Crna Gora i zvanično dobila IBAR; Spajić: Povratili smo davno izgubljeno povjerenje, ovo je praznik politike proširenja

    3 dana pre 178 pregleda Izvor: CdM
Foto: Printscreen

Na Međuvladinoj konferenciji Crne Gore i Evropske unije (EU)  danas u Briselu je usvojen Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila u poglavljima vladavine prava (IBAR).

“Crna Goro čekala si punih 11 godina da dođemo u ovu poziciju i da ostavrimo ovaj rezultat i da dočekamo ovaj dan. Od 20. juna 2017. godine, štaviše prošlo je punih sedam godina da nismo vidjeli ne centimetar progresa u našim evropskim integracijama. I naš evropski put bio je defakto zaustavljen – sve do danas”, kazao je premijer Milojko Spajić nakon dobijanja IBAR-a.

On je kazao da od 26. juna 2024. proces evropskih integracija više nikada neće biti podređen partijskim i drugim interesima – i to je nova Crna Gora.

“Evropo hvala ti na povjerenju. Hvala svim 27 članica ponaosob, našim prijateljima iz regiona poosebno Hrvatskoj i Sloveniji. Takođe, našim saveznicima Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i svim drugim”, poručio je Spajić.

On je rekao da jeCrna Gora povratika davno izgubljeno povjerenje i to je bio jedan od najvnijih zadataka u životu ali i politici.

“Pokazali smo da je i to moguće. Čestitam i administraciji u Briselu, ovo je praznik politike proširenja. Vjesnik nove i snažnije EU, koju Evropa i Evropljani trebaju više nego ikad. Nije danas samo Crma Gora dobila veliku poruku. Danas je čitav Zapadni Balkan dobio jedan veliki bust, jednu veliku poruku optimizma, kiju ćemo, nadam se na pravi način iskoristiti”, rekao je Spajić između ostalog.

Dodao je da sve što je urađeno daje optimizam Crnoj Gori da može postati članica EU do 2028.

Odgovarajući na pitanja dopisinika TVCG iz Brisela, premijer je rekao da Crna Gora ima planove za ubrzanje procesa, te da sa velikim optimizmom gleda dalje prema EU.

“Ovo je kao Berlinski kongres, što se tiče vladavine prava u Crnoj Gori. Drago mi je što su naši napori konačno prepoznati. Očekujem novi optimizam i novu energiju cijele Vlade, a očekujem da nas parlament sa novom energijom i snagom giura ka istim cilju”, dodao je Spajić.

O rezoluciji o Jasenovcu

Na pitanje hoće li biti usvojena Rezolucija o Jasenovcu u petak u Skupštini Crne Gore i zašto se u jeku otvaranje evropskog puta vraća tema Drugog svjetskog rata, Spajić je zahvalio na podršci Hrvatske crnogorskom evropskom putu.

“Imam mnogo rezolucija koje se pominju. Nažalost, ušli smo pomalo u ciklus sa mnogim rezolucijama. Pomalo to skreće fokus sa ekonomije, vladavine prava i evropske integracije. Mi ćemo osuditi sve zločine. Naravno uključujući i one iz tamnih 90-ih. Što se tiče parlamenta, koliko sam shvatio, ta Rezolucija još nije na dnevnom redu. Ali, ipak je to pitanje za parlament, jer kao što znate, ja tamo ne određujem dnevni red”, kazao je Spajić.

Komesar EU za proširenje Oliver Varhelji rekao je da je plan Crne Gore veoma ambiciozan, te da očekuje da u narednih šest mjeseci može da se zatvori veliki broj poglavlja.

“Očekujem da do kraja godine vidimo zatvoren kritičan broj poglavlja”, rekao je Varhelji.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji čestitao je Crnoj Gori na ispunjavanju privremenih mjerila za poglavlja o vladavini prava.

“Proces proširenja uspijeva. Sada možemo početi sa mjerilimia za zatvaranje. Naša posvećenost crnogorskom strateškom cilju članstva u EU je neupitna”, istakao je Varhelji.

Ministarka vanjskih poslova Belgije Hađa Labib je poručila da je važno da se koncentrišu na integracioni put Crne Gore ka EU.

“To je i način na koji će Belgija završiti predsjedavanje EU, kao što ga je i počela. Sjetiće te se da je na samom početku našeg predsjedavanja u januaru otvorili Međuvladinu konferenciju sa Crnom Gorom i ohrabrili smo ih da nastave sa reformama. Znatan napredak prepoznat je što se tiče poglavlja 24, kada su u pitanju pravda i sigurnost. Nadam se da ćete nastaviti sa napretkom i da ćete uvažiti ovu jako važnu odluku Evropske komisije”, kazala je Labib.

Ambasadori država članica Evropske unije (EU) ranije su odobrili Zajedničku poziciju EU za poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa Crnom Gorom.