Diplome slažu na gomilu do presude

    2 meseca pre 461 pregleda Izvor: vijesti.me

Foto: Tužilaštvo BiH –

Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok tamošnji sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”, u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.

To bi na današnjoj sjednici trebalo da potvrdi Vlada Crne Gore.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, nakon današnje sjednice, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obustaviće postupke i staviti sa strane sve zahtjeve za priznavanje obrazovnih isprava koje su u prethodnom periodu stigle sa Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banja Luke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.

Neće biti priznate ni diplome koje budu pristizale sa istih ustanova sve dok se ne okonča sudski proces.

“Nakon odluke bosanskih pravosudnih organa, nadležni resor će se odrediti prema tome ima li razloga da se eventualne diplome crnogorskih državljana sa ovih bosanskih ustanova na dalje postupanje proslijede tužilaštvima”, kazao je jedan od sagovornika “Vijesti” iz vrha izvršne vlasti.

Vlada Crne Gore je još sredinom jula zadužila Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da upute zamolnice pravosudnim organima Bosne i Hercegovine (BIH) i međunarodne pravne pribave podatke o ustanovama koje su obuhvaćene istragom tamošnjeg tužilaštva i Državne agencije za istrage zaštitu (SIPA).

Prema informacijama “Vijesti”, bosanski organi su 30. oktobra obavijestili crnogorsko Ministarstvo da je tamošnji sud potvrdio optužnicu u predmetu koji se odnosi na nezakonito izdavanje visokoškolskih diploma.

Optužnicom je, stoji na sajtu Tužilaštva BiH, pored šest ustanova, obuhvaćeno je 15 osoba, uglavnom rektora, dekana i profesora na tim univerzitetima i fakultetima.

Oni se terete za trgovinu najmanje 49 visokoškolskih diploma – ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, menadžmenta.

“Prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku. Tužilaštvo BiH i SIPA su prikupili dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu sudjelovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada eura”, stoji u potvrđenoj optužnici.

29 krivičnih prijava podnio je MPNI od početka godine zbog osnovane sumnje da su dostavljene lažne i neistinite obrazovne isprave ustanova srednjeg i visokog obrazovanja. Za te obrazovne isprave je u postupku priznavanja utvrđeno da nisu vjerodostojne

Navodi se da je time “nanesena je velika šteta sistemu visokog obrazovanja u BiH, kao i ugrožavanje svih građana radom i djelovanjem osoba sa nezakonito stečenim univerzitetskim diplomama”.

Među optuženima su dekan Nezavisnog univerziteta Banja Luka Zoran Kalinić i Dragan Ilić, bivši suvlasnik Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz istog grada.

Optužen je i Vladimir Stojanović, nekadašnji vršilac dužnosti rektora na Univerzitetu modernih znanosti – “CKM” iz Mostara, ustanove koja je kasnije nastavila rad kao “Victoria International University”. Stojanović je kasnije bio i direktor Visoke škole “Union” u istom gradu.

Potvrđenom optužnicom za trgovinu diplomama pravosudni organi u BiH terete i Dragana Đuranovića, rektora na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment “PIM” Banja Luka, kao i odgovorne na Internacionalnom univerzitetu Brčko distrikt.

“Tužilaštvo BiH će u okviru postupka tražiti da se optuženim osobama izrekne zabrana obavljanja dužnosti u visokoškolskim obrazovnim institucijama”, stoji na sajtu tog tužilaštva.

Prva hapšenja u tom slučaju počela su u martu 2023. godine. Iz tadašnjeg Ministarstva prosvjete, kojim je rukovodio Miomir Vojinović, rečeno je da nemaju informaciju o broju diploma crnogorskih državljana sa spornih ustanova.

“Ministarstvo prosvjete Crne Gore, po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, nije dužno da sačinjava novu informaciju koju nema u posjedu. Ministarstvo ne vodi evidenciju o diplomama po pojedinim ustanovama visokog obrazovanja iz inostranstva”, odgovorili su iz tadašnjeg Ministarstva prosvjete.

Tužilaštvo BiH će u okviru postupka tražiti da se optuženim osobama izrekne zabrana obavljanja dužnosti u visokoškolskim obrazovnim institucijama”

Na kraju prošle godine saopštili su da je podnijeto 4.800 zahtjeva za nostrifikaciju diploma, a da se uglavnom radi o obrazovnim ispravama stečenim u Srbiji, BiH, Rusiji, Turskoj, Ukrajini.

Pojasnili su da je u prethodnih nekoliko godina najviše diploma za priznavanje stizalo iz Srbije – oko 35 odsto, dok je taj procenat znatno niži kad su u pitanju bosanske ustanove – oko 11 procenata.