Posle dva dana pešačenja, studenti iz Beograda stigli su 31. januara uveče u Novi Sad, gde su ih na ulicama, aplauzima i ovacijama, dočekale desetine hiljada građana.
Na sredini Varadinskog mosta, studente su crvenim tepihom i vatrometom najpre dočekale njihove novosadske kolege, sa kojima su razmenili zastave dva grada i Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu.
Odatle su zajedno centralnim gradskim ulicama prošetali do Železničke stanice gde su sa građanima, petnaestominutnom tišinom, odali poštu stradalima u padu nadstrešnice.
Cveće, zagrljaji i suze
Desetine hiljada građana napravile su špalir duž celog centra Novog Sada kuda su prolazili studenti.
Uz aplauze, zagrljaje i suze, građani su pred studente bacali cveće, a oko vrata su im kačili medalje.
Dočekali su ih transparentom „Pa di ste Beograđani“, a nosili su i poruke „Niste sami“, „Studenti dobro nam došli“, „Vi ste ljubav, vera i nada“.
Studenti su uzvikivali „Novi Sad, Beograd, ustali su sad“.
Na čelu kolone bio je transparent na kojem je pisalo „Neki novi klinci, Beograd – Novi Sad“ sa srcem između naziva ta dva grada, i zastave Univerziteta.
Studentski redari iz Beograda nosili su vence sa imenima 15 poginulih u padu nadstrešnice koje su položili ispred Železničke stanice.
Nakon odavanja pošte stradalima, beogradski studenti uputili su se ka novosadskim fakultetima gde će prespavati.
Građani su ih na tom putu ponovo u špaliru ispratili aplauzima.
Novosadski studenti su ih sa prozora studentskog doma pozdravljali lupanjem o šerpe, a u Rektoratu i holovima fakulteta koji su u blokadi pripremili su im dušeke sa posteljinom.
Pre studenata koji su došli pešice, u Novi Sad stigla je i grupa studenata koja je iz Beograda krenula biciklima.
Ispred Železničke stanice doček su im priredili novosadski biciklisti.
U Novom Sadu 1. februara počinje blokada sva tri mosta u gradu.
Varadinski i Žeželjev most biće blokirani na po tri sata, a Most slobode, najveći novosadski most, biće blokiran 24 sata, najavili su ranije studenti koji protestuju.
Hrana i piće dobrodošlice na putu ka Novom Sadu
Studenti koji su u Novi Sad stigli peške prethodnu noć su proveli na otvorenom u Inđiji, na oko 40 kilometara od Beograda, a potom su 31. januara ujutru nastavili put.
Pravili su pauzu u nekoliko gradova, gde su im meštani priređivali dobrodošlicu sa osveženjem i hranom.
Trasu marša obezbeđivali su studentski redari i policija.
Kolonu su pratila i kola hitne pomoći i cisterna s pijaćom vodom.
Kovačević: Studenti kandidati za Nobelovu nagradu za mir
Dramaturg i pisac Siniša Kovačević saopštio je 31. januara da su studenti iz Srbije i zvanično kandidati za Nobelovu nagradu za mir.
„Upravo je od Nobelovog komiteta stigla potvrda da je prihvaćena kandidatura za Nobelovu nagradu za mir, kojom smo gospođa Dijana Stojković, advokat i ja, kandidovali srpske studente. Zaslužili su je“, napisao je Kovačević na društvenoj mreži X.
Nesreća u Novom Sadu pokrenula je talas masovnih protesta širom Srbije, koji su na ulice izveli desetine hiljada ljudi.
Protekla dva meseca, proteste predvode studenti koji u blokadi drže više desetina državnih fakulteta, a ključni zahtev je utvrđivanje krivične i političke odgovornosti vlasti za nesreću u Novom Sadu.
Vlast, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni.
Studenti u blokadi su poručili da Vučić nije nadležan za ispunjavanje njihovih zahteva, da oni nisu ispunjeni i da nastavljaju proteste.
Pročitajte još