Đurović: Riješiti komplikovane odnose između Vlade i Skupštine

    3 godine pre 378 pregleda Izvor: Portal DAN

Osnov za konačan izlazak države iz institucionalne krize mora biti dijalog, poručila je Danijela Đurović, poslanica Socijalističke narodne partije Crne Gore (SNP). Kako je istakla, u toku ove godine očekuje razrješenje vrlo komplikovanih odnosa između zakonodavne i izvršne vlasti.
– To bi kao rezultat trebalo da da političku stabilnost, donošenje akata i rezolucija kojim bismo upotpunili naše zakonodavne obaveze u procesu pridruživanja, ali i snaženje nezavisnosti institucija, što je sine qua non za ulazak u evropsku porodicu naroda – kazala je Đurović za „Dan“.

Prema njenom mišljenju, u Crnoj Gori je uočljivo vrlo snažno deklarativno zalaganje za ulazak u EU, ali istinski nije napravljen nijedan korak u tom pravcu.
– Nije nepoznanica da je u Evropskoj uniji izražen skepticizam u pogledu proširenja. Značajne promjene i nestabilnost i okviru same EU, odlazak Angele Merkel, kao dominantne figure u evropskom političkom svijetu, i budući izbori u Francuskoj za Crnu Goru znači da su šanse da budemo sledeća članica EU sve neizvjesnije – rekla je Đurović.

Početkom vijeka bili smo mnogo bliži EU nego danas

Interesantno je da smo početkom ovog vijeka bili mnogo bliži Evropskoj uniji nego danas, ističe Đurović. Nekada smo, podsjeća ona, imali i Ministarstvo za evropske integracije.
– Cijeli jedan resor posvećen tom cilju, a danas je sve svedeno na glavnu pregovaračicu, koja je divna osoba, ali bez institucionalne moći da zaista pogura ukupan državni aparat ka ispunjavanju svih obaveza. Crnoj Gori je potrebna stabilnost, koja je jedino moguća uz sveobuhvatan društveni dijalog i na tom putu jačanje njenih institucija, a to sve predstavlja i našu obavezu na putu ka Evropskoj uniji – istakla je Đurović.

Đurović smatra da je Crna Gora izglasavanjem Tužilačkog savjeta na samom kraju 2021. godine uhvatila poslednji voz koji vodi u Evropskoj uniji.
– Crnoj Gori je potrebna stabilnost u svakom smislu, a prvenstveno u političkom, iako je realnost upravo suprotna. Očekujem vrlo skoro sjednicu Tužilačkog savjeta na kojoj će biti izabran novi v.d. VDT-a, ali i da sam TS počne da radi svoj posao jer je već duže vrijeme bio u blokadi. Vrlo je slična situacija i sa Sudskim savjetom, kao i sa Ustavnim sudom, gdje su još uvijek u toku procedure izbora novih sudija, a za šta je potrebno i vrijeme i dijalog koji mora biti osnova da država napokon izađe iz institucionalne krize – zaključila je Đurović.