Poslanički klubovi partija nove skupštinske većine Demokratske partije socijalista (DPS), Socijalističke narodne partije (SNP), GP URA, Bošnjačke stranke i Socijaldemokratske partije, dostavili su Skupštini inicijativu kojom se traže dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kako bi se odložilo održavanje lokalnih izbora u 14 opština za 30. oktobar.
Ovaj Predlog potpisali su poslanici: Danijel Živković (DPS), Miloš Konatar (URA), Kenana Strujić Harbić (BS), Draginja Vuksanović Stanković (SDP) i Dragan Ivanović (SNP).
Oni da traže i da se Predlog zakona donese po hitnom postupku.
Poslanici su predložili da se doda novi član koji glasi:
“Izuzetno od odrebe člana 37 stav 1 ovog zakona prvi naredni izbori za odbornike u skupštinama opština: Pljevlja, Rožaje, Plav, Tivat, Budva, Plužine, Žabljak, Bijelo Polje, Šavnik, Bar, Danilovgrad, Kolašin, Glavni grad Podgorica i u Skupštini opštini Golubovci opštine u okviru Glavnog grada, u skladu sa ovim zakonom održaće se 30. oktobra 2022. godine“, navodi se.
Ovaj zakon stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.
U obrazloženju se navodi da ustavni osnov za donošenje Zakona o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi sadržan je u odredbama člana 16 tačka 4 Ustava Crne Gore, kojima je propisano da se zakonom, u skladu sa Ustavom, uređuje sistem lokalne samouprave.
Kao razloge za ovakav predlog dopune zakona o lokalnoj samoupravi poslanici podsjećaju da je Evropska komisija u Izvještaju za Crnu Goru za 2019. godinu, u poglavlju koje se odnosi na izbore, ocijenila je: “da su lokalni izbori nastavili da se odvijaju jedni za drugima, što čini posmatranje sa međunarodnog nivoa teškim i ostavlja mnoštvo prilika da se tvrdi da postoje nepravilnosti koje se ne mogu nezavisno cijeniti.”
“Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za 2020. godinu, pored ocjene da još uvijek nije sprovedena sveobuhvatna i inkluzivna revizija izbornog okvira, takođe sadrži konstataciju: „da uprkos međupartijskom sporazumu da se lokalni izbori održavaju na isti dan, pravni okvir još uvijek predviđa mogućnost njihovog organizovanja u različitim terminima”. Skupština je u decembru 2020 godine, formirala Odbor za svebuhvatnu izbornu reformu koji je dobio zadatak da pripremi zakonodavne reforme do kraja 2021. godine. Zbog nepostojanja konstruktivnog angažovanja svih parlamentamih aktera nije došlo do političkog dijaloga, te stoga, Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu nije ispunio zadatak stvaranja normativnog okvira za održavanje svih redovnih lokalnih izbora u Crnoj Gori u jednom danu, uvažavajući preporake OEBS/ODIHR-a”, pojašnjavaju u predlogu poslanici.
Kako se podsjeća u predlogu, Predsjednik Crne Gore je u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima raspisao izbore za odbornike u navedenim skupštinama jedinica lokalnih samouprava, a uzimajući u obzir da slijedi raspisivanje izbora za odbornike i u drugim, predlažu da se objedini održavanje izbora.
Pročitajte još