DESETOGODIŠNJOJ REKONSTRUKCIJI DOMA KULTURE NE NAZIRE SE KRAJ Naknadni radovi produžavaju rokove

    7 godina pre 91 pregleda Izvor: PV Informer

Nezamislivo da grad sa bogatom kulturnom baštinom nema aktivan Dom kulture, lako dostupnu biblioteku i kvalitetnu bioskopsku salu, kaže odbornik DF Bojan Strunjaš

U junu 2007. godine počela je rekonstrukcija Doma kulture u Pljevljima i sasvim je sigurno da ona neće biti završena ni do kraja juna ove godine. Već je svima jasno da će rekonstrukcija potrajati duže od deset godina i čitava priča dobro će se završiti ako se radovi završe do 20. novembra, Dana opštine, kako je to obećao predsjednik opštine Mirko Đačić. Tačnije Đačić je rekao da će poslovi biti završeni do jula, a u najgorem slučaju do Dana opštine. Međutim, ako se zna da je nekadašnji predsjednik opštine Filip Vuković, u čije je vrijeme i započela rekon-strukcija Doma kulture, obećavao svake godine završetak radova do Dana opštine. I Đačić je davao ista obećanja, ali ugovoreni radovi vrijednosti od milion i 100 hiljada eura, koje izvodi bjelopoljska firma „Unipred“ tek su na polovini pa je teško očekivati da će poslovi biti završeni u napomenutim rokovima. Da će se na završetak rekonstrukcije čekati još dosta vremena govore i nezvanični podaci da svi poslovi nijesu obuhvaćeni u radove koji se izvode i da su se pojavili i naknadni poslovi, koji će se morati završavati kada pomenuta bjelopoljska firma okonča ugovorene poslove. Za to vrijeme najviše su na gubitku Pljevljaci, kao i ustanove kulture koje su izmještene iz užeg djela grada i koje zbog nemanja adekvatnog prostora nemaju mogućnost da rade na pravi način. U prvom redu teškom položaju je Zavičajni muzej koji se već deset godina nalazi u prostorijama Crvenog krsta, bez mogućnosti da javno izloži ekspona-te koji se čuvaju u depoima. Pljevljaci su oštećeni i po pitanju Narodna biblioteka „Stevan Samardžić“ koja je smještena u prostorije nekadašnje vojne fabrike, gdje nema uslova za čitaoni-cu, a radnici su izloženi tokom zimskih mjeseci izuzetno teškom položaju kada je u pitanju zagrijavanje prostorija. Posebno je bilo teško protekle zime, kada su zbog hladnoće zaposleni na radnim mjestima boravili dobro obučeni.

Pljevlja su jedan od najstarijih gradova u Crnoj Gori, pa samim tim imaju bogatu srednjovjekovnu kulturnu baštinu. Nezamislivo da grad sa takvom bogatom kulturnom baštinom nema aktivan Dom kulture, lako dostupnu biblioteku i kvalitetnu bioskopsku salu. Bez Doma kulture ne može biti na adekvatan način valorizovana pljevaljska kulturna baština, niti kulturne ma-nifestacije mogu zaživjeti. Kao jedan od Pljevljaka koji se aktivno bavi proučavanjem pljevaljske kulturne baštine, apelujem na sve koji su nadležni, da se što prije stvore uslovi za otvara-nje Doma kulture u Pljevljima, koji će, siguran sam, postati regionalni kulturni centar tromeđe – kaže odbornik Demokratskog fronta Bojan Strunjaš uz pojašnjenje da su sadašnje ustanove kulture u veoma teškom položaju, jer nemaju ni osnovne uslove za rad.

Strunjaš je kazao da nije dobro što brojni školarci u Pljevljima ne znaju kako je to pogledati film u bioskopu, kako je pogledati pozorišnu predstavu u adekvatnoj sali, ali i kako izgleda či-taonica u gradskoj biblioteci.

– Bez aktivnog Do ma kulture Pljevlja će i dalje biti kulturno mrtav grad – kazao je Strunjaš i istakao da sadašnji uslovi ne dozvoljavaju ustanovama kulture da rade na pravi način.

Rekonstrukcija Doma kulture počela je u junu 2007. godine u vrijeme kada je predsjednik opštine bio Filip Vuković. Radovi su počeli bez adekvatne projektne dokumentacije, a završetak istih je obećano do dana opštine 20. novembra. Pošto poslovi nijesu završeni u predviđenom roku, nastavljeno je sa davanjem obećanja svakog proljeća da će radovi biti završeni do dana opštine. Išlo se iz godine u godinu, a Filip Vuković je 2011. godine otišao sa pozicije predsjednika opštine, dok ga je na tom mjestu zamjenio Miloje Pupović iz redova SNP-a. Po dolasku Pupovića na poziciju predsjednika opštine, formirana je komisija koja je utvrdila da je za rekonstrukciju do tada potrošeno tri miliona i 400 hiljada eura i da završetak radova na Domu kul-ture treba još oko dva i po miliona eura. Pupović je obustavio pritom radove dok se ne uradi projekat za rekonstrukciju, što je bila zakonska obaveza, tako da su radovi u jednom momentu obustavljeni na ovom objektu. U 2014. godini, stiglo je obećanje od Direkcije za javne radove Crne Gore da će se iz državnog budžeta izdvojiti 600 hiljada eura za završne radove, a tada je u lokalnoj upravi procjenjeno da se poslovi mogu završiti sa milion i 100 hiljada eura. Krenulo se sa raspisivanjem tendera za pomenute poslove, ali i sa njihovim poništavanjem. U perio-du od 2014. pa do prošle godine šest puta je poništen tender za ove radove, da bi se tek prošle godine, na sedmom tenderu izabrao izvođač radova. Radovi su počeli, a sada ostaje da se vidi kada će biti završeni.

Objekat bio bez zaštite

Tokom prethodnih godina u više navrata sa objekta Doma kulture, nepoznata lica su krala bakarne oluke, kako bi iste prodavali u otpad. Objekat je jedno vrijeme bio praktično nezaštićen, a na krovnom djelu je bilo više oštećenja od vremenskih nepogoda, koja su godinama tako stajala. Tek krajem prošle godine oštećenja su sanirana, a na objektu su postavljeni oluci, koje su otuđila nepoznata lica.