DPS dobija 40 odsto vlasti u Budvi

    11 sati pre 220 pregleda Izvor: dan.co.me

Budva, kao jedan od centara crnogorskog turizma, nakon nekoliko mjeseci političkih pregovora i neizvjesnosti, konačno ulazi u fazu potpunog konstituisanja opštinske vlasti. Dugotrajni razgovori između predstavnika građanske liste „Budva naš grad“, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, i Demokratske partije socijalista (DPS) rezultirali su dogovorom koji najjačoj opozicionoj partiji na državnom nivou obezbjeđuje značajan uticaj u lokalnoj upravi.

Ti pregovori konkretizovani su izborom Petra Odžića (SDP) za predsjednika Skupštine opštine Budva i Nikole Jovanovića za predsjednika Opštine, uz podršku odbornika DPS-a. Uprkos zvaničnim stavovima da nema formalnog koalicionog sporazuma, ovaj rasplet događaja jasno ukazuje na blisku saradnju između dvije političke grupacije.

Iako nosilac liste DPS-a Nikola Milović tvrdi da ne postoje nikakvi sporazumi i da nije bilo nikakvih dogovora, prema našim saznanjima iz više pouzdanih izvora, dogovor ipak postoji i predviđa da DPS postepeno preuzme oko 40 odsto vlasti u Budvi. U narednim mesecima njihovi kadrovi biće postepeno integrisani u upravne strukture, a očekuje se da će preuzeti kontrolu nad nekim od ključnih institucija i javnih preduzeća.

Prema dogovoru, DPS će svojim partnerima iz liste „Budva naš grad“, Evropskog saveza i Građanskog pokreta URA prepustiti upravljanje opštinskom administracijom, a u zauzvrat će dobiti rukovodeće pozicije u javnim ustanovama i komunalnim preduzećima. Kako nezvanično saznajemo, DPS će na upravljanje dobiti i Komunalno preduzeće, koje je tokom prošle turističke sezone bilo na udaru javnosti zbog lošeg upravljanja otpadom i problema sa održavanjem čistoće grada.

Pored tog preduzeća, očekuje se da DPS dobije i rukovodeće pozicije u Muzejima i galerijama Budve, jednoj od najvažnijih kulturnih institucija u gradu. Spekuliše se i da je ta partija zainteresovana za preuzimanje Turističke organizacije Budve i Parkig servisa.

Iako je nosilac liste DPS-a Nikola Milović nakon izbora više puta javno saopštio da ta partija neće nikome davati manjinsku podršku, saznanja „Dana“ ukazuju da je suštinski dogovor između njega i Jovanovića postignut još u decembru prošle godine. Vremenom su precizirani detalji saradnje, koja uključuje konkretne kadrovske dogovore.

Prvi korak u realizaciji tog dogovora biće imenovanje Blaža Rađenovića iz GP URA za potpredsjednika Opštine, dok je drugo potpredsjedničko mjesto rezervisano za predstavnika DPS-a.

Još uvijek nije odlučeno ko će preuzeti poziciju gradskog arhitekte, što je jedno od ključnih pitanja u budućem funkcionisanju lokalne samouprave.

Iako su svi ovi dogovori već uglavnom definisani, predsjednik Opštine Nikola Jovanović je u obraćanju nakon izbora naglasio je da će se u Budvi insistirati na profesionalnom i stručnom kadru, bez obzira na partijsku pripadnost.

– Radna mjesta ćemo učiniti dostupnim za profesionalce i stručni kadar. Cilj nam je da na najodgovornija mjesta dođu najsposobniji ljudi. U tom cilju, neće biti raspodjele „po dubini i širini“, već će se kadar u lokalnoj upravi birati na konkursu – rekao je Jovanović i pozvao sve građane Crne Gore, a ne samo Budve, da se prijave na javne konkurse.

Formiranje vlasti u Budvi očigledno je rezultat dugih i složenih političkih pregovora, čiji je ishod značajan ne samo za lokalnu upravu, već i za šire političke odnose u Crnoj Gori. Iako zvanično ne postoji koalicioni sporazum, jasno je da će DPS igrati značajnu ulogu u funkcionisanju Opštine, što predstavlja veliki zaokret u odnosu na prethodne godine.

Ostaje da se vidi kako će nova vlast funkcionisati i da li će najavljena meritokratija zaista zaživjeti u praksi, ili će politički dogovori i dalje biti presudni u kadrovskim rješenjima.