Djevojka iz Pljevalja RUŠI sve PREDRASUDE: Upoznajte TROSTRUKU šampionku CG u ŽENSKOM FUDBALU

    7 godina pre 127 pregleda Izvor: vijesti.me

Da je fudbal zaista najvažnija sporedna stvar na svijetu potvrđuje euforija koja ovih dana vlada širom planete. Svjetsko prvenstvo u Rusiji je, nesumnjivo, doživljaj za pamćenje i manifestacija bez konkurencije.

Međutim, kada je u pitanju ženski fudbal, stvari stoje nešto drugačije. Iako su posljednjih godina žene aktivnije i u ovom sportu, mora se konstatovati da dobijaju neuporedivo manje pažnje nego njihove muške kolege.

Situacija je slična i u Crnoj Gori. Ženski fudbal stidljivo izlazi na crnogorsku sportsku scenu, a naše društvo, kao i u mnogim drugim stvarima, dosta sporo reaguje na njegovu pojavu.

Međutim, jedan klub je uspio da se izbori sa svim problemima i predrasudama i da nađe svoje mjesto pod suncem.

„Breznica“ je prvi ženski fudbalski klub ikada osnovan u Pljevljima. Član je Prve ženske Fudbalske lige od svog osnivanja i trostruki šampion Crne Gore. Ovdje trenutno trenira 100 djevojaka, uzrasta od 12 do 20 godina. Na kraju prvenstva Prve ženske fudbalske lige Crne Gore ova ekipa je zauzela prvo mjesto i igrala kvaifikacije za Ligu šampiona za žene u Poljskoj. Čak 17 njihovih djevojaka ove godine je dobilo pozive za reprezentaciju Crne Gore za WA, W19 i W17. Proglašeni su za najbolji sportski kolektiv Pljevalja za 2016. godinu i 2017. godinu. U avgustu će ovaj klub, drugu godinu zaredom, biti domaćin kvalifikacionog turnira Lige šampiona, a mečevi će se igrati u Podgorici i Nikšiću od 5. do 13. avgusta.

O svemu tome govorila je Biljana Vraneš, mlada perspektivna fudbalerka ovog kluba.

Biljana je rođena 3. februara 1999. godine, ali je u fudbalu već dugo. U Breznici pokriva poziciju veznog igrača, što znači da često upravo od njene spretnosti, snalažljivosti, ali i hrabrosti, zavise dobre kombinacije, koje dovode do krajnjeg cilja – gola i pobjede.

Interesovalo nas je kada je ova mlada Pljevljakinja počela da se bavi fudbalom i šta ju je motivisaloda uđe u taj, može se reći, muški sport.

„Oduvijek sam voljela fudbal, još kao mala sam igrala sa braćom i drugarima. Zatim sam počela da igram za školu, nakon čega sam čula da se osnovao ženski fudbalski klub Breznica, gdje sam počela da treniram. Ljubav i velika želja da igram su me motivisali da počnem profesionalno da se bavim fudbalom“, kaže Biljana.

Biljanin talenat prvi je otkrio njen nastavnik fizičkog vaspitanja Albin Kondo. On joj je pružio podršku u prvim koracima na ovom zahtjevnom putu i najviše je zaslužan što se opredijelila baš za taj sport.

„Kasnije sam imala posebnu podršku od trenera Zorana Vukovića. Zahvaljujući njemu, postala sam igrač kakav sam oduvijek željela da budem i dosta sam napredovala“, ističe sagovornica.

Na pitanje da li u Crnoj Gori postoje povoljni uslovi za djevojke da se profesionalno bave fudbalom, Biljana odgovara sa optimizmom:

„Uslovi nisu baš najpovoljniji, ali vremenom će se promijeniti. Ne mislim da je kod nas ženski fudbal na visokom nivou, ali smatram da je bolje nego što je ranije bilo. Svakako, još uvijek nije dovoljno da bi djevojke mogle profesionalno da se bave fudbalom. Ipak, čvrsto sam ubijeđena da će u budućnosti ženski fudbal kod nas biti popularan kao što je u Evropi“, ističe ona.

Da fudbal nije sport za žene, predrasuda je koja nije prisutna samo u Crnoj Gori, već i šire… Kada se kaže fudbal i utakmica, prva asocijacija svakako nije dama, ali Biljana je samo jedan u nizu primjera da i djevojke mogu biti itekako uspješne u ovom sportu.

„Smatram da su čiste predrasude da djevojke nijesu za ovaj sport. Naravno da se djevojke mogu baviti fudbalom, pogotovo ako to rade dobro. To smo, svakako, dokazale do sada.“

Iako ima samo 19 godina, iza nje su brojni uspjesi na kojima bi joj pozavidjele brojne kolege na terenu. Tako se Biljana, osim što je čak tri puta imala priliku da osvoji titulu šampiona države sa svojim timom, oprobala i na evropskom terenu – igrajući Ligu šampiona.

„Prvi uspjeh koji bih posebno izdvojila je taj što sam proglašena za najperspektivniju mladu sportistkinju u 2015-toj godini. Tri godine nakon osnivanja kluba smo osvojili titulu šampiona države, nakon čega smo predstavljali naš klub u Ligi šampiona, što je veliki uspjeh za nas. Zahvaljujući tim utakmicama sam postala iskusniji igrač. Veoma rano sam pozvana u A selekciju i proglašena sam za najbolju sportistkinju grada u 2017-toj godini“, naglašava Biljana za naš portal.

Kao svaka mlada osoba, koja tek počinje život i karijeru, i ova perspektivna sportistkinja ima neostvarene želje i snove:

„Neostvarena želja mi je što još uvijek nismo prošli grupu za Ligu šampiona, ali nadam se da će se to desiti ove godine u kvalifikacijama koje se igraju u avgustu“, optimistična je Biljana.

Što se tiče planova za budućnost, Biljana ima jasno zacrtan put:

„Pored fudbala, veoma mi je važno obrazovanje. Upisala sam fakultet i riješena sam da sa njega izađem sa diplomom u rukama. Međutim, neću prestati da se bavim fudbalom. Smatram da uz dovoljno volje, rada i upornosti mogu sve da postignem.“

S obzirom da je sa današnjim klubom ostvarila sjajne rezultate i u najboljem mogućem svijetlu pokazala šta zna, sa pravom se nada da će u bliskoj budućnosti zaigrati i za neki inostrani klub. Ovako to objašnjava:

„Ako bih imala neku prihvatljivu ponudu, naravno da bih otišla. Želja mi je da zaigram za neki inostrani klub i da se usavršavam kao igrač.“

Na kraju, Bijana ima jasnu poruku i savjet za sve mlade djevojke u Crnoj Gori koje imaju želju da se bave fudbalom i, generalno, sportom.

„Poručila bih im da nikada ne odustaju od svojih ciljeva. U svakom sportu postoje teški trenuci koji moraju da se prebrode. Da bi došle do velikih uspjeha moraju puno da se žrtvuju i da se posvete tome maksimalno. Ako se baš odluče za fudbal, savjetujem im da ne slušaju komentare tipa da fudbal nije za djevojke, jer ženski fudbal doživljava ekspanziju, a tek će u godinama koje dolaze“, zaključuje ova talentovana djevojka koju očekuje svijetla budućnost.