Crnogorski predsjednik i premijer „dva su sveta različita“

    5 meseci pre 309 pregleda Izvor: dan.co.me

Rijetko se dešavalo na političkoj sceni da tek osnovana partija doživi takav uspjeh na izborima kao što je to bio slučaj sa Pokretom Evropa sad, koji je u svega nekoliko mjeseci dobio predsjednika države, premijera i gradonačelnicu glavnog grada. Još rjeđe se dešavalo da odmah nakon takvih uspjeha dođe do ogromna neslaganja u vrhu partije.

Tako smo već od oktobra prošle godine govorili o kohabitaciji predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića iako su tada još uvijek bili u istoj partiji.

Sada, nešto više od dvije godine od osnivanja PES-a, ne možemo govoriti ni o kohabitaciji jer je svima jasno da se radi o potpunom političkom mimoilaženju dvojice donedavno partijskih drugova.

Intenzivno pokazivanje razlika počelo je odmah nakon formiranja Spajićeve vlade, a pojačalo se od 24. februara, kada je Milatović saopštio da podnosi ostavku na sve stranačke funkcije nezadovoljan načinom rada i vrijednostima Pokreta Evropa sad.

Tada je svima postalo jasno da su dvojica lidera „dva svijeta različita“, posebno kada je Milatović počeo da komentariše socio-ekonomska dešavanja u državi, da vraća zakone za koje smatra da nisu u skladu sa Ustavom ili da su štetni i da intenzivno i sve oštrije kritikuje program „Evropa sad 2“, zahvaljujući kojem je PES, u kojem je tada bio i on, dobio najveću podršku na poslednjim parlamentarnim izborima.

Tako je bilo i prethodnih dana. Predsjednik države juče je saopštio da nema dilemu da je aktuelna parlamentarna većina okupljena zbog fotelja, a sve na teret građana.

On je na neki način ponovio i ono zbog čega je napustio PES, poručujući da „građani Crne Gore koji su htjeli promjene nijesu glasali za ovo“.

Kako je ukazao, preko 140 najviših državnih funkcionera nalazi se samo u Vladi i Skupštini Crne Gore.

– Ukupno 32 člana Vlade, sedam potpredsjednika Vlade, 35 savjetnika potpredsjednika Vlade, 54 državna sekretara, četiri potpredsjednika Skupštine i osam savjetnika potpredsjednika Skupštine – naveo je Milatović u objavi na društvenoj mreži Iks.

On je slične kritike upućivao vrlo često u posljednje vrijeme, i, gotovo po pravilu, dobijao odgovor iz PES-a, a povremeno je reagovao i sam Spajić.

– Mislim da predsjednik nekad ne zna konkretno šta je njegova nadležnost, a šta nije. Naravno da može svaki građanin da da svoje mišljenje o bilo kom zakonu i negdje nas uputi. Nisam vidio ništa novo u njegovoj izjavi – rekao je Spajić tokom jednog gostovanja na Javnom servisu.

Iz PES-a su na Milatovićeve kritike najčešće odgovarali da je taj njihov doskorašnji partijski drug, pa čak i jedan od lidera stranka, sujetan, da pokazuje neznanje i da prekoračuje ustavna ovlašćenja.

Tu vrstu „razmjene mišljenja“ imali smo i prije par dana, kada je predsjednik države komentarisao planove za reformu Fonda PIO, istakavši da je sistem međugeneracijske solidarnosti jedan od najosjetljivijih i najsloženijih ekonomsko-socijalnih mehanizama, uz pitanje zašto Vlada predlaže smanjenje penzija za buduće penzionere, iz PES-a su mu odgovorili da je pokazao neznanje ili da prosto ne govori istinu o penzijama.

– Očekujemo da prekine višednevno ćutnje o dodjeli državljanstva Naseru Ramaju, jer je to pitanje koje mu jeste u ustavnim nadležnostima, kao članu Savjeta za odbranu – poručili su predsjedniku države iz PES-a.

Očigledno nije u pitanju samo političko neslaganje, već potpuno različito viđenje načina vođenja države. U demokratijama se takve stvari rješavaju na izborima, ali kod nas ni to nije tako jednostavno. Milatović iz sebe nema partiju, a Spajić je formirao Vladu koja ima najveću parlamentarnu podršku u istoriji crnogorskog višestrančja. Zato je sve tako komplikovano i veliko je pitanje da li će država moći da izdrži ovakvu kohabitaciju i u naredne tri godine.

Igra gluvih telefona

I dok iz PES-a tvrde da Milatović nema pravo da se miješa u poslove Vlade, pa ni komentarima ili pitanjima, predsjednik države uporno nastavlja sa pitanjima.

– Ja pitam jedno, Vlada odgovara drugo (po već sada ustaljenom maniru)! Pitanje glasi: da li će za najveći dio zaposlenih, po sadašnjem obračunu, doći do smanjenja ličnog koeficijenta, a time i do smanjenja njihovih budućih penzija? Primjera radi, neko ko sada prima platu 600 eura, po sadašnjem obračunu će nakon predloženih mjera i redistribucije doprinosa na PIO imati umanjenje ličnog koeficijenta sa 0,7 na 0,6 (ili za 14 odsto), pa samim tim i NIŽU penziju. Vlada mora pod hitno da razjasni OVO pitanje građanima – poručio je Milatović preko društvene mreže Iks.

Iz PES-a tvrde da je Milatović pod uticajem GP URA i da otvara afere tamo gdje ih nema.