Pljevlja odlukom državnih organa nisu na listi opština koja imaju Regonalni centar za rani razvoj. Skandalozno je da Pljevlja nemaju Regionalni centar za rani razvoj, iako u opštini ima sve više djece sa smetnjama u razvoju, prema podacima Jedinice za djecu sa posebnim potrebama (JDPP) Doma zdravlja u Pljevljima.
Još u novembru prošle godine ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, kao i dr Slađana Ćorić državna sekretarka iz Ministarstva zdravlja su obećali da će do kraja 2022.godine biti izmijenjen Zakon o zdravstvenoj zaštiti, kojim će biti promijenjen sastav Jedinica za djecu sa smetnjama u razvoju, ali se to još nije realizovalo i pored datog obećanja.
Iz tog razloga redakcija portala „PV Informer“ se 25 januara ove godine putem elektronske pošte obratila Dragoslavu Šćekiću, ministru zdravlja i Dr Slađani Ćorić,državnoj sekretarki Ministarstva zdravlja.
Uz obrazloženje o problemima djece sa posebnim potrebama u opštini Pljevlja, postavljeno je i pitanje : „Kad nadležno Ministarstvo zdravlja i Direktorat za zdravstvenu zaštitu Crne Gore planiraju promjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji će omogućiti da Pljevlja dobiju Centar za rani razvoj za djecu(autizam i smetnje u razvoju), jer poslednji podaci u Pljevljima o novim slučajevima registrovane djece sa smetnjama u razvoju, uz već postojeći veliki broj su više nego zabrinjavajući“ ?
Iako je već prošlo 10 dana od obraćanja redakcije portala Ministarstvu zdravlja, odgovora još nema, iako je više puta redakcija portala telefonom tražila dodatno objašnjenje iz kabineta ministra zdravlja. Na postojeći fiksni telefon u kancelariji državne sekretarke se inače niko ne javlja.
Prosto je nevjerovatno da nadležni čelnici Ministarstva zdravlja nisu uzeli za shodno da roditeljima djece sa posebnim potrebama i čitavoj pljevaljskoj javnosti daju odgovor, kad će za pljevaljsku djecu sa posebnim potrebama obezbjediti elementarne uslove za napredovanje u ranom razvoju.
Prema dostupnim podacima od 2013. godine 509 mališana dobilo je u Domu zdravlja Pljevlja usluge preventivnih pregleda, stimulativnih fizikalnih tretmana, dok su i u prošloj godini evidentirani novi slučajevi djece sa poremećajima ponašanja i emocija, poremećajima iz spektra autizma.
Po riječima doktorice Marije Cupare date medijima,trebalo bi promijeniti zakonski regulativu i definisati prostor, satnicu, za stalan rad defektologa, fizijatra, pedijatara. Ranije je fizijatar dolazio vikendom ili određenim danom u nedjelji.
Najbliži Regionalni centar za djecu sa posebnim potrebama je u Bijelom Polju, a autobuska linija na relaciji Pljevlja – Bijelo Polje ne postoji.
U Domu zdravlja Pljevlja radi ugovorom o djelu samo jedan defektolog , a odabrani manji broj djece mjesečno može kod defektologa ukupno 2 sata ili pola sata nedeljno.
Redakcija portala se prije tri sedmice obratila i Dr Branki Stanković, direktorici Doma zdravlja u Pljevljima, od koje je redakcija dobila informaciju da je više puta kontaktirala nadležne u Ministarstvu zdravlja, iz kojeg je ponovo obećano formiranje Centra za rani razvoj, pa u skladu sa tim i mogućnost stalnog angažovanja defektologa,logopeda i psihologa u Domu zdravlja Pljevlja.
Redakciji portala su se nekoliko puta obraćali zabrinuti roditelji djece sa posebnim potreba, iz razloga što njihovoj djeci nije omogućen adekvatan broj termina za liječenje, da bi se postigao adekvatan napredak, koji bi omogućio da djeca posle šest godina života mogu biti uključeni u obrazovni sistem.
Smatraju da se djeca sa posebnim potrebama nalaze na marginama pomoći društva i da su roditelji prepušteni sami sebi i izloženi traumama i velikim finansijskim izdvajanjima, da bi u drugim centrima omogućili pomoć za djecu u stanju posebnih potreba, jer takav centar ne postoji u Pljevljima.
Trenutni tretmani koji su više nego minimalni ne omogućavaju da djeca dobiju adekvatno liječenje i prevazilaženje problema u razvoju. Roditelji smatraju da u rešavanje ovih životnih problema djece koja su trenutno na marginama društva, pored Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje,Doma zdravlja Pljevlja, treba da se uključi i lokalna uprava i privredni subjekti u gradu, radi angažovanja i plaćanja dovoljnog broja defektologa i logopeda za rad sa djecom sa posebnim potrebama.
Roditeljima koji su toliko uporni da pomognu svojoj djeci da prevaziđu zdravstvene probleme treba pomoći, jer su mnogi roditelji na izmaku snaga, a šira društvena zajednica tako malo čini da im pomogne, da i njihova djeca sa posebnim potrebama dobiju adekvatnu pomoć i postanu ravnopravni članovi društva, ali očigledno je da nadležnima iz Ministarstva zdravlja pomoć djeci iz Pljevalja nije prioritet.
Pročitajte još