Direktorima nakon smjene preko 75 hiljada otpremnine

    4 godine pre 1467 pregleda Izvor: dan.co.me

Odbor direktora Elektroprivrede (EPCG) u poslednja dva dana je promijenio odbore direktora firmi čiji je stopostotni vlasnik – Crnogorski elektroprenosni sistem (CEDIS) i Rudnik uglja Pljevlja (RUP). Odbori direktora ova dva preduzeća, nakon što se registruju Centralnom registru privrednih subjekata, promijeniće izvršne direktore tih preduzeća, isto kao što je učinio i novi bord direktora Elektroprivrede sa izvršnim direktorom energetske kompanije.

Smjena ili razrješenje izvršnih direktora kojima još nije istekao mandat na toj funkciji će papreno da košta, jer u tom slučaju imaju pravo na otpremninu shodno članu 174 stav tri Zakona o privrednim društvima.

„Dan” je poslao pitanja CEDIS-u i Rudniku uglja u vezi sa ugovorima izvršnih direktora ta dva preduzeća – Zorana Đukanovića Slavoljuba Popadića. Kako su kazali iz tih preduzeća, izvršni direktori imaju pravo na otpremninu od 24 lična dohotka.

Đukanović prima 3.301 euro, a Popadić 3.124 eura, što znači, da kada ih odbor direktora razriješi imaju pravo na otpremninu od 79.224 eura u slučaju Đukanovića, odnosno 75 hiljada u slučaju Popadića.

Iz CEDIS-a su nam kazali da Đukanoviću mandat na poziciji izvršnog direktora ističe 30. juna 2024. godine, te da u slučaju razrješenja prije isteka mandata ima pravo na otpremninu u skaldu sa Zakonom o privrednim društvima član 174 stav tri u visini od 24 zarade.

Na pitanje da li novi bord direktora može da izvršnog direktora rasporedi na drugo mjesto u okviru CEDIS-a, odgovorili su da odbor direktora nije zadužen za raspoređivanje zaposlenih unutar kompanije. Naveli su da mu je poslednja zarada iznosila 3.301 euro.

Kada je u pitanju Popadić, njemu mandat ističe u septembru 2022. godine takođe su naveli da ima pravo na otpremninu u slučaju razrješnja prije isteka mandata, kao i svi zaposleni u visini od 24 lična dohotka.

Na pitanje da li bord direktora može da ga rasporedi na drugo radno mjesto unutar Rudnika, u skladu sa njegovim kvalifikacijama, odgovorili su potvrdno navodeći da je to standardna forma. Precizirali su da mu je neto zarada 3.124,25 eura.

Iz Rudnika su naveli da je Popadić na čelu te kompanije od 2014. godine, te da je od 2014. do 2020. godine Rudnik uglja vratio 20,6 miliona kredita, 18,2 miliona poreskog duga, pokrio akumulirani gubitak sa 20,5 miliona, imao akumuliranu dobit na kraju 2020. godine od 25,7 miliona eura, povećao kapital društva tri i po puta, povećao dobit 11 puta, prodaju na tržištu široke potrošnje 300 odsto, poveććao proizvodnju za 40 odsto, a proizvodnu cijenu smanjio za 42 procenta.

Rudnik uglja nije bio u državnom vlasništvu do prije tri godine, kada je EPCG za oko 33 miliona eura otkupila akcije Rudnika, nakon što je priču o prodaji akcija pokrenuo Aco Đukanović sa A2A.