Da li su soli aluminijuma u dezodoransu opasne

    2 godine pre 332 pregleda Izvor: RTS

foto – Pixabay

Dolazi toplo vrijeme, a to znači da će mnogi češće koristiti dezodorans nego zimi. Kada kupujemo ovaj kozmetički proizvod imamo razne dileme, šta treba da sadrži da bi bio dobar za naš organizam i da li možemo napraviti zdravu zamjenu kod kuće?

Vjerovatno ste imali priliku da osjetite neprijatan miris znoja ispod pazuha, ukoliko često imate ovakav problem sigurno je dezodorans neophodano rešenje u ovakvim sitaucijama. Međutim, da li biste šansu pružili prirodnom dezodoransu za probleme neprijatnih mirisa? Gošća RTS ordinacije Marijana Milosavljević, farmaceut i specijalista kozmetologije, govorila je upravo o tome.

Šta dezodorans ne treba da sadrži da bi bio dobar za našu kožu?
– Moramo da napravimo razliku šta je dezodorans, a šta je antiperspirans. Antiperspirans je nešto što sprječava znojenje i njegovo dejstvo može trajati 48 sati, a trebalo bi da se nanosi na čistu kožu. On blokira znojne žlijezde, ako se više znojite njegovo dejstvo će biti kraće. Dezodorans je tu da spriječi stvaranje neugodnih mirisa i da ugodan miris.

Kako izgleda priprema domaćeg dezodoransa?
– Prvo pomiješamo vosak i ši puter i dodamo kokosovo ulje. Zatim ćemo izmjeriti bademovo ulje i tu dodati praškaste komponente, a potom dodati glinu.

Sa etarskim uljima ne treba pretjerivati jer može doći do iritacije, naročito posle depilacije ili brijanja. Dezodorans koji smo pripremili treba ohladiti na sobnoj temeperaturi.

Da li su opasne soli aliminijuma koje možemo pronaći u kupovnim dezodoransima?
– Soli aluminijuma stvaraju talog na površini znojnih žlijezda, kada se napravi talog one ne mogu da prodru dublje u naš organizam. Postoje istraživanja da se on nalazi u nekim tumorskim tkivima, ali postoje i istraživanja koja kažu da se nalazi i u zdravom tkivu dojke. Ono što stoji je da je i dalje dozvoljen za upotrebu i još uvijek nije zabranjen. Bez zabrane ne možemo govoriti da je opasan.

Soda bikarbona može neutralisati neprijatne mirise!
– Soda bikarbona reguliše pH vrednost ispod pazuha, a kada se reguliše pH vrednost bakterije ne mogu da se razmnožavaju. Ne utiče na količinu znoja, više na stvaranje neprijatnih mirisa, ali to će kod nekoga funkcionisati, a kod nekoga neće.