Crna Gora i BiH dogovorile ponavljanje ekološke studije za HE Buk Bijela

    2 dana pre 150 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com
Foto: ERS

Pregovori između BiH i Crne Gore o projektu hidroelektrane Buk Bijela daju rezultate. U okviru druge faze svoje mape puta za prevazilaženje spora, dogovorile su se da studija uticaja na životnu sredinu bude ponovljena.

Nakon sastanka kojeg je vodila ekspertkinja za životnu sredinu Sekretarijata Energetske zajednice Aleksandra Bujaroska, grupa za prekogranični dijalog Bosne i Hercegovine i Crne Gore postigla je sporazum o drugoj fazi mape puta za projekat hidroelektrane Buk Bijela. Glavna tačka je ponavljanje studije uticaja na životnu sredinu.

Dogovor je rezultat zajedničkih napora da se ispoštuju strogi ekološki standardi, saopštio je sekrertarijat. Grupa za dijalog će definisati obim nove studije i voditi se najnovijim naučnim saznanjima, uz učešće javnih i nadležnih uprava, te temeljno ispitati sve prekogranične uticaje, stoji u objavi.

Izgradnja odložena

Obje delegacije su ukazale na napredak postignut u prvoj fazi u okviru mape puta. Od najvažnijih zaključaka, potvrđeni su rezultati geodetskih ispitivanja i hidroloških mjerenja, obuhvaćenih početnim koracima u dijalogu, dodao je Sekretarijat Energetske zajednice.

Republika Srpska i Srbija su pre tri godine označile početak pripremnih radova na hidrocentrali Buk Bijela, od 93 megavata. Ona je dio planirane kaskade Gornja Drina, u kojoj bi bile i hidroelektrane Foča i Paunci.

Međutim, pobunile su se Crna Gora i Federacija BiH. Projekat veoma kasni i trenutno nema nikakvih građevinskih aktivnosti, navedeno je u zapisniku sa sastanka.

Republika Srpska, Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera

Gornja Drina je zajednički projekat Elektroprivrede Srbije (51 odsto) i Elektroprivrede Republike Srpske.

Inače, Republika Srpska i Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera.

Treba pomenuti i da su se Crna Gora, Srbija i Republika Srpska u martu dogovorile da zajedno razvijaju projekte u energetici poput hidroelektrana i unapređenja prenosne mreže, kao i da ubrzaju rješavanje postojećih sporova u tom sektoru. Svo troje ministara energetike: Saša Mujović, Dubravka Đedović Handanović i Petar Đokić, u maju su zatim učestvovali na Beogradskom energetskom forumu.