Potpećko jezero izgledalo je kao plutajuća deponija zbog ogromne količine smeća koje je doneo Lim i koje se zaglavilo na brani na tom jezeru. Posle više dana čišćenja Potpećkog jezera, izvučeno je više od 50 odsto otpada.
Većina otpada se prevozi do deponije „Duboko“ u Užicu, dok se drveće koje remeti rad limskih hidroelektrana smešta na lokalne deponije, prenela je RINA. Velike količine smeća i njegovo čišćenje iz Potpećkog jezera postali su tema i svetskih medija koji prenose da je u toku uklanjanje otpada.
📸 Fotoğraflar #Sırbistan‘ın güneybatısındaki Priboj yakınlarındaki Potpecko Gölü’nde çekildi. pic.twitter.com/LJjYEQLObb— Mete Sohtaoğlu (@metesohtaoglu) January 27, 2021
Nedavno je radove obišla i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, koja je rekla da je održan hitan sastanak sa predstavnicima Crne Gore i BiH, odakle Limom dolazi najveća količina smeća.
Trabajadores de limpieza recogen miles de plásticos que cubren el contaminado lago #Potpecko, cerca de una planta hidroeléctrica en la ciudad de #Priboj en #Serbia.
📷 @Reuters pic.twitter.com/g26n8AnBsH— adn40 (@adn40) January 29, 2021
U planu je postavljanje barijera na nekoliko lokacija duž vodotokova kako bi se količina dolazećeg otpada razbila i na taj način kasnije lakše uklonila.
Iako je uklanjanje smeća u toku, reka ga neprestano donosi u jezero, pa dnevno stigne i po 2.000 kubika.
A major clean-up operation is under way at an artificial lake in Serbia that environmental activists say contains more than 20,000 cubic metres of plastics carried there from unregulated dumps | Read more: https://t.co/aXpHP52P3X pic.twitter.com/tMUN22BtwG— RTÉ News (@rtenews) January 29, 2021
Kako je rekao Goran Puzović, direktor „Srbijavoda“, radi se i na sanaciji deponije Stanjevine kod Prijepolja, odakle Lim takođe donosi smeće. Puzović je naveo da će biti izgrađen zid koji će sprečiti da voda spira i odnosi smeće sa deponije.
Pročitajte još