Direktori bolnica mjesečno zarađuju i tri plate

    5 godina pre 3272 pregleda Izvor: Dan

Dok ljekari u zdravstvenim ustanovama primaju prosječne plate koje iznose u prosjeku 550 eura, malo dostojanstvenije, ali još uvijek nedovoljno su plaćeni oni koji imaju decenijsko iskustvo, dok direktori opštih i specijalnih bolnica imaju stabilne prihode koji na mjesečnom nivou prelaze i 3.000 eura. Osim što obavljaju poslove ljekara, direktori bolnica su uključeni i u politiku, najčešće u redovima vladajuće stranke, ali i u razne komisije i organizacije. Diskutabilno je da li se direktori mogu posvetiti dovoljno osnovnom poslu ukoliko imaju brojne dodatne angažmane.

Direktorica Opšte bolnice „Danilo Prvi” Cetinje Sonja Radojičić prijavila je da je lani zaradila 31.836 eura, pri čemu joj prihodi od direktorske plate iznose 12.495 eura. Ostatak su dohoci od rada na ime dežurstava, pripravnosti, prekovremenih sati, rada praznikom, dodatak na ime subspecijalizacije i magistrature, dopunski rad u domovima zdravlja na Cetinju i u Herceg Novom, kao i u Javnoj ustanovi „Lovćen” Bečići.

Njen kolega iz Opšte bolnice Nikšić Ilija Ašanin, osim direktorske plate, ima još tri prihoda i prošle godine je zaradio 18.828 eura. On je prijavio platu od 1.042 eura, odnosno dvanaestomjesečnu zaradu od 12.509 eura. Na godišnjem nivou je zaradio 2.118 eura kao član Komisije ljekara cenzora za procjenu radne sposobnosti Lovćen osiguranja, 1.935 kao vještak medicinske struke u Osnovnom sudu u Nikšiću, te 3.800 kao ljekar fudbalske reprezentacije Crne Gore. Ašanin je i odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini opštine Nikšić i lani je po tom osnovu zaradio 1.000 eura.

U imovinskom izvještaju direktora Opšte bolnice Berane Budimira Dabetića u dijelu koji se odnosi na njegovu platu stoji cifra 1,16 eura, ali je on u ranijim kartonima prijavljivao platu od oko 1.100 eura. Ukoliko i dalje prima taj iznos, to znači da godišnje ima prihod od oko 13.200 eura. On je prijavio da pored plate mjesečno ima i 950 eura na ime dežurstva, pripravnosti, terena i prekovremenih radnih sati i 200 eura koje zarađuje kao sudski vještak. Takođe, od rentiranja stambenog prostora mjesečno prihoduje 350 eura, što znači da mimo redovne plate godišnje zaradi 18.000 eura.

Nepreciznosti u imovinskom izvještaju vidljivi su i u kartonu direktora Opšte bolnice Kotor Ivana Ilića, koji nije prijavio platu. Kao jedini prihod koji je navodno imao prošle godine je 2.400 eura uplate od fizičkog lica. On je ranije prijavljivao da mu je direktorska plata 1.737 eura, odnosno da godišnje prihoduje 20.849 eura. Ilić je odbornik Socijaldemokratske partije i na osnovu toga je ranije prijavljivao naknadu od 159 eura, ali ni ona nije prijavljena u najnovijem izvještaju o imovini.

Direktor Opšte bolnice „Blažo Orlandić” Bar Dragoslav Tomanović prijavio je platu od 1.226 eura, odnosno 14.712 godišnje i nije prijavio dodatne prihode. Ista situacija je i sa čelnicom Opšte bolnice Bijelo Polje Biserkom Bulatović koja je prijavila godišnji prihod od 14.400 eura, odnosno platu od 1.200 eura.

Na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije jo nema imovinskog iozvještaja za direktora Opšte bolnice Pljevlja Eda Lalovića.

Direktor Specijalne bolnica za ortopediju neurohirurgiju i neurologiju „Vaso Ćuković” Risan Vlado Popović prijavio je platu od 1.266 eura, dok dodatnih 300 eura prima kao predsjednik Prvostepene socijalno-ljekarske komisije Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Direktorica Specijalne bolnice za plućne bolesti „Dr Jovan Bulajić” Brezovik Gordana Reljić prijavila je tri mjesečna prihoda, pri čemu je najveći direktorska plata i u zavisnosti od mjeseca iznosi i preko 2.000 eura. Ona je lani od plate za godinu zaradila 24.439 eura. Na ime naknade kao odbornik DPS-a u Nikšiću prihodovala je 2.196 eura, a kao član Komisije za vještačenje Lovćen osiguranja 2.239.

Donedavno prvi čovjek Specijalne bolnice za psihijatriju Dobrota Kotor Dragan Čabarkapa lani je od plate prihodovao oko 23.000 eura, a plata mu je u prosjeku iznosila oko 1.800 eura. Dodatni prihod imao je u Etičkoj komisiji Glavnog grada Podgorica i to 1.800 eura na godišnjem nivou, a po ugovoru o djelu radio je za Fakultet za mediteranske poslovne studije Tivat, Pomorski fakultet Bar i Institut za javno zdravlje i ukupno je zaradio nešto manje od 1.100 eura.

Fond daje netačne podatke

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić kazala je ranije da su u Crnoj Gori u 2017. godini 404 specijalizanta i jedan broj doktora medinice mjesečno zarađivali samo 550 eura. Ona je istakla da se ostalim ljekarima plate kreću u rasponu od 630 eura, koliko prima specijalista u Institutu za javno zdravlje, do 1.600 eura koje zarađuje specijalista sa 22 godine iskustva i 200 prekovremenih radnih sati. Predsjednica Sindikata doktora medicine je pojasnila da se suma od 880, koliko Fond zdravstva tvrdi da je prosječna plata doktorima, netačno predstavlja kao zarada, jer je 550 eura plata, a 330 je naknada za odvojeni život.