalifikaci-jom vodoinstalatera, jer se „pod nazivom instalater podrazumjeva instalater vodovoda, kanalizacije, sanitarnih uređaja i grijanja“. Nakon konstatovanog činjeničnog stanja odlučili smo da zaključimo Ugovor o radu sa Elmirom Sijamićem – kaže Goločevac.

Ima pravo da pokrene sudski spor

Na pitanje zbog čega u obavještenju, koje je uprva Opte bolnica uputila Dragiši Potpari, nema pouke o pravnom lijeku i obrazloženja zbog čega je odbijen, Goločevac podvlači da je odlu-ka konačna i da nezadovoljni kandidat ima pravo da pokrene sudski spor.

  • Podsjećamo vas da je odluka koju je donio poslodavac konačna, a da nezadovoljni kandidat ima pravo da kod nadležnog suda pokrene spor u roku od petnaest dana od dana njegovog obavještenja-informisanja – pojašnjava Goločevac.