Da li će struja iz OIE moći da zamijeni TE Pljevlja?

    9 meseci pre 609 pregleda Izvor: me.ekapija.com

Na pitanje da li će struja iz obnovljivih izvora u budućnosti moći da zadovolji potrebe tržišta kada dođe do gašenja Termoelektrane (TE) Pljevlja, naša sagovornica ukazuje da je dalji rad Termoelektrane veoma osjetljiva tema.

– Kada bismo imali jasan odgovor na ovo, i mnoga druga pitanja i dileme bila bi riješena kada je u pitanju planiranje daljeg razvoja elektro-energetskog sektora Crne Gore – poručuje.

Govoreći o smanjenju emisija GHG, Milev Čavor kaže da su sve oči uperene u TE Pljevlja, kao najvećeg emitera GHG u Crnoj Gori.

– Međutim, sve odluke koje se tiču smanjenja proizvodnje ili gašenja TE u nekom skorijem periodu mislim da nisu realne i mislim da to nije nešto što Evropska komisija očekuje od nas, uprkos obavezi smanjenja emisija – navodi Milev Čavor.

Prema njenim riječima, 2030. godina je preambiciozna godina za tako nešto, a kako kaže, ni 2050. godina takođe nije realnost.

– Tu postoji problem da nemali broj donosioca odluka misli da će TE raditi i do 2050. godine pa i posle toga, iako tržište i sve veći broj instrumenata za oporezivanje emisija CO2 energiju iz uglja čine sve skupljom i sve više neisplativom. Do momenta zatvaranja TE Pljevlja, mi paralelno moramo raditi na procesu energetske diversifikacije, izgradnji novih izvora koji bi zamijenili TE, ali i na procesu pravedne tranzicije u Pljevljima koja znači ekonomsku diversifikaciju i stvaranje novih prilika za ljude zaposlene u sektoru uglja – ističe sagovornica eKapije.

Usvajanje NECP očekuje se do kraja drugog kvartala

Kako navodi, veliki problem je što prolaze godine, a mi i dalje pričamo šta ćemo i kako ćemo.

– Crna Gora od 2020. godine radi na pripremi Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP), najvažnijeg strateškog dokumenta u oblasti energetike i još ga nismo pripremili. Sve te godine su izgubljene jer niko od političara ne želi da se usudi da pomene zatvaranje TE i Rudnika uglja, jer je to veoma osjetljivo pitanje od kojeg zavisi trećina radne snage i najveći broj porodica u Pljevljima – kaže Milev Čavor.

Usvajanje NECP očekuje se do kraja drugog kvartala ove godine, tako da će, dodaje pitanje daljeg rada TE Pljevlja morati biti adresirano kroz ovaj dokument.

– Stav Eko-tima je da ta godina ne treba da bude preambiciozna sve dok TE uspijeva da ispuni standarde zagađenja i dok postoji finansijska isplativost njenog rada. Sa druge strane, mišljenja smo da je važno da shvatimo da smo mi već u procesu energetske tranzicije, da se bliži period i godine kada će se TE Pljevlja morati ugasiti i da je stoga potrebno sve ove godine dok TE radi, iskoristiti za gradnju novih izvora koji će obezbijediti energetsku stabilnost Crne Gore, ali takođe obezbijediti i predulsove kako bi se lokalna ekonomija Pljevalja mogla restrukturirati i oživjeti razvojem drugih održivh privrednih grana – ističe.