Na danas održanom Samitu zemalja Zapadnog Balkana Brdo-Brioni prihvaćen je predlog koji podrazumijeva da se u procesu evropske integracije i dalje vrednuje napredak svake od zemalja pojedinačno.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je nakon Samita u izjavi za RTCG istakao da je tema bila zanimljiva pa je zato i Samit potrajao duže. Ovo je inače 10 jubilarni samit Brdo-Brioni. Tokom tih 10 godina taj samit se zaista afirmisao kao mjesto na kojem se kvalitetno razgovara o regionalnoj saradnji i o evropskoj perspektivi regiona Zapadnog Balkana (ZB).
„Imajući u vidu da samo svi nezadovoljni tempom politike proširenja na ZB, mislim da je samit došao u pravo vrijeme i da je dobra prilika da se najprije pripremi Slovenija, kao domaćin današnjeg samita, za početak predsjedavanja EU, što će uslijediti u drugom polugođu ove godine, a istovremeno samit je došao uoči sastanka koji ćemo sjutra kao lideri ZB imati s Visokim predstavnikom EU za vanjsku i bezbjednosnu politiku gospodina Borelja“, kazao je Đukanović.
Istakao je da je tokom razgovora najprije upoznao sagovornike sa procesima koji se događaju u Crnoj Gori, sa naporima koji se ulažu da bi se riješile posledice trajuće pandemije, a istovremeno i kako teče proces kohabitacije u Crnoj Gori. Ipak, poenta tokom čitavog razgovora je bila na temi evropeizacije Zapadnog Balkana ( ZB )
„Ukazao sam da je, nažalost, neaktivnošću ZB taj prostor otvoren za upliv trećih zemalja i njihovih politika koje su nažalost najčešće u nesaglasju sa politikom EU i sa evropskim sistemom vrijednosti. Mislim da je i ta diskusija podstakla da na kraju usvojimo zaključke koje su zaista vrlo angažovani prema EU, koji pokušavaju da animiraju EU na ofanzivniju politiku proširenja“, naglasio je predsjednik Crne Gore.
Predložio je, kako tvrdi, i da se usvoji jedan zaključak koji bi bio oštro protivljenje idejama oko promjene granica na ZB, ističući da nažalost, nije postignut konsenzus oko te ideje, tako da su zaključci ostali bez tog dijela, ali prihvaćen je zaključak koji je takođe predložio, da se potencira da zalaganje za proširenje ili za prijem zemalja ZB u EU i dalje počiva striktno na principu regate uvažavajući ono što je individualni napredak svake od zemalja.
„Bilo je i drugih ideja da se razgovara o ZB kao cjelini. Kao što znamo nijesmo svi u istom stanju, Crna Gora već devetu godinu vodi proces pregovora sa EU, ostvarila je značajan napredak, značajniji od svih drugih zemalja. Naravno, imamo svijest o tome da bi bilo jako važno da čitav region u bliskoj budućnosti postane dio EU. To bi bila najpouzdanija garancija stabilnosti, ekonomskog i demokratskog prosperiteta, ali ne želimo da se odreknemo godina u kojima smo posvećeno radili na reformama i koje su nas dovele do članstva u NATO, i do današnje pozicije u kojoj je Crna Gora jedina zemlja aspirant koja je zatvorila sva pregovaračka poglavlja“, kazao je Đukanović.
Naglasio je i da je zadovoljan zaključcima i da vjeruje da mogu predstavljati dobar prilog u ukupnoj politici prema EU, prema njenim institucijama, prema ključnim zemljama članicama da napuste dugotrajuću poziciju rezervisanosti prema dobrom tempu proširenja, i da se nada da mogu biti podsticajni da EU preuzme svoju odgovornu ulogu prema regionu i da se na taj način zatvori mogućnost za penetraciju interesa drugih zemalja, koja nažalost usporava reforme koje CG mora da realizuje i usporava našu evropsku perspektivu.
Pročitajte još