Đukanović: Moskva želi geopolitičku poziciju SSSR, a ne shvata da je to nemoguća misija

    3 godine pre 278 pregleda Izvor: Portal CdM

Ruska invazija na Ukrajinu je djelovala otrežnjujuće za Evropsku uniju, i na nas koji živimo u Evropi a još uvijek nijesmo član EU. To, kako je poručio predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, nije agresija samo protiv Ukrajine, nego i protiv evropskog sistema vrijednosti, evropskog jedinstva i evropske bezbjednosti.

Foto: Kabinet Predsjednika CG

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović na poziv predsjednika Sjeverne Makedonije Steva Pandarovskog, učestvuje na Prespanskom forumu za dijalog 2022. pod nazivom „Oblikovanje budućnosti Zapadnog Balkana u savremenoj evropskoj bezbjednosnoj arhitekturi“.

Đukanović je govorio na zvaničnoj sesiji otvaranja na visokom nivou: “Šta nakon rata u Ukrajini?

“Ruska invazija na Ukrajinu je djelovala otrežnjujuće za Evropsku uniju, i na nas koji živimo u Evropi a još uvijek nijesmo član EU. Ovo nije agresija samo protiv Ukrajine, nego i protiv evropskog sistema vrijednosti, evropskog jedinstva i evropske bezbjednosti. EU mora postati lokomotiva evropskog kontinenta”, istakao je Đukanović.

Rusija, dodaje on, želi da uskrati pravo nezavisnim evropskim državama da odlučuju o svojoj budućnosti.

“Ona želi da se vrati na geopolitičku poziciju koja je pripadala Sovjetskom Savezu iz vremena hladnog rata. To je nemoguća misija, jer je nemoguće vratiti točak prošlosti”, ocijenio je Đukanović.

Crnogorski predsjednik je istakao da je na poteze Rusije konstantno upozoravao zvaničnike Evropske unije i NATO-a.

“U Crnoj Gori smo prolazili kroz pokušaje Rusije usmjerene protiv našeg članstva u NATO, prolazili smo i kroz događaje 2016. godine. Ono što se dešavalo tada i ovo što se dešava u Ukrajini potiče iz istog izvora”, dodao je on.

foto: Kabinet predsjednika

Đukanović ističe da neke države u regiji sada imaju problem jer 80 odsto njihovog javnog mnjenja podržava Rusiju.

Poručio je i da bi EU bez oklijevanja trebalo da otvori pregovore sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, ukazujući i na važnost vizne liberalizacije sa Kosovom.

Diskusija ovogodišnjeg Prespanskog foruma je fokusirana na nove geopolitičke realnosti, održavanje strateških partnerstava, hitnu potrebu da se ostvari evropska perspektiva Zapadnog Balkana i druge teme važne za budućnost regiona.