Dašić: U Crnoj Gori 46.000 nevažećih oružnih listova; Ivanović: Lovci obučeniji za rukovanje oružjem nego policajci

    20 sati pre 409 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: Ilustracija-

Podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva za nabavku oružja, centralizacija postupka i ukidanje dvostepenosti u odlučivanju najvažnije su novine predviđene Nacrtom zakona o oružju i municiji.

Glavne primjedbe odnose se na targetiranje građana koji legalno posjeduju oružje, kao i na široka diskreciona ovlašćenja koja se daju policijskim službenicima.

U uvodnom obraćanju Dragan Dašić, vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za građanska stanja i lične isprave, predstavio je na javnoj raspravi koja je organizovana u hotelu “Ramada“ u Podgorici Nacrt zakona o oružju i municiji i ukazao na najznačajnije novine koje su predviđene.

– Predložene odredbe jesu restriktivne, ali imali smo pred sobom dvije tragedije i zaključak Vijeća za nacionalnu bezbjednost – kazao je Dašić.

Nacrtom zakona predviđeno je podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva za nabavku oružja sa 18 na 25 godina, odnosno na 21 godinu za lovce i strijelce. Izuzetak predstavljaju pripadnici Uprave policije, Vojske Crne Gore, Ministarstva unutrašnjih poslova i u slučajevima u kojima je to potrebno Agencije za nacionalnu bezbjednost, za koje ostaje granica od 18 godina.

Dašić je pojasnio da se gro sugestija koje su dobili odnosio upravo na odredbu o podizanju starosne granice.

Nakon centralizacije postupka zahtjev za izdavanje dozvole može se podnijeti u svakoj opštini, ali će se svaki takav zahtjev skenirati i dostavljati centrali MUP-a u Podgorici. Ukinuće se dvostepenost u odlučivanju, pa će MUP donositi rješenje, dok će podnosilac zahtjeva imati pravo da pokrene upravni spor.

Ukoliko zakon bude usvojen period važenja oružnih listova biće smanjen sa deset na pet godina. Takođe, proširen je opseg krivičnih djela zbog kojih podnosiocima može biti odbijen zahtjev za dobijanje dozvole.

– Ministarstvo zdravlja obrazovaće komisiju i jedino ona će biti nadležna za izdavanje zdravstvene dozvole podnosiocima zahtjeva. Zakonom je propisana i mogućnost vanrednog zahtjeva za zdravstvenim pregledom nakon dvije i po godine ukoliko se bude smatralo da je neophodan. Svaka ustanovljena promjena zdravstvenog stanje biće sugerisana Ministarstvu unutrašnjih poslova, odnosno Upravi policije – naveo je Dašić.

Još jedna od novina je uvođenje opravdanog razloga za izdavanje oružnog lista, pa će podnosilac morati da dokaže da mu je ugrožena bezbjednost.

– Dozvola za držanje i prenošenje oružja može biti izdata crnogorskim državljanima i strancima sa stalnim boravkom u Crnoj Gori. Ubuduće će samo na Policijskoj akademiji u Danilovgradu građani moći da se osposobljavalju za korišćenje – rekao je Dašić.

U Crnoj Gori, kako je saopštio, postoji oko 12.000 važećih oružnih listova i čak 46.000 koji su istekli, odnosno nevažeći. U većini slučajeva riječ je o ljudima koji su preminuli, pa se mora iznaći neko rješenje za tu situaciju.

– Ovim zakonom tretiraće se striktno legalno oružje. Nelegalno oružje tretira se kroz Krivični zakonik – istakao je Dašić.

Prema njegovim riječima postoji trend pada u odobravanju oružnih listova tokom prethodnih godina. U Crnoj Gori postoji oko 8.000 lovaca i 1.000 strijelaca.

Ivanović: Neustavno je da bilo ko može ući u nečiji stan ili kuću bez naredbe suda

Advokat Marko Ivanović saopštio je da nije lovac ni ljubitelj oružja, već profesionalac koji se tokom rada upoznao sa materijom i propisima.

– Nacrt zakona je loš. Odredbe su suprotne Ustavu Crne Gore, brojnim domaćim zakonima i direktivama Evropske unije u navedenoj oblasti – izjavio je Ivanović.

Smatra da je ovolika užurbanost da se zakon izglasa nastala zbog nedavne tragedije na Cetinju i velikog pritiska javnosti koji je uslijedio.

– Što je brzo to je i kuso, što ste indirektno i priznali. Predlagači su dobili naređenje da se po svaku cijenu obračunaju sa legalnim vlasnicima oružja. Time se prikriva nesposobnost državnih vlasti da se suoči sa pravim uzrocima tragedija na Cetinju i loše bezbjednosne situacije. Zakon praktično onemogućava građanima da legalno posjeduju oružje, posebno lovcima i strijelcima. Dodatnu zabrinutost donose velika diskreciona prava koja bi se dala policijskim službenicima, da oni po nekim subjektivnim procjenama oduzimaju oružje koje je u legalnom posjedu građana, bez ikakvih konkretnih dokaza. Zamislite to: policajac na osnovu tzv. operativnih podataka donosiće subjektivne ocjene o nečijim sklonostima – kazao je Ivanović.

Problematizovao je predviđeno ukidanje dvostepenosti u upravnom postupku, usljed čega bi MUP donosio odluku, a građani ne bi imali pravo žalbe već samo tužbe pred Upravnim sudom.

– Svjedoci smo da Upravni sud godinama vodi pojedine slučajeve. Nakon odluke MUP-a građanin je dužan da odmah preda oružje, a onda da čeka možda i deset godina dok Upravni sud u nekoliko postupaka ne donese eventualnu odluku o poništenju – naglasio je on.

Najspornijom smatra odredbu da je osoba dužna da omogući ulazak u kuću ili stan policajcu u slučaju sumnje da posjeduje oružje, a bez odluke nadležnog suda.

– Ne može bez naredbe suda bilo ko da uđe u nečiji stan ili kuću jer to je pretres. To je neustavno i nezakonito. Jasno su propisani izuzeci u kojima se bez sudske odluke može upasti u nečiji stan, poput sprečavanja izvršenja krivičnog djela i sa tim nema ništa sporno – rekao je Ivanović.

Problematizovao je i zabranu nabavke prigušivača i noćnih nišana, jer se time, kako je rekao, targetiraju lovci. U svim evropskim državama ljudima koji se bave lovstvom i streljaštvom dozvoljeno je da nabavljaju takvu opremu uz ispunjenje određenih uslova.

– Ovim rješenjem daje se pravna snaga, pazite sad, mišljenju policijskih službenika o nečijim sklonostima koje je zasnovano na operativnim podacima. Operativni podaci nisu dokaz ni za šta – poručio je Ivanović i dodao da u lovačkim udruženjima ima više obučenih za rukovanje oružjem nego u Upravi policije.

Jovetić: Država treba da organizuje otkup legalnog oružja

Nekadašnji pripadnik službe državne bezbjednosti Rade Jovetić iznio je nekoliko predloga za regulisanje oblasti posjedovanja oružja i smanjenje broja nelegalnog oružja.

– Država treba da omogući legalizaciju oružja, posebno trofejnog koje je onesposobljeno za upotrebu i čuva se npr. na kućnim zidovima. Treba istražiti ko proizvodi eksplozivne naprave i gdje su takve „radionice“ u Crnoj Gori. Smatram da država treba da organizuje otkup legalnog oružja i napravi katalog sa detaljnim podacima o otkupljenim komadima, jer su građani koji su ga kupovali izdavajali za to pozamašna sredstva iz kućnog budžeta – rekao je Jovetić.

Pripadnici kriminalnih klanova i plaćene ubice, po njegovom mišljenju, bili su sigurni da niko od očevidaca njihovih zločina nema pri sebi oružje koje bi mogao upotrijebiti za samoodbranu ili zaštitu drugih, čime im je, kako je istakao, bilo olakšano izvršenje najtežih krivičnih djela.

Smatra da bi broj žrtava masakra koji se 1. januara dogodio na Cetinju bio manji da je na snazi bio stari zakon o oružju, jer bi neko od prisutnih u samoodbrani iskoristio svoje oružje i zaustavio ubicu.

– Svaka čast nevladinim organizacijama, ali u svakoj državi postoje lovci i strijelci. Postoji i Vlada koja ih kontroliše i upravlja zakonima i propisima. Ni u jednoj državi ne postoji ovoliki stepen centralizacije. Nijednu od afirmativnih odredbi iz EU regulativa niste usvojili. Kako će komisija Ministarstva zdravlja moći da prati zdravstveno stanje osoba koje posjeduju oružje kad samo izabrani ljekar ima uvid u nečiju istoriju bolesti – upitao je Jovetić.

Marković: Čime ćemo dočekati nekog budućeg pomahnitalog zločinca

Predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković izjavio je da je oružje oduvijek bilo statusni simbol u Crnoj Gori, koji se pominje u svim djelovima crnogorske istorije.

– Nikada nećete vidjeti nekog ko se bavi lovstvom, streljaštvom i sportskim streljaštvom da koristi oružje sa brisanim serijskim brojem. Ko je dozvolio uvoz „kalašnjikova“ u Crnu Goru? Strogo su zabranjeni za lov. Nemojte nas koji se legalno i po pravilima decenijama bavimo lovstvom i streljaštvom da tjerate uz zid. Nemojte da narod tjerate na ulice. Ako mislite da ćemo prihvatiti granicu od 21 godine, onda nemamo o čemu više da govorimo – poručio je Marković.

Ustvrdio je da je prilikom tragedija na Cetinju bilo policajaca koji su imali „po tri metka u pištolju“, kao i nekih koji nisu smjeli da pođu na mjesto zločina.

– Državni organi savjetovali su nas da ostanemo u svojim kućama i da se zaključamo. Pitam ih čime ćemo dočekati nekog budućeg pomahnitalog zločinca, možda viljuškom pošto ćete nam i kuhinjske noževe oduzimati – izjavio je Marković.

Penzionisani policijski službenik Mladen Marković saopštio je da mu nikad u karijeri ni lovci ni strijelci nisu predstavljali problem.

– Dobro bi bilo da se uvede oružni list za nošenje oružja, umjesto postojeće formulacije oružnog lista za držanje i prenošenje oružja koja se upravo odnosila na lovce i strijelce – izjavio je, između ostalog, Mladen Marković.

Učešće u javnoj raspravi uzelo je više članova lovačkih, streljačkih i sportskih udruženja, kolekcionara starog oružja, pravnika, bivših policijskih i vojnih službenika. Predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije saopštili su da će neke od iznijetih predloga i sugestija unijeti u konačnu verziju zakona.

Zakon je stavljen na javnu raspravu 24. januara i ona će trajati do 24. februara. Naredna javna rasprava održaće se u Beranama 21. februara.