DPS ima problem da motiviše birače, “eksperti” ne osvajaju političku scenu, SNP pokazuje žilavost

    3 godine pre 431 pregleda Izvor: pobjeda.me

Izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević ocijenila je za Pobjedu da preliminarni rezultati lokalnih izbora u Beranama upućuju na dva trenda interesantna i za širu crnogorsku političku scenu: prvi ukazuje da će Demokratska partija socijalista imati sve više problema da motiviše i mobiliše svoje birače, dok „svojevrstan povratak Socijalističke narodne partije“ pokazuje žilavost tradicionalnih političkih struktura.

DPS je na izborima sa 17 mandata, koliko su do sada imali u lokalnom parlamentu, pao na devet, dok je SNP osvojio sedam.

DPS PROBLEMI I POVRATAK SNP-A

Na izborima u Beranama DPS je, sa 17 mandata koliko su imali u lokalnom parlamentu, pao na devet.

“DPS će imati sve većih problema da motiviše i mobiliše svoje birače, posebno na lokalnom nivou. Ta pojava je posljedica i trenutnih političkih prilika gdje mnogi, uključujući i DPS, loše komuniciraju sa svojim članstvom, ali i naglašenih posljedica neizvedene reforme ove partije”, istakla je Uljarević.

Takav DPS, smatra ona, ne predstavlja potrebnu alternativu ni trenutnoj vlasti, ali ni alternativu vlastitom načinu vođenja zemlje u posljednjih nekoliko decenija. Činjenica je da ta partija, kaže Uljarević, za sada ,,solidno živi“ – na slabostima oponenata.

“Na drugoj strani, svojevrstan povratak SNP-a pokazatelj je žilavosti tradicionalnih političkih struktura u Crnoj Gori. Istovremeno, rezultat ,,Berane sad“ pokazuje da populistički talas mladih „eksperata“, i pored svih uloženih institucionalnih resursa, neće lako i brzo preklopiti našu političku scenu, a sve su prilike da će i ovaj rezultat ostati za pamćenje kad se počne topiti ta „institucionalna prednost“, odnosno kad se formira nova vlada”, ocijenila je sagovornica Pobjede.

Navela je i da su izbori u ovoj opštini samo dio političkih igara na državnom nivou i slagalice kompleksnih međupartijskih odnosa.

“S jedne strane, dobro je za demokratske procese i političku kulturu u Crnoj Gori da imamo uključeno što više aktera na političkoj sceni. Ali, loše je kad se lokalne prilike koriste kao karte u većoj igri i što će umjesto rješavanja lokalnih tema sve biti dio širih partijskih trgovina i ucjena”, kazala je Uljarević.

U takvom okviru, dodala je, ko god formira vlast, teško da će dobitnici biti građani i građanke Berana, jer će njihove potrebe suštinski biti zanemarene.

“Više je scenarija za formiranje nove vlasti u ovoj opštini, od kojih mnoge zavise od unutrašnje kohezije SNP-a, ali u konačnici SNP ne mora da bude presudan, jer i bez njega liste onih partija koje se protive konceptu tzv. manjinske vlade imaju većinu”,naglasila je.

ULCINJSKI REBUS

Sa druge strane, za formiranje bilo koje vlasti u Ulcinju, pojasnila je Uljarević, biće potrebna šira i heterogenija koalicija.

“Za razliku od Berana gdje pitanja na državnom nivou skoro isključivo određuju koaliciju na lokalu, u Ulcinju lokalni izazovi i odnosi, ipak, imaju određeni značaj. Naravno da su sada na potezu centrale i moguće preraspodjele u najavljenoj manjinskoj vladi, ali ne treba zaboraviti da u Ulcinju postoji jaka lokalna politička konkurencija, čije potrebe se moraju zadovoljiti, i da će tu uticati i lični i međusobni odnosi”,  istakla je Uljarević.

Određivanje tih partija u Ulcinju, smatra, daće naznaku i u kojem će pravcu neke manjinske partije i na državnom nivou ići.

Komentarišući nižu izlaznost na lokalnim izborima održanim u dvije opštine navela je da je ona posljedica kombinacije više faktora, ali i da iz toga ne bi trebalo brzo izvlačiti zaključak za nacionalni nivo, kako u pogledu izlaznosti, tako ni u dijelu odnosa određenih snaga.

“Lokalna pitanja se decenijama ne rješavaju sistemski, pa posljedično birači gube povjerenje u izborni proces. Dodatno, i sami birači često prioritet daju tzv. velikim pitanjima koja im ne mijenjaju kvalitet života na lokalu, a što je karakteristika i ovih izbora u dvije opštine”, kazala je Uljarević.

To, kako je navela, hrani začarani krug, jer imamo izvjestan procenat građana koji ne razumije da takvim pristupom proizvode „nedemokratsku tendenciju nesmjenjivosti loših lokalnih funkcionera, niti da to ne nosi ni podsticaj partijama da rade na razvoju politika koja daju rješenja za lokalne probleme“.

“Sve ovo je i potvrda koliko je važno datumsko usklađivanje lokalnih izbora, odnosno da se oni održavaju i istom danu, u mjeri mogućeg, kako bi polako počele da se ograničavaju zloupotrebe i kalkulisanja sa lokalnim prilikama, ali i ucjenjivački kapital tzv. velikih pitanja na lokalnom nivou”, zaključila je Uljarević.