Redakcija „PV Informer-a“ je u oktobru konstantno pratila stanje kvaliteta vazduha u gradu, zbog činjenice da su od polovine oktobra pored uobičajenih prekoračenja PM čestica, zabilježene i zabrinjavajuće visoke satne koncentracije Sumpor-dioksida, koje su se ko po nekom pravilu dešavale u vremenskom periodu od 12 do 17 časova.
Izražavajući brigu za zdravlje građana, posebno pljevaljske djece, koja se u to vrijeme smjenjuju u školama, redakcija je više puta kontaktirala Agenciju za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore, a istovremeno na portalu u rublici „Pljevlja“ objavila više tekstova, radi što boljeg informisanja građana o koncentracijama štetnih materija u vazduhu u Pljevljima. Istovremeno je redakcija obavjestila sve kolege iz republičkih portala, redakcije Javnog servisa Televizije Crne Gore i TV Vijesti, sve Ekološke organizacije u Crnoj Gori, Upravu za inspekcijske poslove Crne Gore i Ekološke inspektore sa sjevera države.
Ostvaren je i kontakt sa nadležnima iz Kancelarije za zaštitu životne sredine opštine Pljevlja i uredništva lokalnog javnog emitera, da bi svi u skladu sa svojim ovlašćenjima blagovremeno i efikasno informisali građane Pljevalja o pojedinim alarmantnim satnim prekoračenjima štetnih materija u vazduhu, iz razloga da bi građani u vrijeme veoma povišenih štetnih koncentracija u vazduhu što manje boravili na otvorenom.
U skladu sa tim aktivnostima redakcija „PV Informer-a“ je 25. oktobra uputila putem elektronske pošte pitanja za kabinet predsjednika opštine Pljevlja, u vezi aktuelne ekološke situacije u gradu i rada Kancelarije za zaštitu životne sredine, jer na zvaničnom sajtu opštine Pljevlja nisu postoje nikakve informacije o aktuelnom stanju životne sredine. Pitanja su iz kabineta predsjednika proslijeđena nadležnom Sekretarijatu za uređenje prostora i ako ne računamo nekoliko izvještaja, mjera i planova iz ranijih godina, u međuvremenu objavljenih na sajtu u rublici „Dokumenta“ (25 i 31 oktobra) i to tek pošto smo se Opštini obratili putem elektronske pošte, na zvaničnom opštinskom sajtu nisu uopšte postojale nikakve informacije o prekoračenjima štetnih materija u vazduhu.
Da li je ovo pravi način obavještavanja građana i to na intervenciju medija, zaključak će izvući sami građani Pljevalja, posebno zbog toga što u Pljevljima u dobroj mjeri živi staračka populacija koja nema kontakt sa internetom, a Kancelarija za zaštitu životne sredine ima uvijek mogućnost da svakodnevno preko lokalnog javnog emitera kroz informativnu emisiju „Hronika Pljevalja“ i druge emisije upoznaje građane o stanju životne sredine, kao najefikasniji način obavještavanja javnosti.
Odgovor koji je dostavljen redakciji „PV Informer-a“ od strane nadležnog Sekretarijata većinom ne daje odgovor na postavljena pitanja. Iz tog razloga ih objavljujemo u cjelini.
Redakcija portala „PV Informer“ je putem elektronske pošte uputila sledeća pitanja:
1.Da li je opština Pljevlja pokrenula mjere da se u saradnji sa Agencijom za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore ,a u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima preduzmu mjere za utvrđivanje izvora izuzetno visokih satnih koncentracija SO2 u vazduhu u Pljevljima (juče u 15 časova 705,5 mikro grama) koje povremeno prevazilaze i prag obavještavanja u vremenu od 12do 17 časova u proteklih 15 dana?
2.TE Pljevlja ima dozvolu i dinamičan plan sa rokovima koji su utvrđeni za rješavanje određenih problema .Znajući da se SO2 najviše oslobađa sagorjevanjem uglja, a Agencija je izdala integrisanu dozvolu za njen rad, da li ćete u saradnji sa nadležnom Agencijom pokrenuti proceduru da Uprava za inspekcijske poslove izvrši kontrolu i utvrđivanje izvora prekomjernog zagađenja koji utiče na zdravlje ljudi, životinja i biljni svijet i o tome obavjestiti zainteresovanu javnost?
3.Da li je opštinska Kancelarija za zaštitu životne sredine dužna da pokreće mehanizme obavještavanja nadležnih institucija kad se sa Mjerne stanice u Pljevljima očitaju izuzetno visoke koncentracije štetnih materija i kakva je uopšte svrha postojanja takve kancelarije ako građani ne vide rezultate njihovog postojanja?
Odgovor iz Sekretarijata za uređenje prostora opštine Pljevlja prenosimo u cjelini:
„U skladu sa članom 26 stav 2 Zakona o slobodnom pristupu informacijama (Sl.list CG br.44/12 i 30/17), obavještavamo vas da su tražene informacije javno objavljene na internet stranici Opštine Pljevlja (Kratkoročni plan za teritoriju opštine Pljevlja u slučaju prekoračenja praga SO2, Plan kvaliteta vazduha za opštinu Pljevlja, Sažetak izvještaja o realizaciji mjera iz Plana kvaliteta vazduha za opštinu Pljevlja i pregled mjera iz ažuriranog plana za period 2018-2021, korisni linkovi (mjerenje kvaliteta vazduha i preporuke za vrijeme povečanog zagađenja vazduha) i na internet stranici Agencije za zaštitu prirode i životne sredine (Rješenje o izdavanju integrisanje dozvole broj: UPI -101/2-02-2231/28 OD 22.03.2018.godine) te da shodno stavu 1 istog člana Zakona opština Pljevlja nije dužna da omogući pristup na traženi način“.
Iz svega priloženog ostavljamo građanima Pljevalja da sami izvedu zaključak, da li je postavljanje nekoliko dokumenata na opštinskom sajtu dovoljan razlog za budu zadovoljni kako ih nadležne opštinske službe obavještavaju o stanju životne sredine u kojoj žive sa svojim porodicama.
Ono što je sigurno je da će redakcija „PV Informer-a“ nastaviti da objektivno i blagovremeno informiše vlastite građane o stanju životne sredine, jer će samo tako opravdati činjenicu da je medijski servis svih građana Pljevalja.
Pročitajte još