Doktorka podnijela krivičnu prijavu: Načelnicu u UIKS-u sam pritiskala da prijavi šugu na vrijeme, nije to učinila

    1 mesec pre 428 pregleda Izvor: adria.tv

Doktorka Sandra Đuranović podnijela je krivičnu prijavu protiv načelnice zdravstvene službe spuškog zatvora Vesne Mitić Lakušić, jer kako tvrdi, nije na vrijeme rreagovala na njena upozorenja o pojavi šuge. Crnogorsko tužilštvo provjerva ove tvrdnje, a iz UIKS-a demantuju da se kasno reagovalo, na problem, koji je, kako kažu, karakterističan za koletivne smještaje.

Dr Sandra Đuranović, toksikolog, kazala je u emisiji Zoron na ADRIA TV da je krenula od najblažih stvari, kada se radi o krivičnoj prijavi.

“Po nekom mom mišljenju, iako nijesam pravnik pa to ne mogu da tumačim, ali sticajem okolnosti u posljednje vrijeme bavim se krivičnim pravom, i to sama učim. Što se tiče šuge, ona je najmanji problem u toj ustanovi, moje je mišljenje. Sama šuga ne vodi do ugrožavanja zdravlja ljudi, to jeste zarazno, kožno oboljenje ali ne može ugroziti život. Za razliku od drugih stvari koje sam tamo primijetila radeći kao ljekar u popodnevnim časovima”, kazala je Đuranović.

Tamo sam radila od 2. oktobra do 21. novmebra. Ugovor je trebao da bude do 31. decembra ali je prekinut na zahtjev doktorice Vesne Mitić Lakušić.

Zašto je to tako, je navodno, zbog mog nesnalaženja u načinu rada te ustanove i biranja tehničara, što kaže nije tačno.

Da nijesu na vrijeme reagovali kada je šuga u pitanju tvrdi da može da dokaže.

“Ja sam lično, kada sam došla, primijetila da postoje dva pacijenta već u oktobru bila oboljela. Oba su izolovana, ali nijesu prijavljeni na vrijeme od strane službe zdravstvene UIKS-a. Zašto, morate pitate načelnicu. Ja sam bila zaposlena kao ljekar u dopunskom radu, to nije bila moja obaveza već načelnice, koju sam pritiskala da prijavi a ona to nije učinila”, rekla je sagovornica emisije “Zorom”.

Zašto, to je opet, kako kaže, pitanje za načelnicu.

“Ja nisam epidemiolog i nemam svu medicinu u prstu. Moje kolege iz IJZCG su mi ustupile flajere da podijelim ljekarima i osoblju. Ono što treba istaći da pritvorenici dosta svoje garderobe šalju kući, tako da ukoliko garderoba dođe u kontakt sa osobom koja ne nosi rukavice, ima mogućnost da se zarazi i ta osoba i svi ukućani. Dakle, može da se proširi i van ustanove”, podvukla je ona.

Ona tvrdi i da se određnim pritvorenicima nijesu dostavljani ljekovi,

“Ja sam bila ta koja sam pregledala stranog državljanina. Mene je zvala ambasada, sudski tumač za jezik. Porodica je zvala tog sudskog tumača. Potrudila sam se da mu terapiju koju inače pije, a koja mu nije dostavljena, nekako modifikujem, da bude slično onome što pije. Mi smo imali jedan sastanak sa zamjenikom direktora, jer su pritvorenici i zatvorenici vršili pritisak na nas da im ne pišemo odobrenja za lijekove, da neko krade te ljekove…”, navela je ona.

Istakla je da im je 6. on kazao da nema ljekova na prijavnici, a već dan kasnije je, kako tvrdi, vidjela tri kutije sa lijekovima.

“Pitala sam službenika obezbjeđenja o čemu se radi. Oni su pregledali te lijekove, međutim prva su bili odoboreni, drugi su bili oni koji čekaju na odobrenje, a poslednja oni koji nijesu podignuti ili se vraćaju porodici. Zašto taj pritivorenik, kojeg sam ja najviše pratila, nije dobila lijekove pitanje je za načelnicu i službu”, navela je ona.

Prema njenim riječima, ona ima sve dokumentovano.

“Sve što govorim imam dokumentovano. Nama Hipokratova zakletva nalaže da brinemo o ljudima. Ti ljudi tamo su ljudi, nijesu životinje”, zaključila je doktorka.