Vršilac dužnosti (v.d.) direktora Zavoda za zapošljavanje (ZZZCG) Goran Folić u razgovoru za „Dan“ kazao je da je na radne sporove zaposlenih prošle godine potrošeno 246.533,17 eura. Govoreći o zatečenom stanju u Zavodu, nakon što je preuzeo čelnu funkciju u toj ustanovi, naveo je da je zatekao, između ostalog, i informaciju o sudskim postupcima izvršenja za prošlu godinu. Prethodno je na čelu Zavoda bio Suljo Mustafić (BS).
– Pored svih nalaza iz Informacije, ističem samo jedan mali segment iz troškova aktivne mjere zapošljavanja, koji se odnosi na radne sporove zaposlenih, prema kome glavno potraživanje iznosi 80.504,87 eura, troškovi parničnog postupka 132.638,14, a troškovi izvršnog postupka 33.390,16. Dakle, ukupni troškovi po ovom postupku iznose 246.533,17, naglašava Folić.
Dodao da je Državna revizorska institucija (DRI) dostavila konačni izvještaj finansijske i revizije pravilnosti, prema kome je Zavod za prošlu godinu dobio uslovno mišljenje na godišnji finansijski izvještaj.
– Povodom revizije pravilnosti, DRI je izrekao negativno mišljenje. U okviru izvještaja izrečeno je 37 mjera, iskazani propusti i naložen način njihovog otklanjanja. U opštem dijelu, DRI je izrekla 64 mjere koje ukazuju na propuste i sugestije, i način njihovog uklanjanja. Istovremeno, ZZZCG je revizijom obavezan da sačini plan aktivnosti za realizaciju izdatih preporuka, koji treba da sadrži mjere, nosioce aktivnosti i rokove aktivnosti, a koji ne može biti duži od šest mjeseci. Zbog izraženog negativnog mišljenja i utvrđenih okolnosti, kolegijum za vršenje predmetne revizije Izvještaj je dostavio Ministarstvu ekonomskog razvoja, kao nadležnom resoru, i Odboru za rad, zdravstveno i socijalno staranje. Prema citiranom izvještaju DRI, u 2021. godini se očekuju izdaci u iznosu od 700.000 do 1.000.000 eura po osnovu otplate obaveza iz prethodnog perioda za zaposlene, dodao je Folić.
Naglašava da u Izvještaju revizije godišnjeg finansijskog izvještaja, koji je sačinila DRI 2008. godine, nadležni kolegijum je iskazao negativno mišljenje na ukupan rad organa u Zavodu.
– Pri tome, nadležni kolegijum je za taj izvještaj konstatovao da iskazane nepravilnosti zahtijevaju temeljno preispitivanje unutrašnje organizacije i načina funkcionisanja Zavoda – u najskorije vrijeme. Ostaje nejasno zašto od 2008. do 2021. godine DRI nije izvršila temeljno ispitivanje načina rada i funkcionisanja Zavoda, kaže Folić.
Istakao je da su ključni problemi u načinu rada i funkcionisanja iskazani u Izvještaju DRI.
– U cilju prevazilaženja svih evidentiranih problema i problema koje dnevno zapažam, nadležni organi u Zavodu će usvojiti plan aktivnosti sa predlogom mjera, nosiocima aktivnosti i rokovima za prevazilaženje postojećeg stanja, o čemu će javnost biti blegovremeno upoznata, rekao je Folić.Donijeće program štednje
Folić je dodao da je smanjenje nezaposlenosti u Crnoj Gori uzročno povezano sa politikom Vlade i resornog ministarstva u davanju podsticaja ekonomskog razvoja privrede u Crnoj Gori.
– Očekujemo nove investicije i dinamičniji razvoj malog i srednjeg biznisa, što je uslov za otvaranje novih radnih mjesta, a to bi značilo produktivno zapošljavanje i direktno bi uticalo na smanjenje broja evidentiranih nezaposlenih lica. Zavod će, ostvarujući svoju osnovnu funkciju posredovanja pri zapošljavanju, davati svoj doprinos, pri čemu će posebni akcenat stavljati na dnevnu i kontinuiranu saradnju sa svim privrednim subjektima. Na samom kraju, a ne manje važno, u Zavodu ćemo donijeti program štednje, jer je potpuno jasno da postoji ne samo obaveza, nego i prostor, da se kroz realizaciju mjera iz Izvještaja DRI može učiniti značajna ušteda kroz ozbiljan i odgovoran odnos poslovodstva i svih zaposlenih. Tako će se ušteđena sredstva usmjeriti na smanjenje nezaposlenosti, zaključuje Folić.
Govoreći o prioritetima, Folić ističe da će Zavod osnovni akcenat staviti na aktivnu politiku zapošljavanja, prateći pritom uz intenzivnu saradnju aktivnost i razvoj privrednih subjekata.
– Prilikom novih aktivnosti vodićemo računa o strukturi lica evidentiranih kod Zavoda i zavisno od potreba tržišta rada vršiti pripremu kadrova putem profesionalne orijentacije i stručnog osposobljavanja i prekvalifikacije – prema stvarno iskazanim potrebama poznatog poslodavca koji svoje stvarne potrebe iskaže prema ZZZCG. Za slučaj kada ne postoji trenutno iskazana potreba za oblicima pripreme radnika i kod činjenice da određenih zanimanja nema u evidenciji nezaposlenih, Zavod će vršiti stručno osposobljavanje i druge oblike priprema za zapošljavanje i za potrebe potencijalnog, odnosno anonimnog poslodavca. Zavod očekuje da, kroz intenzivan privredni razvoj, aktivno uključivanje Vlade Crne Gore, resornog ministarstva i Međunarodne organizacije rada, aktivna politika zapošljavanja dobije izuzetan značaj. Istom dinamikom će Zavod raditi na ostvarenju pasivne politike zapošljavanja, odnosno ostvarenju prava radnika na novčanu naknadu i druga materijalna davanja. I, kao osnovni preduslov za kvalitetno vođenje politike zapošljavanja, u Zavodu ćemo unapređivati način vođenja evidencija u oblasti zapošljavanja, izjavio je Folić.
Pročitajte još