Đurović: Ne očekujem da Trampova administracija mijenja evropski fokus prema članstvu zemalja Zapadnog Balkana

    2 meseca pre 267 pregleda Izvor: glasamerike.net

Pobjeda Donalda Trampa na izborima za predsjednika Sjedinjenih Država ne bi trebalo da dovede do značajne promjene u politici prema Zapadnom Balkanu i putu Crne Gore i regiona u EU, ocijenila je Gordana Đurović, redovna profesorica na Univerzitetu Crne Gore i bivša ministarka evropskih integracija.

Đurović smatra da Zapadni Balkan neće biti među prvih deset prioriteta nove američke administracije, što svakako ne znači da se ona njime neće baviti.

“Mislim da će to prvenstveno zavisiti od odnosa koji će se uspostaviti na relaciji Brisel – Vašington, odnosno kako će u tom kontekstu biti saradnja u okviru NATO-a, pomoć Ukrajini, a onda i sa druge strane, kakav će biti strateški pristup Zapadnom Balkanu. Ne mislim da će oni išta raditi bez dogovora sa EU”, rekla je Đurović u intervjuu za Glas Amerike.

Đurović je rekla da je region Zapadnog Balkana, od refleksije ukrajinske krize, agresije Rusije i rata koji je u trećoj godini, “postao značajniji i važniji za Brisel nego što je to bio prije par godina”.

“Mislim da će EU biti vrlo važno kakav će biti odnos prema našoj regiji, posebno imajući u vidu posljednji izvještaj gdje se navodi da je EU primila signale iz Crne Gore da imamo ambiciozan plan da završimo pregovore u naredne tri godine i da je EU stavila na papir da je spremna da prati na tu našu ambiciju. Sto znači da će se focus EU usredotočiti na naš region”, rekla je Đurović.

Đurović je poručila da sada “svu političku enegriju treba usmjeriti na podršku procesu pridruživanja, prvenstveno zbog građana koji to takođe snažno podržavaju, a i toga što su sve političke partije rekle da to žele”.

U naredne dvije i po godine to je jedan ogromni administrativni poduhvat I on ne može bez relativno mirne političke situacije. Preporuka je ne dirati Ustav, ne dirati potencijalne alternativne modele rješavanja pitanja dvojnog državljanstva, ne dirati ništa što nas dijeli, već raditi evropske zadatke. I ići prema članstvu. Sve će biti mnogo lakše i bilo bi mnogo lakše, naravno, pod uslovom da Crna Gora taj put tako nastavi. Podsjetimo se samo, za vrijeme prvog Trampovog mandata, Crna Gora je postala članica NATO. Hajde da kažemo da ćemo tokom drugog mandata okončati pregovore o članstvu u EU”, istakla je.

Ona je podsjetila da je EU rekla da je spremna da prati i ambiciju Albaniju, koja je tek počela poglavlja 15. okrobra i signalizirala da bi rado završila pregovore do 2027.

“Tako da mislim je to dovoljno evropskog fokusa prema nama. Ne vjerujem da će politika koju predvodi predsjednik Tramp nešto tu pokušati mijenjati. Mislim da je i njima u cilju da region bude stabilan. Ono što je neki naš strah, da tako kažem, je onaj prethodni pokušaj otvaranja dijaloga oko razmjene teritorija (između Srbije i Kosova) koji se pokazao oštro kritikovan od strane Njemačke i evropskih država, imajući iskustvo Zapadnog Balkana, evropskog dvorišta, i nesreća koje je donio građanski rat 1990-tih na ovim prostorima, kada su svi zakasnili da ga zaustave”, rekla je Đurović.

Ona smatra da treba da posmatramo to u diplomatskom kontekstu, da će oni balansirati njihov zajednički interes.

“A to je da se Evropa ipak smiruje, jer u novoj borbi za međunarodni poredak, kada imamo od Kine, Rusije i Indije ovaj talas dedolarizacije, agresiju Briksa, nove razvojne banke, nova pravila i investicione tokove, mislim da su Amerika i Evropa osuđene na partnerstvo” , rekla je Đurović i dodala da će „dodatni izazov za Evropu biće pitanje rata u Ukrajini i načina na koji će se on okončati, sad već sa jasnoćom američke administracije.“

Ona smatra da se “pogled još upire prema izvjesnim vanrednim izborima u Njemačkoj, u rano proljeće, i poslije toga će se vjerovatno donositi teške odluke i u toj oblasti”.

“Više se uzdam u taj Trampov pragamtizam, da će preovladati strateško partnerstvo sa EU. Ako Evropa instistira da Zapadni Balkan ide prema evropskoj integraciji ubrzano, da je to njen strateški interes, pretpostavljam da američka administracija neće ići sa radikalnim predlozima tipa otvaranje razmjene teritorija, radikalizacija odnosa, podrške snagama koje možda žele prije evropske integracije nešto u regionu da mijenjaju”, rekla je Đurović za Glas Amerike.