Crnogorska ekonomija rasla 2,7 odsto u drugom kvartalu, smanjena inflacija, rasli depoziti

    12 sati pre 32 pregleda Izvor: cdm.me

Crnogorska ekonomija ostvarila je rast od 2,7 odsto u drugom kvartalu ove godine, uz smanjenje inflacije na željene vrijednosti i stabilno stanje državnih finansija, uključujući budžetski suficit i blago poboljšanje kreditnog rejtinga Crne Gore na ocjenu B+. To je istaknuto na sjednici Savjeta za finansijsku stabilnost, kojom je predsjedavala Irena Radović, guvernerka Centralne banke i predsjedavajuća Savjeta

.jednici su prisustvovali članovi Savjeta – Novica Vuković, ministar finansija, Željko Drinčić, predsjednik Komisije za tržište kapitala i Marko Ivanović, predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja. Na poziv guvernerke, sjednici je prisustvovao i direktor Fonda za zaštitu depozita Vojin Vlahović.

Na današnjoj sjednici Savjeta razmatrana je Informacija o stanju finansijske stabilnosti za treći kvartal 2024. godine.

“U ovom dokumentu se navodi da je crnogorska ekonomija ostvarila rast od 2,7 odsto u drugom kvartalu ove godine, uz smanjenje inflacije na željene vrijednosti i stabilno stanje državnih finansija, uključujući budžetski suficit i blago poboljšanje kreditnog rejtinga Crne Gore na ocjenu B+. Bankarski sektor je stabilan, solventan i likvidan, uz nastavak rasta depozita koje banke sve više preusmjeravaju u kredite”, saopšteno je iz CBCG.

Uz naglasak na izuzetnu važnost nedavnog prijema Crne Gore u Jedinstveno evropsko platno područje (SEPA), članovi Savjeta su razgovarali i o predstojećim obavezama na planu priključenja crnogorskih banaka na SEPA platne šeme.

Kako je kazala guvernerka Radović, CBCG, kao nosilac aktivnosti vezanih za članstvo Crne Gore u SEPA, nastavlja da sa punom posvećenošću koordinira ovim procesom.

“Oformljen je poseban tim unutar CBCG koji aktivno prati realizaciju aktivnosti i pruža punu podršku bankama koje su započele rad na tehničkoj pripremi koja podrazumijeva, između ostalog, uspostavljanje novih softverskih rješenja i procedura za obradu transakcija, kao i uspostavljanje adekvatnih sigurnosnih protokola kako bi se osigurala efikasna i sigurna razmjena podataka. CBCG je obezbijedila i tehničku pomoć za banke koja podrazumijeva podršku eksternih eksperata – specijalista za SEPA platne šeme”, navodi se.

Zaključeno je da su ključni prioriteti za uspješnu implementaciju SEPA u Crnoj Gori hitno usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama, Zakona o finansijskim konglomeratima i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, kao i osnivanje Nacionalnog odbora za platni promet.

Stoga je, zaključili su članovi Savjeta, efikasna koordinacija svih uključenih aktera od presudnog značaja.

Na sjednici je bilo riječi i o planovima CBCG za razvoj domaćeg sistema instant plaćanja.

“U saradnji sa Bankom Italije i Evropskom centralnom bankom, započete su aktivnosti na implementaciji TIPS (Target Instant Payment Settlement) klona, koji je zasnovan na TIPS platnom sistemu EU. Za realizaciju ovog projekta i ostale aktivnosti na planu modernizacije platnog sistema, Ministarstvo finansija je odobrilo zaduženje u okviru budžeta Crne Gore u iznosu do osam miliona eura, koje će biti obezbijeđeno iz kreditnog aranžmana sa Svjetskom bankom, a koje će CBCG otplaćivati u predeterminisanim tranšama”, podsjećaju iz CBCG.

Razmatrajući aktuelne ekonomske trendove, članovi Savjeta saglasili su se u ocjeni da je finansijski sistem stabilan, a nivo rizika umjeren, pri čemu su geopolitički i eksterni rizici u opadanju, te fokus treba da bude na praćenju cikličnih kretanja.